Опрема за спотинг!

За оние кои ги интересираат фотографските техники и џаболебарење на аеродромите.
For those who are interested in the technics of photography and like to spend time near airports.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Опрема за спотинг!

Post by Bobo »

Кај нас ако те фатат како сликаш на аеродром а уз тоа кај себе имаш шпиунска радиостаница автоматски имаш проблем со пола ако не и со сите безбедносни служби во државата.
ooops
User avatar
vladen1979
Падобранец
Падобранец
Posts: 90
Joined: 20 Nov 2006, 14:23
Contact:

Re: Опрема за спотинг!

Post by vladen1979 »

Tripodot se naogja vo situacii koga pri ogromen zoom imas mnogu mala blenda pr. f/5.6 pa nagore a so toa i mnogu malku svetlo.
I uste ako sakas da slikas vo vremeto so najkvalitetno svetlo - izgrejsonce i zajdisonce ili vo samrak tripodot ili barem monopod-ot mnogu pomaga!
Sekako moze da se krene ISO-to ama togash pagja kvalitetot na fotografijata.

Isto pomaga i za namaluvanje na blur/vibraciite pri tracking na avionite vo let.

I da ne bidam skroz OT, iako vekje sum napisal sto oprema imam prethodno, za spotting koristam:
Canon XTi (400D)
Canon EF 70-300mm IS
Canon Monopod 500

Inaku dosega samo na pominuvanje ili vo cekanje na aerodromi sum fotografiral taka da ne sum bas stolce, scanner, pivo i gricki spoter :)

Plavi neba
V.
Не е небото граница, земјата е!
User avatar
Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 497
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: Опрема за спотинг!

Post by Avijaticar »

За спотинг Nikon D3X 24.5MP :twisted: кине...

http://www.pbase.com/jeff1959/red_flag_ ... b&page=all" onclick="window.open(this.href);return false;

(ново прозорче :!: )
User avatar
Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 497
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: Опрема за спотинг!

Post by Avijaticar »

ѕирнете го и дечково
http://www.pbase.com/jeff1959/red_flag_ ... b&page=all" onclick="window.open(this.href);return false;

се изнасликал...
User avatar
vladen1979
Падобранец
Падобранец
Posts: 90
Joined: 20 Nov 2006, 14:23
Contact:

Re: Опрема за спотинг!

Post by vladen1979 »

Avijaticar wrote:За спотинг Nikon D3X 24.5MP :twisted: кине...

http://www.pbase.com/jeff1959/red_flag_ ... b&page=all" onclick="window.open(this.href);return false;

(ново прозорче :!: )
Јас би рекол дека СТАКЛАТА (читај: објективите или леќите) се тие што кинат :wink:
Стави стакло од 5-6000$/EUR на кое сакаш тело па прави споредби.
На екран и на принтови до А4 сум убеден дека нема да знаеш која фотка со кое тело е сликана!

Плави неба
В.
Не е небото граница, земјата е!
User avatar
Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 497
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: Опрема за спотинг!

Post by Avijaticar »

filipv wrote:
vladen1979 wrote:Јас би рекол дека СТАКЛАТА (читај: објективите или леќите) се тие што кинат :wink:
Стави стакло од 5-6000$/EUR на кое сакаш тело па прави споредби.
На екран и на принтови до А4 сум убеден дека нема да знаеш која фотка со кое тело е сликана!
Апсолутно точно! Со правиот објектив, СЕКОЈ DSLR е доволно добар за ПЕРФЕКТНИ фотографии.

Бројот на мегапиксели е толку темелно неважен, тоа е чудо едно.
точно дека објективот е најбитното
ама у случајов објектив и апарат од 24МП секако дека и тие 24МП ке напраат некоја разлика
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 9625
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Опрема за спотинг!

Post by AlexGreat »

Дечки не сме ние спотери сите..и јас исто би паднал на финтата со повеќе пиксели..но по што заклучокот дека сум шупак? :nenene:
User avatar
Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 497
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: Опрема за спотинг!

Post by Avijaticar »

во првиот пост кај што ви ја постирав сликата и галеријата конкретно пишав за моделот Nikon D3x и неговите 24МП кој иначе кошта 8.000$
така да може да збориме за него дали тие што ќе го купат се шупаци или не
а ако општо збориме за 24мега кај point and shoot i dslr, тоа да, секако не е исто бидејќи тука ја прават разликата другите фактори што ги наброивме...
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Опрема за спотинг!

Post by Bobo »

Кој е за сликањее?
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Опрема за спотинг!

Post by Bobo »

https://www.facebook.com/verticalmag/vi ... 650231661/" onclick="window.open(this.href);return false;

Тоа е тоа!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests