Се урна авионот на полскиот претседател

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
Post Reply
User avatar
Христијан
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 2749
Joined: 16 Sep 2009, 23:14
Location: Република Македонија
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by Христијан »

Полските државни функционери не смеат да се најдат во ист авион заедно, стои во новото упатство за летови на полското биро за национална безбедност.

Поради падот на државниот авион на 10. април во кој покрај претседателот Лех Качински, загинаа и првата дама Марија и десетици членови на државната и воена делегација, отсега со претседателот на државата може да се најдат во ист авион најмногу три министри.

Во иднина одговорна за спроведување на ваквиот ред ќе биде институцијата која го организира летот. Новина е и тоа дека пилотот пред летот треба да направи пробно полетување и слетување, а доколку авионот мора принудно да слета претходно треба да се провери аеродромот.
The only easy day, was yesterday!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by IgorMKD »

После смрт болест... Ама подобро некогаш отколку никогаш да си стават ред во овој круцијален сегмент од функционирањето на државата.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by Scylla »

Москва го пуштила Качински да загине

Од страв да не избие дипломатски скандал, Русите одбиле да забранат слетување на авионот на Качински, иако руските контролори на воениот аеродром во Смоленск барале одобрение од своите претпоставени во Москва да не дозволат слетување заради густата магла.

“Пуштете ги Полјаците да слетаат, можеби ќе успеат,“ им било одговорено на контролорите на летот, откако овие побарале да се забрани слетувањето на 10-ти април на авионот во кој освен полскиот претседател, се наоѓаа и високи дипломати.

Со контролорите во Смоленск тој ден, како и три дена претходно кога на истиот аеродром слета полскиот премиер Доналд Таск, невообичаено, бил и нивниот претпоставен од Твер, полковникот Николај Краснокутски. Оваа информација за весникот Газета Виброча ја потврдил обвинителот Иренеуш Шелонг, кој ја води полската истрага за авионската несреќа во која загинаа 95 лица.

Повикувајќи се на досега необјавени стенограми на разговорите на контролорите и нивните сослушувања, кои рускиот Меѓудржавeн воздухопловен комитет ги предал на полската истрага, рускиот весник навел дека двајца контролори испаничиле кога врз Смоленск се спуштила густа магла и дека им било совршено јасно дека полските пилоти нема да може да слетаат тука, но дека не знаеле дали смеат да забранат слетување на авион во кој се наоѓа шеф на странска држава.

Полковникот Краснокутски, сепак, кршејќи ги правилата, ги побарал своите претпоставени во Твер а потоа и Командата на руското воздухопловство во Москва, тие да му дозволат официјално да го забрани слетувањето.

“Ако сакаат Полјаците, нека слетаат, може ќе им успее,“ бил одговорот што го добил.

Дипломатски извори од Москва потврдиле дека Русија се плашела од голем дипломатски скандал кој сигурно би избил доколку контролорите му забранеле на Качински да слета, затоа што тоа би можело да се протолкува како Кремљ намерно да не го пушта полскиот претседател во Катин, туку само премиерот.

Качински требаше да присуствува на комеморација по повод 70-годишнината од масакрот во Катин, кога беа стрелани илјадници полски војници.

Оннет
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by Scylla »

http://www.mak.ru/russian/investigation ... rt_eng.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=kb-ayk4Do70" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=_omG35TezwE" onclick="window.open(this.href);return false;
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by IgorMKD »

Фала Scylla! :bravo:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by Bobby »

IgorMKD wrote:Фала Scylla! :bravo:
Да, одлични се видеата, само што слабо некако со рускиов, макар што поединечни зборови разбрав.
За сите нас што подобро стојат со англиски отколку руски, еве друго видео.
http://www.youtube.com/watch?v=ucfMbPt8 ... embedded#!
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13599
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by karamba »

Година дена помина од несреќава,нека им е вечна слава!
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29564
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by alvarhanso »

Распуштен 36. полк на военото воздухопловство на Полска

Специјалниот полк на полското воено воздухопловство задолжено за превоз на полските функционери е распуштен. Според полските медиуми, полкот е распуштен врз основа на минатонеделниот извештај за падот на претседателскиот авион во кој загина Лех Качински.

Во извештајот констатирани се многу пропусти, недисциплина и недоволна обука на пилотите. Тоа била основната причина за падот на претседателскиот авион. Властите констатирале хаос во полкот.

Имало наместените статистички податоци, фалсификувани податоци за наводни летови за обука на пилотите и друго. Поради овие причини 36–иот специјален полк задолжен за превоз на полските официјални личности е распуштен, пишуваат медиумите. /www.kanal5.com.mk
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by Scylla »

Полски обвинител се обиде да се самоубие на прес конференција

Воен обвинител се обиде денеска да се застрела со службен пиштол во пауза на пресконференција во Познан, јавија полските медиуми.

Обвинителот Миколај Пшибил имал пресконференција за афера за наводно прислушкување од страна на армијата во Познан пред новинари кои пишувале за авионската катастрофа во која на 10 април 2010 година, загина претседателот Лех Качински.

По емоционални пораки во кои ги отфрлал обвиненијата за прислушкување новинари, тој ги замолил новинарите да ја напуштат салата „за да се проветри“.

- Подоцна се слушна звук и се вративме во салата. Тогаш го видовме обвинителот како лежи на подот облеан во крв, а до него службеното оружје, велат новинари од телевизијата те Фау Ен 24. Обвинителот бил пренесен во болница од каде сооопштија дека е жив и во добра состојба.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by Iko »

Objaviv video od samiov tragichen nastan vo "No Comment" temata na "Opshti Muabeti"....
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 9542
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by AlexGreat »

Полските истражители пронајдоа траги од експлозив во остатоците на владиниот авион што се урна во Русија пред две години, кога загина претседателот Лех Качински и уште 95 лица, објави дневниот весник Rzeczpospolita.
Не наведувајќи го изворот, весникот пишува дека обвинителите и експертите за експлозиви пронашле трагови од ТНТ и нитроглицерин на крилата на авионот и во кабината.

Траги од експлозив се пронајдени и на подрачјето во близина на Смоленск каде на 10 април 2010 година се урна владиниот Ту-154.

Руските истражители за несреќата ги обвинија пилотите на авионот поради обидот да слетаат во густа магла, дека полската страна тврди дека контролата на летање не смеела да дозволи слетување на авионот.

Според службените извештаи, истражителите не пронашле докази за вмешаност на трета страна во несреќата.

Меѓутоа, полскиот весник не ја исклучува можноста трагите од експлозив да потекнуваат од неактивирани бомби од Втората Светска Војна кои сеуште ги има на подрачјето околу Смоленск
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by IgorMKD »

http://www.youtube.com/watch?v=CmN43PuNwDA" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29564
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Се урна авионот на полскиот претседател

Post by alvarhanso »

Poland Says Explosion Behind 2010 Plane Crash in Western Russia
https://www.bloomberg.com/politics/arti ... -jet-crash" onclick="window.open(this.href);return false;

Polish presidential plane fell apart in the air: investigation chief
http://www.politico.eu/article/polish-p ... ion-chief/" onclick="window.open(this.href);return false;
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests