Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by MaKoM »

Ке се прави споменик во Струмица ....

http://strumicanet.com/index.php/strumi ... a-nesrekja" onclick="window.open(this.href);return false;

ке треба да го редизајнираат да не е со Хјуи. :se_predavam: :se_predavam:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15437
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by IgorMKD »

Една година подоцна...
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Iko »

Leta vreme...:(
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14269
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by karamba »

Лета време другари, Вечна слава за екипажот на МАП-7712!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Iko »

Vechna Slava! :(
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33718
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by alvarhanso »

Вечна слава! :(
User avatar
Helihopter
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 890
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Helihopter »

Vecna Slava !
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Scylla »

Обвинителството отвори истрага против три лица за хеликоптерската несреќа во Струмица
28. ЈУНИ 2017 - 15:22 | МАКФАКС

Основното јавно обвинителство – Струмица издаде наредба за спроведување истражна постапка против три осомничени лица за хеликоптерската несреќа што се случи на 10 јули 2014 година, во која загинаа четворица полициски пилоти.

Бројните прибрани докази и извршени анализи до овој момент укажуваат на сомнение дека лицата извршиле кривично дело – тешки дела против општата сигурност.

„Надлежниот јавен обвинител и во текот на истрагата ќе продолжи да прибира податоци и докази, како и да сослушува сведоци кои ќе помогнат за целосно расветлување на случајот. Ќе бидат сослушани и осомничените лица“, соопшти Обвинителството.

Во несреќата животите ги загубија четворицата врвни пилоти – полициските јастреби Драги Мицев од Струмица – началник на воздухопловните сили на МВР и неговите колеги-пилоти Марјан Трајковиќ од Куманово, Тоде Орешков од Кавадарци и Иљо Лопатички од Битола.

Во центарот на истражната постапка е неосветлениот антенски столб на Македонската радиодифузија. Но, со истрагата е опфатена и опремата за ноќно летање. Обвинителството се обратило од израелската фирма „Елбит“ од која е набавена опремата за ноќно летање, од којашто е побаран одговор дали визирите за ноќно летање смееле да се користат во населено место и во услови во какви што бил изведуван последниот ноќен лет на рутата од Скопје преку Велес, Неготино, Валандово, Струмица, Берово, Делчево и назад.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33718
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by alvarhanso »

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha ... -osvetlen/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Avijaticar
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1870
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Avijaticar »

Изречена пресуда за хеликоптерската несреќа кај Струмица во која загинаа четворица пилоти на МВР

Основниот суд во Струмица донесе осудителна пресуда за хеликоптерската несреќа кај Струмица, која се случи на 10 јули 2014 година и во која загинаа четворица пилоти на МВР.

Судечкиот совет ги осуди обвинетите Јулијана Спировска, тогашна директорка на ЈП „Македонска радиодифузија“ на условна казна од затвор од две години доколку делото не го повтори во наредните три години, Драгослав Радески, технички директор, доби 18 месеци условна казна доколку делото не го повтори во наредните две години, а ЈП Национална радиодифузија е казнета со парична казна во износ од 1 милион денари.

Според пресудата тие се товарат за тешки дела против општата сигурност по член 292 во врска со член 288 став два и еден и член 22 од Кривичниот закон. Казнетите се задолжени да ги платат судските трошоци и трошоците на оштетените.

На пресудата жалба најавија Обвинителството, кое ќе се жали на висината на изречената казна, а осудените на изречената казна за која сметат дека треба да е ослободителна.

Во хеликоптерот произведен 2008 година, на 10 јули 2014 година пилотите на МВР- Драган Мицев, Марјан Трајкoвиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички биле на ноќен лет на релација Скопје-Велес-Неготино-Валандово-Струмица-Берово-Делчево и назад и била користена опрема за ноќно летање.

Во моментот на урнувањето на хеликоптерот тип МИ17, со регистарски ознаки МАР 7712, удрил во антенски столб на тогашната „Македонската радиодифузија“, а четворицата пилоти починале веднаш.https://sitel.com.mk/izrechena-presuda- ... oti-na-mvr
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9729
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Bobo »

Конечно правда после 8 години!
Ready to take photos!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Iko »

Jaka pravda...:roll:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests