Сликање авиони за почетници

За оние кои ги интересираат фотографските техники и џаболебарење на аеродромите.
For those who are interested in the technics of photography and like to spend time near airports.
Post Reply
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Вовед и совети во спотинг фотографија

Post by Scylla »

Океј, денес за прв пат после месеци собирање прашина на новиов апарат излегов на кратко колку да се пробам со ЕОС 550Д и 18-55 IS II леќа.

Резултатите се очајни. Слабо ги баратам функциите на апаратов а и леќава ми гледа катастрофална дури и за "не толку далеку објекти" сликање.

Мислам дека одев со ИСО 200 во програм мод а потоа со спорт мод и чкрапање. 5.6 мислам беше отварањето ако паметам добро. Сонцето ми беше скоро над глава (11 часот) па не ги осветлуваше како што треба авионите. ВО други моменти фокусот му требаше време додека фокусира (серво или лајв, не ми текнува што ставив) Стабилизацијата беше уклучена.

Воопшто не бев далеку од писта, бев на сам легален раб од тревна површина.

Image

Image

Image

Image

Image

Оставени се податоците на секоја слика. Е сега ме интересира, што е проблемот:

1. Scylla абер немаш остави го апаратот
2. Леќата не чини за спотинг
3. ?
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23527
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Вовед и совети во спотинг фотографија

Post by dragan_mig31 »

Леќата нечини дефинитивно.Со кој мод на апаратот сликаше?
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Вовед и совети во спотинг фотографија

Post by Scylla »

Првите две мислам се сликани со P и и мануелно подесено ИСО 200 а другите со мод СПОРТ за да раштракам повеќе слики
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23527
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Вовед и совети во спотинг фотографија

Post by dragan_mig31 »

Немој да сликаш мануелно ин со П.П е ок за ваздухоплови на земја кои се статични и можда им се врти ротор или нешто слично.објекти у ваздух сликај со мод ТВ а исо остави на ауто(бар ја така праам пошто само си компензира а не сум толку искусен за да знам у кој момент како е анјбоље да биде подесено).Негде по нетов читав некои туториали како да се сликаат ваздухоплови у ваздух и тоа многу ми помогна.ПРвите фотки ми беа очајни ко твоиве али со секоја фотка учам све више и више и имам све бољи и бољи резултати.ТУка многу ми помогна Филип.Рецимо овие фотки се сликани со мод ТВ 1/1500 1/2500 зависи од моментот(уште експериментирам)

Image

Image

Пробај да експериметираш и со metering сетинзи додека сликаш.Исто така ја посебно ја фокусирам секоја фотка која ја сликам пошто оној сетинг continious shooting не ми е нешто по ќејф и со фокусирање на секоја фотка посебно остварувам бољи резултати.Ја на крај краева не сум фотограф чак не сум ни аматер фотограф така да незнам колку од ова ќе ти помогне :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8660
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Вовед и совети во спотинг фотографија

Post by Bobo »

Само со многу сликање ке дојдеш до идеалната фотка,исто ко табла како што се учи со многу играње.

Мој совет:

1.пред тргање секогаш проверувај батерија и мемориска картичка
2.Увек пред сликање прави пробни фотки на локацијата каде што си

http://www.learnslr.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23527
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Вовед и совети во спотинг фотографија

Post by dragan_mig31 »

Одлични совети Филип.Истово ми го има кажано мене поише пути и многу ми помогна :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Сликање авиони за почетници

Post by Scylla »

Благодарам Филип, мислев дека немаме слична тема, ја ставив како Важна и ги споив мислењата да биде како една архива за некој друг кога ќе сака да започне со спотинг.

Филип, ако те сваќам добро, сонцето треба да биде позади мене?

Порачав Canon EF 75 - 300 mm III - F 4-5,6, цената беше премногу добра и не можев да го пропуштам, се надевам ќе бидам задоволен барем за почеток освен спотинг ќе можам да правам фини слики преку ден природа, плажа, планини?

Ќе се нурнам во читање овие денови додека ми стигне објективот и ќе пробам пак. Сеуште не можам да ги сватам подесувањата, ИСО, Ф стоп, ми се чини колку и да експериментирам не вади добра фото споредено со некој готов мод од програмата.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23527
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Сликање авиони за почетници

Post by dragan_mig31 »

Ја исо ставам на ауто па ни ја нензам баш многу околу тоа.Што помал исо знам дека треба у што боље осветлуење а што поголем у што полошо осветлуење али затоа има и зрнца на сликата со што поголем исо.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23527
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Сликање авиони за почетници

Post by dragan_mig31 »

Мене ме занима она сетингот со метеринг.Никако да сконтам до крај каков сетинг да изберам коа сликам летеќи објетки.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8660
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Сликање авиони за почетници

Post by Bobo »

http://www.pixel-peeper.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Лево има Advance Search,тука бирате апарат и соодветната леќа која ја сакате и може да видите какви слики би извадиле :)
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Сликање авиони за почетници

Post by Scylla »

Само што зедов 75-300мм III USM поминав 2 часа штракање си препораките на Филип и Драган... После 500 фотографии еве ги најдобрите:

Не се едитирани само намалени на 1мб

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

А еве и од не толку добрите...Не разбирам зошто овие ја немаат истата оштрина како другите.

Image

Image

Има ли некоја од овие капацитет да се проба на анет?
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23527
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Сликање авиони за почетници

Post by dragan_mig31 »

Фала Филип :) Бобо ја стаи фотката пред некој ден у онаа тема за хеликоптерска единица јастреби :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8660
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Сликање авиони за почетници

Post by Bobo »

Дечки незнам кај да пишам за ова,вака сакам да бришам слики некои од MyAviation АРНО ама си го заборавив акаунтот и пасс,пишав маилови и не враќаат од тамо.Некое чаре дали има?Сакам сите слики да ги побришам пошто сум имал 2 акаунти и да направам еден нов и све да е средено.Иначе ги аплоудирам преку a.net и доле селектирам myaviation.net али за бришење мало сутра! :/
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Сликање авиони за почетници

Post by apo_bullseye »

Сабајле решив да го тестирам малце апаратот, за жал успеав само 10-тина фотки да направам (јбг толку можеше од тераса).
Повеќето слики се тиња, има уште многу да учам, овие се "подобрите" :)

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23527
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Сликање авиони за почетници

Post by dragan_mig31 »

топш за прв пут.Коа сликаш сликај со ТВ мод на апаратот.Овакви ствари сликај од 1/800 па нагоре зависи у какво осветлуење си и слично.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8660
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Сликање авиони за почетници

Post by Bobo »

http://kajgana.com/zapoznajte-ja-liz-ka ... -vo-svetot" onclick="window.open(this.href);return false;

Признајте многу и е тешка,напорна и невозбудлива работава
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Сликање авиони за почетници

Post by Skopjeair »

Треба да пуштиме цв
I fly BELL 206 when I am sober!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests