Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
User avatar
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 415
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Post by peggio »

Удрил во антената еве фотографија

http://newtime.mk/vesti/hronika/helikop ... koto-radio
User avatar
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 415
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Post by peggio »

Momak od Gjorce wrote:Хелокоптериве МВР ги купи тогаш на ново или половни беа ?
Нови произведени декември 2008

http://www.mvr.gov.mk/ShowAnnouncements ... tabindex=0
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46054
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Post by Iko »

Nekolku chasa bev odsuten i sega se vrativ i go prochtav za zhal ova...

Shto da vi kazham dragi dechki...srce mi e iskrsheno...ja sakam ovaa napatena zemja od dnoto na dushata - ama prokleto parche na tlo...:cry:

Sakam da na semejstvata na tragichno zaginatite - im izrazam najdlaboko sochustvo...ne mozham ni da zamislam kako im e...tie nek se zhivi i zdravi, i eden Gospod neka gi chuva...

A na nashite dechki...pochivajte vo mir dragi brakja i neka vi e lesna Makedonskata zemja...bevte sekogash i ostanuvate zasekogash nasha gordost...neka vi se vechno sini nebata i neka vi e Vechna Slava! :cry: :cry: :cry:
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Post by AlexGreat »

Шокиран сум...зарем мора да сме толку несреќни :cry: налет и техника со која оскудеваме но животите се неповратни... тежок удар за Јастреби и за Македонија воопшто.

Сега читам превезувал од гранична припадници.

Лесна им земја и сини неба!
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Iggy1
Падобранец
Падобранец
Posts: 1
Joined: 05 Apr 2014, 12:24
Contact:

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Post by Iggy1 »

Golem sok i golema tragedija. :cry:

RIP. Blue Skies.
User avatar
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1384
Joined: 02 Jun 2010, 07:40
Contact:

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Post by МАРТИН »

Ајде да не бидиме експерти пред вистинските експерти да ја воочат причината за падот...потоа да осудиме...дали била антената, пилото, машината........ :cry: :cry: :cry:
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Post by Falcon »

Не ми се верува...

Сега само што ги ислушав вестите на Македонското Радио, Прва Програма во 06:00 и збор на кажаа за ова! :!:

Што се случува? Каде е министерката да излезе пред јавноста макар и со најкратка изјава? Не ѝ се стануваше од спиење синоќа? Кој друг требаше да излезе на ТВ и да кажеше дека не станува збор за хеликоптер на АРМ туку на МВР, и да ги демантираше таквите тврдења кои се појавија во десетици македонски медиуми и квази-медиуми?

Има нешто што се вика Aviation Public Relations, има нешто што се вика Public Relations Crisis Management (кое им става крај и точка на шпекулациите и гласините), но МВР сега за сега на тоа поле не се покажа, иако тоа во овие тешки моменти е најосновното што треба да се направи - ако не друго, тогаш од почит кон семејствата на загинатите.

МИЗЕРИЈА...
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Post by KVARK »

Нека им е лесна земја! Сочуство до семејствата. :(
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6139
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Post by Trpkovski Vladimir »

Отиде мојот љубимец, фоткава е од аеро минингот во Битола 2011 година.

Image

Нека им е плаво небото на погинатите припадници на МВР, сочувство до нивните фамилии.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1486
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Post by Makedon »

Каков шок од сабјлево, ни отиде една пилотска екипа :cry:
Сини неба и лесна ви земја, а најголемо сочуство до фамилиите. :cry:
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14269
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Post by karamba »

Trpkovski Vladimir wrote:Отиде мојот љубимец, фоткава е од аеро минингот во Битола 2011 година.

Image

Нека им е плаво небото на погинатите припадници на МВР, сочувство до нивните фамилии.
Мене друже Трпе ми стои на десктоп не променета сликата со овој хеликоптер што сум ја сликал исто во Битола уште од 11.09.2011.

Не ми се веруе и не ми се веруе па тоа ти е!

Најискрено сочуство до фамилиите на загинатите, изгубивме исклучителни луѓе, како блиските во фамилиите така и како држава Р.Македонија, загуби кои не се надополнуваат. Се звучи како клише одпосле ама така е, техника и опрема се менува и дополнува али човек никогаш, останува празнината!

Плаво небо и лесна Ви земја јунаци!
User avatar
cyber2smile
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 415
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by cyber2smile »

:cry:
User avatar
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 518
Joined: 19 May 2007, 17:42

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Flug »

R.I.P. team of MAP-7712.
User avatar
CAVOK
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 420
Joined: 18 Mar 2008, 11:23
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by CAVOK »

Со двајца од загинатите сум соработувал професионално. Многу жално.
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by apo_bullseye »

Нека почиваат во мир сите загинати во несреќава.. :(
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 6139
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Trpkovski Vladimir »

Има некоја официјална информација од МВР ?? Требаше да има прес конференција во 11 часот.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33716
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by alvarhanso »

Загинаа врвни професионалци, сите со над 35 години стаж

Врвни професионалци, луѓе со огромно искуство и секој со над 35 годишен стаж, се загинатите во синоќешната хеликоптерска несреќа, кога Ми-17 на МВР се урна кај Индустриската зона во Струмица.
Во несреќата животите ги загубија Драги Мицев, началникот на воздухопловната единица „Јастреби“ на МВР, Марјан Трајковиќ, капетан, Тоде Орешков, пилот и Иљо Лопатички, соопшти МВР пред малку.
http://plusinfo.mk/vest/143542/Zaginaa- ... dini-stazh" onclick="window.open(this.href);return false;

Вечна слава.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by AlexGreat »

Елита... :cry:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Momak od Gjorce »

Началникот на Јастребите еден од загинатите во хеликоптерската несреќа

Началникот на Одделот за воздухопловна единица на МВР, Јастреби, Драган е најверојатно еден од четворицата загинати во хеликоптерската несреќа која синоќа околу 22часот се случи во индустриската зона на Струмица, кога полициски хеликоптер на МВР модел МИ17 се сруши по што дојде до експлозија.

Според сеуште неофицијалните информации тимот на воздухопловната полициска единица, Јастребии неофицијално вршел транспорт на припадници на граничната полиција, по што најверојатно удрил во 140-метарска СБ антена на Македонското радио, која не била светлосно обележана, и по ударот се срушил во нивите. Во меѓувреме се јавија очевидци кои тврдат дека хелихоптерот десетина минути пред падот давал сигрнали дека нешто не било во ред со леталото а на задниот дел висело нешто, по што уследил падот. "Хеликоптерот неколку минути неконтролирано кружеше над антената. Изгледаше како да има некаков проблем. Од мојот балкон убаво се гледаше. Дури потоа дојде до ударот во антената и падот на хеликоптерот" изјавил А.Т. од Струмица, за поратлот Струмица Нет.

Утрово завршил увидот на лице место, а телата на загинатите по наредба на јавен обвинител се предадени на обдукција.

Од Министерството за внатрешни работи, прес-конференција за страотната хеликоптерска несреќа најавија за 11 часот.

http://www.vecer.mk/default.asp?ItemID= ... C8D80CB210" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Falcon »

Катастрофа!

Тежок удар за МВР и ненадоместливи загуби за семејствата! :(

Вечна им слава на загинатите, многу ќе недостасуваат.

:cry:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest