Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
Post Reply
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8612
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Bobo »

zoransk wrote:наводно во авионот имало 20 тина научници во полето на полупровдниците и имале направенo нов вид на микрочип кој бил многу, многу посилен од денешниве, и сакале својот патент да го продадат во Кина .

http://www.intellihub.com/rothschild-ow ... echnology/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ништо не е случајно
User avatar
Zoran MAF
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6299
Joined: 02 Jul 2014, 19:44
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Zoran MAF »

Еве го пакосникот.

https://www.youtube.com/watch?v=Dwtcj0L2jJE" onclick="window.open(this.href);return false;
Mijak 2
Si vis pacem, para bellum. Хочешь мира - готовься к войне
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

Една година подоцна... И таза Air Crash Investigation.

http://www.youtube.com/watch?v=YGUiCQmrITo" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 20:32
Location: Свети Николе
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Марко СВ.Н. »

http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... light.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 816
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Falcon »

Сите знаеме дека прекрасниот остров Реунион е француска територија, ама сепак не ми е јасно зошто, за да се утврди дали пронајдениот дел е навистина од овој авион, делот ќе се испраќа на анализа во Франција, а не во САД или Малезија...

http://www.bbc.com/news/world-asia-33714780" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by MaKoM »

Falcon wrote:Сите знаеме дека прекрасниот остров Реунион е француска територија, ама сепак не ми е јасно зошто, за да се утврди дали пронајдениот дел е навистина од овој авион, делот ќе се испраќа на анализа во Франција, а не во САД или Малезија...

http://www.bbc.com/news/world-asia-33714780" onclick="window.open(this.href);return false;
Добредојде во светот на колонијалните интереси на суперсилите...
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 20:32
Location: Свети Николе
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Марко СВ.Н. »

Wing debris confirmed as part of Boeing 777
http://www.cbc.ca/news/world/mh370-sear ... -1.3177137" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 20:32
Location: Свети Николе
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Марко СВ.Н. »

The plane debris found on Réunion Island belongs to missing Malaysian Airlines flight MH370, Malaysian Prime Minister Najib Razak confirmed at a news conference today.

Image
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

Шуќур, го најодоа... барем делови од него.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Flug »

За првпат да поверувам дека е местенка.Верувам дека го нашле претходно и дека сега почнуваат да ги расфрлаат деловите. Така некако ми оди мислава мене.
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 816
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Falcon »

Потрагата по МН370 е при крај, за жал без резултати:

Missing Malaysia Jet MH370 Weeks Away From Keeping Secrets Forever

До сега поминати се скоро 2 години, потрошени се околу 130 милиони долари, а пронајден е само еден дел, и тоа илјадници километри од подрачјето во кое всушност се бара авионот...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Iko »

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... D0%B0.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 9542
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by AlexGreat »

Дечки, вие што пратите повеќе вакви работи... има ли во историјата помистериозна авионска несреќа?

Да не поверува човек дека ултра модерен авион со триста чуда на него, во 2014 година може буквално да исчезне без трага!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Scylla »

AlexGreat wrote:Дечки, вие што пратите повеќе вакви работи... има ли во историјата помистериозна авионска несреќа?

Да не поверува човек дека ултра модерен авион со триста чуда на него, во 2014 година може буквално да исчезне без трага!
Авионот не е исчезнат...Само не можеме да го најдеме. :se_predavam:
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Iko »

Voopshto ne e prvpat da nemozhe da se najde "ni traga - ni glas" - od eden vozduhoplov nad okeanskata shir...da ne kobam - no za zhal, veruvam deka nema da e ni posleden...
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 9542
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by AlexGreat »

Друже, сфаќам, но денеска, покрај толкава радарска покриеност, што цивилна што воена, ми е несфатливо било што да може да „исчезне„ само така, да нема скоро никаков траг од него. Повеќе ќе ми беше прифатливо ова ако се срушеше на сред Атлантик, како што беше случајот со А340ката 2012 мислам, него вака, каде што копното е прилично блиску и релативно брзо требаше да биде лоциран.

Којзнае како има рокнато во вода и какви деформации има претрпено трупот.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8612
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Bobo »

https://edition.cnn.com/2017/03/08/asia ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Бараат на грешно место изглеа луѓево. Се има опнато негде на средина таму и сеа иди па најди го. Т.е незнам дали и има нешто да се најде како целина освен моторите.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8612
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Bobo »

Image

Точка 9 е интересна.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13599
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by karamba »

Остана мистерија голема ова мајку му :roll:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8612
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Bobo »

karamba wrote:Остана мистерија голема ова мајку му :roll:
Баш. Се мислам веќе по цел свет се деловите развлечени од бранови..и наоѓање курац некад
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests