Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
Post Reply
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 20:32
Contact:

Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Марко СВ.Н. »

Авион Цесна исчезна над Солунска глава
Во 16 часот и 18 минути изгубен е контакт со авион од типот Цесна кој попладнево полетал од Охрид за Софија, потврдија за Телма од Управата за цивилна воздушна пловидба.
https://telma.com.mk/avion-tsesna-ische ... ska-glava/" onclick="window.open(this.href);return false;
Untitled.png
Untitled.png (1.28 MiB) Viewed 13594 times
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Scylla »

Code: Select all

http://archive-server.liveatc.net/lwsk/LWSK2-Approach-Apr-02-2019-1400Z.mp3
https://www.flightradar24.com/data/airc ... b#20049d11" onclick="window.open(this.href);return false;
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5926
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Airbus »

Лоши временски услови има на Солунска и генерално на Јакупица. Гледам урнат е на почеток на Бегово поле, има таму рамница кај што би можел нешто да напраи.
RIP
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Iko »

Potvrdeno e deka se zaginati?
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5926
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Airbus »

https://novatv.mk/se-urna-mal-avion-kaj ... -patnitsi/" onclick="window.open(this.href);return false;
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Iko »

Neka pochivaat vo mir...
User avatar
Avijaticar
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1870
Joined: 08 Aug 2007, 01:21
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Avijaticar »

https://goo.gl/maps/DgNNQutnpB72
Ова е местото на падот според точни координати.
User avatar
BaoZ3
Падобранец
Падобранец
Posts: 3
Joined: 03 Oct 2018, 12:41
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by BaoZ3 »

Навистина жално.. Нека почиваат во мир.
Инаку, јас ги обработив снимките од ATC и направив како видео со превод (слично на она што го објавуваат од VASAviation. Но, не знам дали е дозволено тоа да го споделувам со други.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Scylla »

BaoZ3 wrote:Навистина жално.. Нека почиваат во мир.
Инаку, јас ги обработив снимките од ATC и направив како видео со превод (слично на она што го објавуваат од VASAviation. Но, не знам дали е дозволено тоа да го споделувам со други.
Зошто да не е?
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Lavce
Падобранец
Падобранец
Posts: 1
Joined: 02 Apr 2019, 09:50
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Lavce »

i jas gi objavev vcera razgovorite koj sto gi prevzemav od live atc, pa mi bese izbrisan postot !?
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Iko »

Vchera imashe tehnichki problemi na forumov - pa koga se sredija - se ispostavi deka site postovi koi se objaveni do vchera izutrina do vchera napladne - se izbrishani...ako vo toj vremenski prozorec si gi objavil razgovorite - verojatno postot e zaedno so site ostanati izbrishan...ili daleku poprecizno da se izrazam - nesochuvan...
User avatar
BaoZ3
Падобранец
Падобранец
Posts: 3
Joined: 03 Oct 2018, 12:41
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by BaoZ3 »

Во ред тогаш, го прикачувам видеото на интернет па ќе постирам линк овде.
User avatar
BaoZ3
Падобранец
Падобранец
Posts: 3
Joined: 03 Oct 2018, 12:41
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by BaoZ3 »

https://drive.google.com/file/d/1YxKFyh ... sp=sharing

Code: Select all

https://drive.google.com/file/d/1YxKFyhiFx0Fwpc0hrRKmxcw_xsOwvJoG/view?usp=sharing
Тука може да погледнете дел од разговорот помеѓу авионот и контролата на летање. Не замерувајте за грешките.
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by zlatko83 »

Ќе биде интересно да се види каква била припремата на овај лет од страна на пилотот.
По ова што може да се чуе од радио комуникацијата, добивам фпечаток дека била од стилот пали и терај па по пат ќе видиме што како и каде. Ме страв дека ќе се пофтори она дека со пари можеш да купиш све само знаење не.

Морам да напоменам дека кај нас во Македонија АТC сите летала ги третира исто, и бес разлика и ако летот е VFR добива радарско пратење и помош. Во многу западно европски држави тоа го нема.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9729
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Bobo »

zlatko83 wrote:Ќе биде интересно да се види каква била припремата на овај лет од страна на пилотот.
По ова што може да се чуе од радио комуникацијата, добивам фпечаток дека била од стилот пали и терај па по пат ќе видиме што како и каде. Ме страв дека ќе се пофтори она дека со пари можеш да купиш све само знаење не.

Морам да напоменам дека кај нас во Македонија АТC сите летала ги третира исто, и бес разлика и ако летот е VFR добива радарско пратење и помош. Во многу западно европски држави тоа го нема.
Јас мислам влегол изненадно или дошол изненадно во ситуација каде што имало многу силни ветришта / турбуленции и неможал да управува. Ипак е 1.800кг максимална полетна тежина авионот ( во превод како лист хартија е горе покрај такви облаци) Евентуално може и да влегол во облак и фризинг да имал на некоја команда.
Ready to take photos!
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1257
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Post by Loaded_Dice »

Моја претпоставка е дека причината е заледување т.е. flight into (un)known icing conditions.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests