Z3-BGK

За оние кои ги интересираат фотографските техники и џаболебарење на аеродромите.
For those who are interested in the technics of photography and like to spend time near airports.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Skopjeair »

Се започна рано сабајле во 4 часот и 55 минути. По амбициозно јас мислам во школо не сме отишле, ама сепак со голем ентузијазам отидовме на спотерско дружење. Ранецот, Canon 1000d, Сони компакт х 2, Кодак, полни батерии, 18-55мм, 70 - 200мм, две картици 3 гб тотал, сталак за апарат, и еден од нас дури носеше и гас маска за да може под Анушките да слика и да не се загуши, Icom Станица за да ги слушаме, еден резервен ресивер ... Тргнавме кон тајната локација каде што се требаше да ги сликаме. Се спремивме како пушка и ги чекаме авионите да почнат да летаат. Дојде 6 саат од авионите ни А, и почнав да ѕвонам по пилотите кај се што направија. И ми рекоа: „ Еми другарче тука во Пеширово пичи ветер 25 м/с ништо од прскање денеска, другпат ќе дојдеме. Целите разочарани дека нема да летаат се спакувавме, и отидовме на по една баничка на Бит Пазар, среќни дека не сликавме тоа што сакавме ама затоа барем се помуабетивме за Авијација во 5 саат во НЕДЕЛА НАСАБАЈЛЕ!

ЕВЕ НЕ НАС ЧЕТИРИТЕ МУСКЕТАРИ РАНО САБАЈЛЕ

Image

ПРИКАЗ КАКО СТОИ ГАС МАСКА!

Image
I fly BELL 206 when I am sober!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Bobo »

Ова се дефинитивно најдобрите спотерски слики:) Ама и баничката како ни легна :sluzim_narodu:
Last edited by Bobo on 29 Aug 2010, 13:17, edited 1 time in total.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13629
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by karamba »

Цареви сте,без разлика што нема авион сликиве како доказ за ентузијазмот кажуваат се! :bravo:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Bobo »

Посебно горд ме прави и знамето кое гордо се вее над Скопје
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by stef4o »

Pozdrav i od mene do najjakata spoterska ekipa. SkopjeAir zaboravi da kaze deka bevme i do LWSK, pa tamu si ja baravme utehata :D
User avatar
Lambro
Едриличар
Едриличар
Posts: 223
Joined: 24 Mar 2008, 13:41
Location: Skopje
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Lambro »

stef4o wrote:Pozdrav i od mene do najjakata spoterska ekipa. SkopjeAir zaboravi da kaze deka bevme i do LWSK, pa tamu si ja baravme utehata :D
Момци топ си поминавме :bravo: Од 4:30 am станати сега денот не да ми се гледа долг !!! :arrow:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29938
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by alvarhanso »

Ц, ц, ц, ц, ц, ц, ц, ц... сте станале у 04.30 ко за по риба.... газди. :D

Не знам МаКоМ што дијагноза ќе ви даде... но мене вака како лаик по медицинава (али како голем фан на Dr. House) ми изгледате на неизлечиви случаи. :D
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by IgorMKD »

Јако, јако... Од извори блиски до тимов дознав дека истото се планира и за ова понеделничко утро... Само напред!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Skopjeair »

IgorMKD wrote:Јако, јако... Од извори блиски до тимов дознав дека истото се планира и за ова понеделничко утро... Само напред!
Само што ми јавија дека полетувањето ќе биде во 5.20 ... Одиме во акција!
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by igor_mk »

Da se pofalam i jas se vkluciv vo denesnoto utrinsko " lovenje " na AN-2 od mojata terasa pozicionirana na 9 kat :D. radio skenerot do mene aparatot vo raka i ete gi 6:20 bea nad zelezara. Iznackrapav mnogu sliki no od koga zavrsiv vidov deka sum slikal so macro mod i ziv se izedov :? Kako i da e bese preterano dobro zatoa sto vsusnost jas bev na isto nivo so visinata na avionie i bukvalno pominuvaa pokraj mene kruzejki mi okolu zgrada.


Image

Image

Image
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Skopjeair »

Следат слики од денешната акција за сликање на Анушките. Знаете како викаат, добар збор и симит погачи отвараат порти на КАЛЕ во 5 саат! :)
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by igor_mk »

Skopjeair wrote:Следат слики од денешната акција за сликање на Анушките. Знаете како викаат, добар збор и симит погачи отвараат порти на КАЛЕ во 5 саат! :)
So netrpenie gi ocekuvame :D
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Bobo »

Има што да се глеа :D
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Skopjeair »

Еве ги!

Image

Image

Image

Image

Image

Image
I fly BELL 206 when I am sober!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Bobo »

No.3 for AIRLINERS.net
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29938
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by alvarhanso »

Ах што сон ми скршија ова Ан-овиве. :D
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Skopjeair »

Втора тура!

Image

Image

Image

Image

Image
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Skopjeair »

Последните слики од Ановите! :vojnik_fraer:

Image

Image

Image
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
stef4o
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 12 May 2009, 00:26
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by stef4o »

Odlicni sliki, bravo za Skopjeair. Me interesira dali bese samo simitka vo prasanje ili imase i nekoj litar rakija...hahaha
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Z3-BGK

Post by Skopjeair »

Само симити за толку рано! :)
I fly BELL 206 when I am sober!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests