Падна Ми-28Н на полигонот Дубровичи

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
Post Reply
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Падна Ми-28Н на полигонот Дубровичи

Post by karamba »

Видео од настанот, отказот се случил при изведување на вежба на пилотската група *Беркут* на вежбите Авиамикс, полигон Дубровичи, Рјазанска област. Информациите се малку конфузни и би требало да се причека малце за официјално соопштение за несреќата, има информации дека и двата пилота се ОК, а има и такви дека едниот се спасил другиот е повреден или починат, да причекаме

http://www.youtube.com/watch?v=_xuUqHTD2dA" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=YmTzLX23h4I" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35634
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Падна Ми-28Н на полигонот Дубровичи

Post by dragan_mig31 »

http://www.youtube.com/watch?v=6s8Ahcxg84g" onclick="window.open(this.href);return false;
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33447
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна Ми-28Н на полигонот Дубровичи

Post by alvarhanso »

Еден загинат пилот. Сини неба.




Што ќе им се вакви чалами на русиве?
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35634
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Падна Ми-28Н на полигонот Дубровичи

Post by dragan_mig31 »

Ова е од акро група беркут.Не е уопште чалам а се глеа убаво дека има отказ на репен ротор.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна Ми-28Н на полигонот Дубровичи

Post by Iko »

dragan_mig31 wrote:Ова е од акро група беркут.Не е уопште чалам а се глеа убаво дека има отказ на репен ротор.

Najopasniot od site helikopterski problemi...odkaz na glavniot rotor - ne e DO TOLKU opasna rabota kako odkaz na zadniot...isto i pri borbeni dejstvija...strefi go vo zaden rotor - i on e gotov...

Kako i da e - neka pochiva vo mir i neka mu e lesna zemja...Vechno Sini Neba! :(
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна Ми-28Н на полигонот Дубровичи

Post by karamba »

Загинатиот е пилот полковник Игор Бутенко 45 годишен, меѓу колегите ценет и вреднуван како еден од можеби најдобрите пилоти (се мисли на хеликоптерски) низ авијацијата на РФ, поготово добро обучен за Ми-28Н. Машината најверојатно претрпе сериозен отказ на хидрауликата односно директниот пренос од преден ротор/мотор према заден ротор, најголемата болка на хеликоптерите, меѓутоа здравата конструкција и системите за заштита на Ми-28Н како и системите за заштита при пад овозможија да другиот пилот излезе сам на свои нозе момент по самата хаварија(видно на видеата), неповреден и свесен, нормално траумата после си го зима данокот но сепак треба да се вреднува дека машината издржа и во тие услови пад од повеќе од 100 метра, по падот се е џек пот што би се рекло ...

Машината, бела 15-ка

Image

малце језива слика, моменти пред самиот пад

Image

Полковник Игор Бутенко, нек му е лесна земја

Image
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45825
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна Ми-28Н на полигонот Дубровичи

Post by Iko »

Mi-28-cata, dokolku ne se lazham - od start e dizajnirana da maksimalno amortizira udar pri sloboden pad od 8-sum metra vo sekunda...shto znachi deka se raboti za silna i izdrzhliva mashina...

Problemot e - shto so seta amortizacija, zashtita i izdrzhlivost - naukata (opshto vo svetot) - seushte ne sozdala tehnologija koja kje go zashtiti chovechkoto telo od amortizacioniot stres i barichniot pririsok koj toj go proizveduva...i da nema edna skrshenica, opekotina ili posekotina - samiot udaren pritisok i inercijalen stres - pravi vnatre vo organizmot vistinska kasha-popara...

Primer za toa vi e legendata na avtomobilizmot - Sena...nemashe edna skrshenica, posekotina, opekotina...ma ni modrica nadvoreshno ili grebanica...ama so pritisok od 320 km/h udar vo zid - vnatreshniot izliv bil takov, da koga go otvorile na autopsija - se bilo meleno meso...a od nadvor - ni recka...

Najverojatno i za zhal - ova e ist sluchaj...:(
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна Ми-28Н на полигонот Дубровичи

Post by karamba »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Падна Ми-28Н на полигонот Дубровичи

Post by karamba »

Десната страна од кај што букна оганот видливо пооштетена...

Image
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests