Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by MaKoM »

Ке се прави споменик во Струмица ....

http://strumicanet.com/index.php/strumi ... a-nesrekja" onclick="window.open(this.href);return false;

ке треба да го редизајнираат да не е со Хјуи. :se_predavam: :se_predavam:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15378
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by IgorMKD »

Една година подоцна...
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Iko »

Leta vreme...:(
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13599
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by karamba »

Лета време другари, Вечна слава за екипажот на МАП-7712!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41375
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Iko »

Vechna Slava! :(
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29565
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by alvarhanso »

Вечна слава! :(
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
Helihopter
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 436
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Helihopter »

Vecna Slava !
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by Scylla »

Обвинителството отвори истрага против три лица за хеликоптерската несреќа во Струмица
28. ЈУНИ 2017 - 15:22 | МАКФАКС

Основното јавно обвинителство – Струмица издаде наредба за спроведување истражна постапка против три осомничени лица за хеликоптерската несреќа што се случи на 10 јули 2014 година, во која загинаа четворица полициски пилоти.

Бројните прибрани докази и извршени анализи до овој момент укажуваат на сомнение дека лицата извршиле кривично дело – тешки дела против општата сигурност.

„Надлежниот јавен обвинител и во текот на истрагата ќе продолжи да прибира податоци и докази, како и да сослушува сведоци кои ќе помогнат за целосно расветлување на случајот. Ќе бидат сослушани и осомничените лица“, соопшти Обвинителството.

Во несреќата животите ги загубија четворицата врвни пилоти – полициските јастреби Драги Мицев од Струмица – началник на воздухопловните сили на МВР и неговите колеги-пилоти Марјан Трајковиќ од Куманово, Тоде Орешков од Кавадарци и Иљо Лопатички од Битола.

Во центарот на истражната постапка е неосветлениот антенски столб на Македонската радиодифузија. Но, со истрагата е опфатена и опремата за ноќно летање. Обвинителството се обратило од израелската фирма „Елбит“ од која е набавена опремата за ноќно летање, од којашто е побаран одговор дали визирите за ноќно летање смееле да се користат во населено место и во услови во какви што бил изведуван последниот ноќен лет на рутата од Скопје преку Велес, Неготино, Валандово, Струмица, Берово, Делчево и назад.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29565
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Post by alvarhanso »

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha ... -osvetlen/" onclick="window.open(this.href);return false;
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests