DCS World

Flight simulator, Lock on и останати симулации.
Flight simulator, Lock on and other flying simulators.
Post Reply
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

DCS World

Post by Loaded_Dice »

Здраво на сите,

Еве неколки скринови од последната итерација DCS World 1.2.4 на серијалот на воени flight симулатори од руската фирма Eagle Dynamics.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Сите претходни симулатори (Lock On FC3, A-10C, Ka-50 ...) се интегрирани под еден единствен engine под името DCS World

Дечкиве планираат да издадат уште многу авиони и хеликоптери со различно ниво на детаљи сами или во соработка со други фирми и поединци.

Сега за сега сигурни се модулите за МиГ-21, F-15, Су-27, F-18C, а заедно со последната верзија излезе ултра реалистичен UH-1H што сигурно ќе заинтересира дел од љубителите на Bell и хеликоптери воопшто.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: DCS World

Post by dragan_mig31 »

Све е џабе додека не напраат друг терен.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: DCS World

Post by Loaded_Dice »

Теренот како локација што ја опфаќа цела грузија и јужниот кавказ е одличен особено за тие што не го играле. За некои како нас што го повременио го играат симулаторов во последниве 10-15 години веќе станува досаден :)
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: DCS World

Post by dragan_mig31 »

не е интересно ко што викаш коа 10 години иаме потрошено у симулаторов.Ако напраат нов терен онда вреди ако не џабе им е све.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: DCS World

Post by Loaded_Dice »

Не го имаш пробано DCS World, за разлика од претходно е опфатена цела грузија и северна осетија.

Она што е језиво се неколкуте кампањи кои изгледа како прилично блиску да ги отсликуваат настаните во грузија од 2008 и хипотетичко продолжение на конфликтот во случај на ескалација.

Ако подразмислам дека вистински луѓе настадаа таму пред само пред неколку години, навистина не се осеќам баш најпријатно кога летам над истите тие места, па макар и во виртуелен свет.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: DCS World

Post by AlexGreat »

Дечки, јас сум озбилно заинтересиран ова да го играм, ќе набавам и чоистик за некое време, па дајте кажете како да се симне сето ова, дали е потребно купување и сл.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: DCS World

Post by Loaded_Dice »

Здраво, не сум се ни обидел да користам нелегална верзија, колку што сум запознат е скоро невозможно да се најде пиратска верзија со која може да се игра на сервер.
Со истиот клуч може да се активира на повеќе компјутери (има 10 активации) меѓутоа во исто време не може да се биде онлајн на повеќе од еден компјутер освен со некои исклучоци (FC3 во бета верзијата, оттогаш не сме играле да провериме дали сеуште ова функционира).
Инаку, дефинитвно ти е потребен џојстик за симулаторов.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: DCS World

Post by AlexGreat »

А колку би ме коштало купување на симулаторов и слично?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: DCS World

Post by Loaded_Dice »

Се купува модуларно од нивниот сајт, зависи од тоа што сакаш да леташ.

Отприлика 40$ по наслов, обично даваат големи попусти на постарите наслови за празници и сл.

Заборавив да ти кажам дека основниот модул со Su-25T e бесплатен :-)
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: DCS World

Post by AlexGreat »

А ова ДЦС Ворлд не оди се заедно досега што имаат пласирано? Дали некој од вас ја има или пак би сакале заедно да ја набавиме доколку може на 10 компјутери да се инсталира?

Плус, за Су-25Т сум и најзаинтересиран.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
igi
Падобранец
Падобранец
Posts: 14
Joined: 06 Jul 2007, 08:39
Contact:

Re: DCS World

Post by igi »

Alex,

еве ти линк за download:
http://www.digitalcombatsimulator.com/e ... dcs_world/" onclick="window.open(this.href);return false;

Симни го и инсталирај го, Су-25Т ти е бесплатен, а останатите модули мораш да ги купиш.
User avatar
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје
Contact:

Re: DCS World

Post by Momak od Gjorce »

Со тастатура може да се игра ?
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: DCS World

Post by AlexGreat »

Да, ама катастрофално е лошо брат, неспоредливо отколку со џоистик, има чоистици Џениус за 500-600 денари... :)
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: DCS World

Post by AlexGreat »

igi wrote:Alex,

еве ти линк за download:
http://www.digitalcombatsimulator.com/e ... dcs_world/" onclick="window.open(this.href);return false;

Симни го и инсталирај го, Су-25Т ти е бесплатен, а останатите модули мораш да ги купиш.
Minimum system requirements: Operating system: Windows XP, Vista or 7; Processor: Core 2 Duo 2.0 GHz; Memory: 3 GB; Free hard disk space: 7 GB; Video: 512 MB RAM card, DirectX 9 - compatible; Sound: DirectX 9.0c - compatible; requires internet activation.

Да не бара некој сериски код или на крај од инсталацијата да се плати? или е скроз бесплатно и слободно се?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: DCS World

Post by Loaded_Dice »

Не бара активација за основниот модул со Су-25Т, само симни го и инсталирај. Она што бара е релативно јака графичка ама можеш и да намалиш сетинзи.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: DCS World

Post by AlexGreat »

Дефинитивно..имам графичка од 1гб и сецка...и со намалени сетинзи..едино да пробам се да е на low ама и тогаш ќе сецка мислам. Досега на ниту една игра не сум имал проблем, ама оваа е веројатно презахтевна.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: DCS World

Post by Loaded_Dice »

Оптимално е 2GB VRAM, иако захтева многу графичка меморија за текстурите кај мене оди прилично глатко со сите високи сетинзи на конфигурација Core2Duo E8400 @3,6Ghz, 8GB RAM и AMD HD 6870 со 1GB VRAM :D

Претпоставувам дека графичката не е толку стара штом имаш 1GB VRAM, обиди се прво со намалување на сетинзи поврзани со ефекти како HDR, Effects и особено Water.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: DCS World

Post by AlexGreat »

Сите се на low и пак сецка, но ја инсталирав на лаптопов каде што имам HD Graphics 4000 која е интегрирана и плус од 1ГБ РАМ посебна, и оди подобро отколку на десктопот, што ме чуди.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: DCS World

Post by Loaded_Dice »

Да не заборавам да постирам, од 20 Јуни изгледа ќе има попуст:

http://forums.eagle.ru/showthread.php?p ... ost1784533" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest