Падна MiG 31 на Руските ВВС

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13599
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by karamba »

Засега нема повеќе детали,случајно налетав на веста
http://www.rian.ru/incidents/20101119/298246604.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29564
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by alvarhanso »

Битно пилотот е ОК.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by Iko »

Dvata, sakash da kazhesh (MiG-31 vo bilo koja verzija e iskluchivo dvosed)...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23328
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by dragan_mig31 »

греота за авионот :S
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by Iko »

Ma lezet i avion i se....bitno dechkite da se zhivi i zdravi...ti se pluknam i u mashina i u se...kakov avion, kakvi bakrachi...i onaka imaat rechisi 400 ostanati komada MiG-31 (okolu 300 vo aktivna sluzhba i 100 im se konzervirani vo borbena rezerva)...so pomegji 2500 i 3000 borbeni vozduhoplovi (nastrana drugite iljadnici neborbeni) vo aktivna sluzhba - sigurno Ruskite VVS nema da "papsaat" radi eden MiG-31...
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29564
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by alvarhanso »

Iko wrote:Dvata, sakash da kazhesh (MiG-31 vo bilo koja verzija e iskluchivo dvosed)...
Така.

Инаку англискава верзија на веста преземена од rian.ru ми е крш...

Officials said the plane was not carrying any weapons and posed no danger to residential areas.
Defense Ministry spokesman Vladimir Drik said the pilots were "in a satisfactory condition."
http://en.rian.ru/russia/20101119/161411102.html" onclick="window.open(this.href);return false;
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by Iko »

Iliti spored Ruski standardi istovo mozhe da se prevde kako...."Povredeni se ama ne dovolno za da se zasekirame...imaat samo po 24 frakturi i po nad 48 kontuzii...so eden zbor....zadovolitelno..."...Ruska rabota... :roll:
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by KVARK »

Битно е дека се ОК!

Инаку, за еден така комплексен пресретнувач, ми се чини дека има минимален број на вакви инциденти?
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by Iko »

Boga mi, da....
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by IgorMKD »

Ма не е проблем... Кој лета тој и паѓа, бар од време на време... Зголемениот број на инциденти на руското воено воздухопловство треба да се толкува и како зголемено ниво на оперативност... А ќе се сложам, МиГ-31 има полно право да тресне од време на време имајќи ги во предвид неговите години во оперативна служба, бројот на досега загубени авиони и секако квантитативниот и квалитативен степен на употреба, логистичка поддршка и готовност на пилотите. Пак ќе кажам, не е проблем! :twisted:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13599
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by karamba »

Најверојатно овој е несреќниот МиГ 31 No.18 што падна во петокот,штета коска е :x

Image

Image
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29564
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by alvarhanso »

Каква ѕверка. :shock:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by Iko »

Sho bi rekle Shkotive...."Beastie!".... :twisted:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13599
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by karamba »

Којзнае кое чувство е да ти згрми над глава ова машиниште,ги памтам дваескецовите за време ЈНА коа ќе спукаа у несвест паѓавме,а тек па ова има три дена да имам афтершокови,ѕвер!
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13599
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by karamba »

За жал изгледа уште една 31-ца падна при што екипажот загинал, :( плавава 11-ка *Михаил Гриб*

Image

В 8-30 утра по местному времени в райное А/п Большое Савино разбился истребитель МиГ-31 "11" Михаил Гриб . ЧП произошло после взлета. Упал наудалении 11 км от точки.
http://forums.airforce.ru/showthread.ph ... 9&page=137" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29564
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by alvarhanso »

Нека им е лесна земја. Сини неба. :(
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13599
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by karamba »

Нажалост уште една 31-ца е отидена во неповрат и тоа веројатно после ремонтни зафати врз истиот, пилотите се ОК
Истребитель-перехватчик Минобороны РФ МиГ-31 вылетел с аэродрома "Кневичи" в Приморском крае в 5.07 мск. Истребитель выполнял полет после ремонтных работ.

«В 05.31 мск пропала отметка самолета МиГ-31, вылетевшего с аэродрома «Кневичи», -сообщил РИА Новости источник в силовых структурах региона. Упал истребитель в 26 километрах от авиабазы Центральная Угловая, что под Владивостоком

http://www.mk.ru/incident/article/2013/ ... imore.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by Iko »

Ma lezet i avion i se...vazhno pilotite se vo red...mashina sekogash mozhe da se zameni - no chovechki zhivot nikogash...vazhno oni da prezhiveale i se vo red...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13599
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by karamba »

Да забележам пад на уште една МиГ-31-ца упм, мене некако ми паѓаат во око несреќите со една од моиве авио легенди :? Во Камчатскиот крај по завршување на патролно-тренажен лет и веројатно при враќање накај својата матична база во многу сложени метео услови во петокот дошло до оваа несреќа при што пилотите успеале успешно да се катапултираат и набргу потоа се лоцирани од еден патролен Ил-38 и се успешно евакуирани, едниот од нив, навигаторот завршил со скршеници на раката, а по изјавата на пилотот најверојатно се работи за отказ на управувањето

http://ria.ru/incidents/20151030/1311014279.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Командирот Овчинниковым С.

Image

И штурман Шальневым П.

Image
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Post by Iko »

Ma lezet i mashina i se...vazhno se spasile i lesno pominale...imaat oni ushte 31-ovi u-ha-haaaa....toptan (i onie operativni, i onie vo borbena rezerva) - preku dobri 250-settina komada, taka da za toa - ich ne mu se sekiraj...bitno lugjeto izvlekle zhiva glava...mashina sekogash mozhe da se zameni - chovechki zhivot nikogash...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests