Digital Combat Simulator во 2022

Flight simulator, Lock on и останати симулации.
Flight simulator, Lock on and other flying simulators.
Post Reply
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Digital Combat Simulator во 2022

Post by Loaded_Dice »

Го отворам повторно овој топик, знам дека има постари но поради големата разлика во време ќе почнам нов.

Ако админот смета дека треба да се спојат слободно нека го направи тоа.

Со цел малку да се опуштам и вишок слободно време периодов а воедно и што ја купив мапата Сирија на попуст за 29.99$(вклулува Кипар, Сирија, Либан, северен Израел и јужна Турција) а и да ја искористам опремава (иако е купена за играње Condor 2 но тоа го сметам повеќе како обврска :-)) решив да поиграм и ги снимив видеава базирани на некои историски настани:

https://www.youtube.com/watch?v=04PERXCrjrI
MiG-21, догфајт со израелски F-4E над линијата на разграничување на Голанска висорамнина

https://www.youtube.com/watch?v=20-k3MOBvMs&t=521s
Su-25, Тепање терористи и ослободување на аеродром во Палмира под опсада

https://www.youtube.com/watch?v=B_BsuNgWLSk
Su-25, Тепање терористи во Алепо и спасување на пилоти од срушен Су-24 на турска граница

Играм во VR so Oculus Quest 2, ако има уште некој што ја игра играва повремено ама ретко играат уште двајца од кај нас па може да се договориме. Во суштина најчесто играм со F-16 да не мислите оти сум русофил ама неќев да се замарам со модерни авионики овојпат :-)
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10252
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Digital Combat Simulator во 2022

Post by James »

Da letase nad Ukraina bogami kje bese sumnjiv :)

Inace top oprema si nabavil, braos. Praj li film okulusot ili?
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Digital Combat Simulator во 2022

Post by AlexGreat »

Svaka čas druže. Na što mašina ja vrtiš DCS?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Digital Combat Simulator во 2022

Post by Loaded_Dice »

James wrote: 09 Feb 2022, 19:28 Da letase nad Ukraina bogami kje bese sumnjiv :)
Го имаа они Крим направено уште пред 20 години, ама ја тргнаа таа мапа некоја година две пред реунификацијата :D
Inace top oprema si nabavil, braos. Praj li film okulusot ili?
Вреди секој денар и за PC VR (за симулации e врв, веројатно и други игри како Half Life, Call of Duty се ок немам пробано) а и за standalone игри на него (Beat Sabre, Counter Strike и сл) затоа што многу добро изгледаат. Ги има сите безпари пиратски за разлика од PlayStation и XBOX.
За 400 еур и помалце најисплатлив хардвер е за играње, со оглед на цена на графички во моментов иако јас го земав само за симулации :-)
Svaka čas druže. Na što mašina ja vrtiš DCS?
i5 8600к 4.7Ghz, 32GB RAM, NVIDIA 1070 8GB. Доста скромна конфигурација графичката ми е слаба за VR но сепак со ASW софтверот на Oculus ( убацува интерполирани фрамови за да постигне 90Hz) иде прилично добро и освен при разминување со авиони на 200-300m нема некое големо заматување и е дефинитивно игриво. Идеално би било да се земе 3070 или некоја понова, ќе видиме ваљда ќе падне ценава во догледно време.
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Digital Combat Simulator во 2022

Post by Loaded_Dice »

Еве уште едно видео
https://www.youtube.com/watch?v=D06wevUlmTo
Некои пријатели пилоти приметија и им сметаше дека има вибрации во снимката. Тука се во право, она што е многу тешко е да се отстранат тие вибрации, постојат некои начини но сите се прилично resource intensive и ја кратат сликата. Ако има некој предлог како се стабилизира снимка postprocessing без премногу компликации нека каже :-)

P.S. Никако не можам да најдам време да совладам некој од западните во поглед авионика, па се мора руско да летам :D
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10252
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Digital Combat Simulator во 2022

Post by James »

Moes li samo na predno trkalo? :)
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1184
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Digital Combat Simulator во 2022

Post by Loaded_Dice »

Секако, па тоа и го направив при авионското полетување. Мислам дека е и во прирачникот за летање, одобрен уште од време на Афганистан при полетување на големи висини со максимум тежина. Tака и се вика официјално "THE AFGHAN TAKEOFF" :D

https://www.youtube.com/watch?v=2o1skvyxUt8

Не можев до волку екстремно пошто лесен беше хеликоптерот
https://www.youtube.com/watch?v=Gx67ti1gZME
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest