Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
Post Reply
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33721
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by alvarhanso »

Bobo wrote:http://365.com.mk/120936/tragedija-vo-i ... aleziskiot

Падна уште еден авион кој го бараше б777!
Индија во 2011. година купи шест војни транспортни авиони произведени во САД за околу 1,1 милиони долари.
Евтино бе?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Iko »

Zhiva glupost iznapishale...

Indiskoto VV na pochetokot na 2008-ma - kupi 6-st novi seriski C-130J-30 "Super Hercules" (a ne kako e sosema pogreshno navedeno AC-130J "Ghost Rider" - koj e sosema poinakva i pred i se borbena verzija na spomenatiot C-130J-30)...6-te novi primeroci (od koi eden deneska za zhal, tragichno se srushi) - bea kupeni za vkupna cena od 1 milijada i 059 milioni Amerikanski Dolari - odnosno po poedinechna cena od 176 miliona i 500 iljadi $ - za sekoj oddelno...

So drugi zborovi - zemeni se NE za 1.1 "milion" Amerikanski Dolari - tuku za 1.1 (skoro) MILIJARDI Amerikanski Dolari...
"Fenomenalnoto" Makedonsko novinarstvo - povtorno se zadade vo POGRESHNA copy-paste "istrazhuvachka" akcija...:roll:
User avatar
cyber2smile
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 415
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by cyber2smile »

Хахахаха новинари во Македонија, тие тнр новинари ни copy-paste неможат да направат, а да не згрешат, додај и гугл превод.... сите високообразувани се, а неписмени...
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Iko »

TOKMU zatoa i SEKOGASH pod navodnici - gi stavam nashite bleskavi "zhurnalisti"...:roll:
User avatar
cyber2smile
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 415
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by cyber2smile »

Моја претпоставка е следнава, боингот е присилно насочен кон горе посочената авиобаза,слетал и потоа пратен на југ без патници или со колатерална штета...истржував малку следејќи ги интернет порталите меѓу кои од првот ден каде имаше и многу блиц информации кои потоа ненадејно ги снемуваше, разни насочувања пренасочување, политики меѓу големите сили како и наивноста на виетнамците, како и малезиското перење раце и изјава за роднините, сѐ на се голема игра, но ...да видиме што ќе донесат следниве денови
User avatar
cyber2smile
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 415
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by cyber2smile »

tmp_c1360839b67c587563e9cba955275e0f-1589513668.jpg
tmp_mh370-flight-path1814010130.jpg
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by AlexGreat »

http://edition.cnn.com/2014/03/29/world ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14269
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by karamba »

Значи дефинитивно авионов сеуште не е пронајден ниту пак нешто точно се знае околу него, што било, како било, кога било или слично :roll: е мајку му...
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by kocov »

karamba wrote:Значи дефинитивно авионов сеуште не е пронајден ниту пак нешто точно се знае околу него, што било, како било, кога било или слично :roll: е мајку му...
точно најновата тероија на заговорот е дека во авионот се возат двајца сопственици на некоја американска фирма која имала направено некој многу мокен чип додека некој многу богат масон имал удел во фирмата и сега тој станал доминатен во таа фирма , теорија на заговор ништо повеке
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15437
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

karamba wrote:Значи дефинитивно авионов сеуште не е пронајден ниту пак нешто точно се знае околу него, што било, како било, кога било или слично :roll: е мајку му...
Важно оној главучот малезиски објави дека авионот дефинитивно паднал... Се прашувам врз база на што?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by kocov »

на ништо на претпоставка, а пред некој ден некој од телефоните на патниците се уклучил и се слушале звуци, значи нешто се крие од нас ама што ама порано да ни кажат барем ке знајме ке бидиме подготвено одошто изненадени
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Canemakedonski »

IgorMKD wrote:
karamba wrote:Значи дефинитивно авионов сеуште не е пронајден ниту пак нешто точно се знае околу него, што било, како било, кога било или слично :roll: е мајку му...
Важно оној главучот малезиски објави дека авионот дефинитивно паднал... Се прашувам врз база на што?
Веројатно открил дека Б 777 не може да лета 22 дена без прекин...
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15437
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

Што не е доказ дека паднал, нели?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Iko »

Apsolutno deka ne e... :?

Neshto e ovde mnogu matno...celiov sluchaj e taka shabanski "zatashkan" - da nishto vekje nema da me iznenadi... :evil:
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Canemakedonski »

IgorMKD wrote:Што не е доказ дека паднал, нели?
Па, сесга можи и да слетал некаде, а можи и ликов да знае точно што правеле тоа неговите шејтани во ПВО. Како што вели Ико, целиов случај е многу, многу матен.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Iko »

101 opcija i mozhnosti ima...samo edno e sigurno...oni sigurno neshto znaat - i sigurno toa neveshto go prikrivaat...a aj da se samo Malezijcive...i drugive site nekako chudno mi molchat...Filipini, Tajland i ostala bedna sitnurija - ajde de...ama SAD i NR Kina so seta voena i satelitska tehnologija nishto da ne kazhuvaat?!?

Pffff...bitch...pleeeeeease... :evil:
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15437
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by IgorMKD »

Canemakedonski wrote:
IgorMKD wrote:Што не е доказ дека паднал, нели?
Па, сесга можи и да слетал некаде, а можи и ликов да знае точно што правеле тоа неговите шејтани во ПВО. Како што вели Ико, целиов случај е многу, многу матен.
Таман за да ги поздравиме со песнава:

http://www.youtube.com/watch?v=-44rUvCznFA" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by kocov »

затоа јас си возам точак никогаш не можам да исчезнам како што можи да исчезни авион
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Iko »

Samo nemoj da zaterash nakaj Malezija so tochakot...:lol:
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Падна B777-200 на Malaysia Airlines

Post by Canemakedonski »

Ех Ико, додека да стаса дотаму Кочов ќе биде она пала влада, мислам на малезиската влада.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests