Cranfield Jetstream J31 [mi treba pomos]

Flight simulator, Lock on и останати симулации.
Flight simulator, Lock on and other flying simulators.
Post Reply
User avatar
CAVOK
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 420
Joined: 18 Mar 2008, 11:23
Contact:

Cranfield Jetstream J31 [mi treba pomos]

Post by CAVOK »

Ima li nekoj tuka iskustvo so gradenje modeli za FlightGear?

Mi ostanaa samo poslednite .xml fajlovi koi ama blaga veza nemam kako da gi izrabotam/vklopam.

Modelot mi e gotov, imam AC3D imam derivatives imam detali i podatoci koi trebaat.

Cel mi e da mozam da izrabotam stabilen cruising.
User avatar
FSX
Падобранец
Падобранец
Posts: 32
Joined: 12 Apr 2012, 18:44
Contact:

Re: Cranfield Jetstream J31 [mi treba pomos]

Post by FSX »

ej jas go koristam FlightGear i go prashav toj so ima "tutorial" na youtube za kako se pravi avion za fightgear dali ke mozi da napravi "tutorial" za kako se pravat folderite za avionot
User avatar
CAVOK
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 420
Joined: 18 Mar 2008, 11:23
Contact:

Re: Cranfield Jetstream J31 [mi treba pomos]

Post by CAVOK »

FSX wrote:ej jas go koristam FlightGear i go prashav toj so ima "tutorial" na youtube za kako se pravi avion za fightgear dali ke mozi da napravi "tutorial" za kako se pravat folderite za avionot

Toa znam jas, ali potrebni se .xml fajlovi za da se vrzat folderite.
Postoecki modeli ima mnogu na stranata na FlightGear
User avatar
FSX
Падобранец
Падобранец
Posts: 32
Joined: 12 Apr 2012, 18:44
Contact:

Re: Cranfield Jetstream J31 [mi treba pomos]

Post by FSX »

CAVOK wrote:
FSX wrote:ej jas go koristam FlightGear i go prashav toj so ima "tutorial" na youtube za kako se pravi avion za fightgear dali ke mozi da napravi "tutorial" za kako se pravat folderite za avionot

Toa znam jas, ali potrebni se .xml fajlovi za da se vrzat folderite.
Postoecki modeli ima mnogu na stranata na FlightGear
kopiraj .xml fajlovi od drugi slicni avioni (pr. od cessna citation x)
za modelot ptvori go kopiraniot .xml od cessna x model i otvori go so notepad i kade sho pishi ^model^cessna Citation X.ac^model^ izbrishi go imeto ne modelot i pastiraj go novoto ime od modelot (pr. ^model^Cranfield Jetstream j31^model^)
isto i za drugite .xml fajlovi
i te molam pridruzini se vo BRT Virtual Airlines http://www.brtvirtualairlines.com/index/" onclick="window.open(this.href);return false;
i na facebook stranicata http://www.facebook.com/#!/groups/110158395717700/" onclick="window.open(this.href);return false;
samo kazi mi go imeto za da mu kazam da te primat
inache administratorite se ukrainci
i ete edna stranica kade e objasnato kako da napravish .xml
http://wiki.flightgear.org/Howto:_Make_ ... _.28FDM.29" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1256
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Cranfield Jetstream J31 [mi treba pomos]

Post by Loaded_Dice »

Za ova sto sakate da go postignete najdobar vi e X-Plane, komercijalen simulator kade sto FM se bazira na presmetka na aerodinamickite sili po t.n. finite elements, za ralzika od tabeli ili xml fajlovi kako sto se FSX ili nekoi drugi.

Ova znaci deka dovolno e da se definira 3d modelot i raspredelbata na masi kako i parametrite na nekoi elemnti kako motori, amortizeri i sl pri sto se dobiva relativno dobra reprezentaicja na visitnskoto letalo. Kolku sto znam posledna verzija e X-Plane 10, moze da se najde za simnuvanje po internet ...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests