Домашен кокпит

Flight simulator, Lock on и останати симулации.
Flight simulator, Lock on and other flying simulators.
Post Reply
User avatar
ScarfaceMkd
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 21 Dec 2006, 10:28
Contact:

Домашен кокпит

Post by ScarfaceMkd »

Здраво другари,

Пробав да направам flight yoke за да го користам во P3D(FSX). Ова сеуште е првична верзија и ќе трпи многу промени, целото го склопив во 1 ден. Но прилично сум изненаден од тоа како функционира и прецизноста. Користам Arduino Mega со UnoJoy. Исто така место потенциометри користам Hall сенозори кој што ги направив сам бидејќи да се купат се прилично скапи. Во брзо време во план е и Throttle за да биде функционално колку толку, а потоа ќе се усовршува дизајнот.

Слободно прашајте што ве интересира и доколку имате некој совети слободно пишете. Инаку сум почетник во симулацииве и сеуште учам.

Поздрав

Image

Image

Image

Image
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9129
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Домашен кокпит

Post by Bobo »

Секоја чест на ентузијазмот.Само напред!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Домашен кокпит

Post by Iko »

Pozdrav Druzhe!

Odlichna rabota...treba da se zapoznaesh so eden dechko Kocho od Bitola...on raboti na domashni aero-profili...
User avatar
ScarfaceMkd
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 21 Dec 2006, 10:28
Contact:

Re: Домашен кокпит

Post by ScarfaceMkd »

Фала другари. После подолго тестирање приметив дека се јавуваат peak-ови на оските и испадна дека проблемот е во ардуиното (кинеска копија) и најверојатно ќе се замени со Leo Bodnar BU0836A.
User avatar
ScarfaceMkd
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 21 Dec 2006, 10:28
Contact:

Re: Домашен кокпит

Post by ScarfaceMkd »

Стигна и контролерот Leo Bodnar BU0836A. Инаку е 12 битен контролер кој во аналогните влезови има 4096 позиции. Заедно со Hall сензорите функционира одлично.
Инаку и дизајнот претрпе значајни промени. Сите држачи за преносите сега се од метал. Тука останува уште кормилото да се разубави малце :)
Во тек е изработката и на Throttle и Mixture во стилот на Цесна 172 кои на почеток ке бидат со обични лизгачи потенциометри поради недостаток на делови(се чека на али експрес), а подоцна и тие ќе се заменат со Hall сензори.

Еве и некоја слика:

Image

Image
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest