III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
Post Reply
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Pelivan »

Браво дечки навистина одлични фотографии , прекрасен Аеромитинг и се надевам дека идната година ќе биде уште помасовен, но само едно не ми е јасно зошто Аеро клуб Скопје не учествуваат и го бојкотираат овој настан по втор пат. Една шака луѓе сме што се занимаваат со овој спорт и единствениот настан во РМ да не биде поддржан од најголемиот аеро клуб е навистина голем резил!! ....Македонче бе тоа тие
Уште еднаш голема благодарност за одличниот материјал од Аеромитингот во Битола.

Поздрав :)
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by IgorMKD »

http://tera.mk/index.php?option=com_hwd ... eo_id=1426" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
gorgon
Падобранец
Падобранец
Posts: 24
Joined: 20 Sep 2010, 21:37
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by gorgon »

Seriozno navleguvaat vo biznisot. nema sto!
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13629
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by karamba »

http://www.morm.gov.mk/morm/mk/pr/news/ ... iting.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23528
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by dragan_mig31 »


нема ништо полошо од тоа кога неупатен и прост народ лаже раја.кој бре меѓународен аеромитинг.што е толку феноменално у аеромитингов.може да е феноменално и прекрасно тоа само што други аеромитинзи кај нас не се одржаваат па једино овој се истакнува како једини.ја лично сум незадоволен од аеромитингов.ТЕ ЈЕДНО ТЕ ИСТО!
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Pelivan »

dragan_mig31 wrote:

нема ништо полошо од тоа кога неупатен и прост народ лаже раја.кој бре меѓународен аеромитинг.што е толку феноменално у аеромитингов.може да е феноменално и прекрасно тоа само што други аеромитинзи кај нас не се одржаваат па једино овој се истакнува како једини.ја лично сум незадоволен од аеромитингов.ТЕ ЈЕДНО ТЕ ИСТО!
Јас пак имам спротивно мислење од тебе и незнам што очекуваше да видиш на аеромитингот ? Светлана Капанина ? Петер Бесенеј ? Blue Angels ? Триколорите ? ова е Македонија и треба да му даде почит на организаторот што со овој единствен аеромитинг во Македонија затоа што дечките барем малку го поместуваат спортското воздухопловство од мртва точка.
Ако присуствуваше и сам виде дека злиновите беа во сенка зошто ? затоа што немале гориво за тренинг па затоа летаа само 5 мин во пар и ништо повеќе а сите знаеме дека знаат да распалат со акробации и да направат добра забава за публика.
Само за 3 години овој митинг стана многу посетуван, омасовен и наместо да им даде поддршка на оние што месец дена трчаат и го организираат некој бојкотира или бара преку леб погача.
Сигурен сум дека наредната година ќе има повеќе странски воздухоплови и тоа меѓународен ќе се покаже во вистинско светло .

Поздрав
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23528
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by dragan_mig31 »

И ја сум за тоа друже немој да ме разбереш погрешно али ми смета коа се удирате у груди и се пувате со муаебти дека е меѓународен и дека е богзнае што.зарем е толку тепко да се оствари контакт со грчко ВВ и да се договир прелет и демонстрациај на ф-16 или мираж 2000 пошто тоа е најблиску а ја сум сигурен дека радо би прифатиле.исто така може да ги исконтактирате летече звезде од нови сад кои летаат на г-2 а и они сигурно би прифатиле учество.ако гледавте телевизија малце пред едно 3 недели имаше аеромитинг у хрватска на лучко пред загреб.е тоа е мешународен аеромитинг а беше одржан на исто оваков спорткски аеродром со травњата писта па дојде грипен еурофајтер миг-29 миг-21 и ред други цивилни и воени ваздухоплови.кај нас е све видено и досадно е више истите ваздухоплови да се гледаат секоја година.

Pelivan wrote:
dragan_mig31 wrote:

нема ништо полошо од тоа кога неупатен и прост народ лаже раја.кој бре меѓународен аеромитинг.што е толку феноменално у аеромитингов.може да е феноменално и прекрасно тоа само што други аеромитинзи кај нас не се одржаваат па једино овој се истакнува како једини.ја лично сум незадоволен од аеромитингов.ТЕ ЈЕДНО ТЕ ИСТО!
Јас пак имам спротивно мислење од тебе и незнам што очекуваше да видиш на аеромитингот ? Светлана Капанина ? Петер Бесенеј ? Blue Angels ? Триколорите ? ова е Македонија и треба да му даде почит на организаторот што со овој единствен аеромитинг во Македонија затоа што дечките барем малку го поместуваат спортското воздухопловство од мртва точка.
Ако присуствуваше и сам виде дека злиновите беа во сенка зошто ? затоа што немале гориво за тренинг па затоа летаа само 5 мин во пар и ништо повеќе а сите знаеме дека знаат да распалат со акробации и да направат добра забава за публика.
Само за 3 години овој митинг стана многу посетуван, омасовен и наместо да им даде поддршка на оние што месец дена трчаат и го организираат некој бојкотира или бара преку леб погача.
Сигурен сум дека наредната година ќе има повеќе странски воздухоплови и тоа меѓународен ќе се покаже во вистинско светло .

Поздрав
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
gorgon
Падобранец
Падобранец
Posts: 24
Joined: 20 Sep 2010, 21:37
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by gorgon »

Nema svrha od raspukuvanje, posebno ne so tipovi polni so sebe, a ni dvorot ne si go zacistile za podobra okolina. No tie site gi prepoznavaat i po razgovor i po delo.
Decki Bitolcani, sekoja cest, go osvetlivte obrazot na ovaa mala i mrzeliva Makedonija, pokazavte deka i za bez pari moze da se raboti so ljubov i trud, deka motivacijata doaga od drugo mesto a ne od finansiite.
Ogromna poddrska i pokazete se slednata godina vo vakvo i podobro svetlo.
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Pelivan »

dragan_mig31 wrote:И ја сум за тоа друже немој да ме разбереш погрешно али ми смета коа се удирате у груди и се пувате со муаебти дека е меѓународен и дека е богзнае што.зарем е толку тепко да се оствари контакт со грчко ВВ и да се договир прелет и демонстрациај на ф-16 или мираж 2000 пошто тоа е најблиску а ја сум сигурен дека радо би прифатиле.исто така може да ги исконтактирате летече звезде од нови сад кои летаат на г-2 а и они сигурно би прифатиле учество.ако гледавте телевизија малце пред едно 3 недели имаше аеромитинг у хрватска на лучко пред загреб.е тоа е мешународен аеромитинг а беше одржан на исто оваков спорткски аеродром со травњата писта па дојде грипен еурофајтер миг-29 миг-21 и ред други цивилни и воени ваздухоплови.кај нас е све видено и досадно е више истите ваздухоплови да се гледаат секоја година.
Како прво јас не учествував во организацијата и не се пувам или да се удирам вгради туку само сум еден поддржувач на организаторите и се она што се случуваше таму.
Ова што го пишуваш за Ф16-ки, миражи, од Грчката воена авијација или ти е само еден научно фантастичен филм или не си доволно упатен како стојат работите општо со Грција . Па тие не ги пуштија дечките од аероклубот од Воден со Пипистрели да дојдат овде а ти сакаш Грчка воена авијација да ти долета во Македонија... Апсурд !!
Мислам дека е излишно да ја расипуваме темава со препукувања или споредби како било во другите земји btw ако мислиш дека би му помогнал на организаторот со некоја идеја за идната година сигурен сум дека ќе ја прифатат.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8660
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Bobo »

Ај гумата нека игра...
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Pelivan »

Bobo wrote:Ај гумата нека игра...

А што му фали на моливот за да игра гумата ? :lol:
User avatar
gorgon
Падобранец
Падобранец
Posts: 24
Joined: 20 Sep 2010, 21:37
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by gorgon »

ne e do gumata ili molivot, ama onoj se ispozanese so Mirazi, Fantomi..... popopoooo!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23528
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by dragan_mig31 »

gorgon wrote:ne e do gumata ili molivot, ama onoj se ispozanese so Mirazi, Fantomi..... popopoooo!
а што имаш ти нешто против миражи и фантоми?И какво е ова понашање оној?На што ти личиме ние овде на багра и раја?И кога другпат ќе пишуваш на овој форум види прво у правила за пишување на овој форум.Кирилица е задолжителна.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by MaKoM »

gorgon wrote:ne e do gumata ili molivot, ama onoj se ispozanese so Mirazi, Fantomi..... popopoooo!
Aј бидејки си нов тука, нема да сум многу строг, ама внимавај што пишуваш, тука сите скоро се познаваме така да нема да дозволиме да некој биде дискредитиран јавно. Ако мислиш да проголжиш со таква реторика немој да мислиш дека ке имаме нерви да те цитаме.

Добредојде во М.А.Ф :)
...shoveling shits up the hill...
User avatar
apaskalmmx
Падобранец
Падобранец
Posts: 151
Joined: 15 Jun 2010, 10:56
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by apaskalmmx »

Здраво

Ајде да се вратиме на коментарите за меѓународниот аеро митинг во Битола.

Кратка приказна - Почеток
Двајца колеги се шетаат по улица и здогледуваат една девојка, едниот вика леле колку убава девојка а другиот на тоа одговара оваа не е по мој вкус.
Кратка приказна - Крај

Така и во оваа наша приказна што ја викаме мегународен аеро митинг секој си се најдува со својот вкус, а за вкусови не се разговара :).

Шала на страна одиме понатаму
dragan_mig31 wrote:

нема ништо полошо од тоа кога неупатен и прост народ лаже раја.кој бре меѓународен аеромитинг.што е толку феноменално у аеромитингов.може да е феноменално и прекрасно тоа само што други аеромитинзи кај нас не се одржаваат па једино овој се истакнува како једини.ја лично сум незадоволен од аеромитингов.ТЕ ЈЕДНО ТЕ ИСТО!
До некаде се сложувам со dragan_mig31 дека тие ни се воздухопловите и дека секоја година на ниво на Македонија ги прикажуваме истите, и јас сакам да видам повеќе воздухоплови на мегународен аеро митинг во Македонија но ете тоа е се што го имаме кај нас и толку можеме да покажеме. Да бевме Русија ќе ни здосадеше од Мигови и Анови да гледаме. Да не биде дека не можеме да викниме некој од надвор, на мегународнито аеро митинг во Битола долета гостин од Италија.

Ако треба да правиме споредба тогаш треба да ја правиме со предходните аеро митинзи што биле оджани во Република Македонија односно дали оваа година сме полоши или подобри од предходните, а не да споредуваме со аеро митингот во Хрватска или во Русија. Од светските аеро митинзи можи да гледаме пример како се организира добар настан, но да не заборавиме дека нивниот буџет што го трошат за митингот може да се споредува со годишен буџет на Република Македонија. И да не должам многу со пари знаеме дека можи да се направи се па дури и да се патува во вселената.

Поздрав
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23528
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by dragan_mig31 »

се сложуван другар,али само напред и догодоина да биде уште подобро иуместо еден да има поише гости и стварно да може да се нарече меѓународен :) се надевам дека моите коментари ќе ги сватите како добронамерни а не како јадење бурек од инат и завист.ако има догодина боље програма од оваа сите ќе сме у корист,и ние како ентузијасти и вие како аероклуб :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
TIGER
Падобранец
Падобранец
Posts: 29
Joined: 08 Apr 2009, 20:01
Contact:

AEROMITING BITOLA 2010

Post by TIGER »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8660
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: AEROMITING BITOLA 2010

Post by Bobo »

Занимливо
Jovan

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by Jovan »

Здраво МАФ,
Здраво на сите Форумџиии :),

Пред и се, благодарам на огормната ваша подршка, а воедно благодарам и за анализата што ја направивте и за сите добро и не добро намерни коментари.

Според тоа што можам да го видам спорен е делот на меѓународноста на овај настан. Само да ви кажам дека и со самото тоа што поканивме многу гости од многу различни земји кои дури и потврдија присуство е доволно да се каже дека е меѓународен Аеро Митинг, не разбитрам што е тука спорно знам дека и вие сакате да поможите во тој дел и тоа да се зголеми за да се промовитраме не како Аеро Клуб Битола туку како Македонија.

Е сега смо кратко ќе искоментирам, точно е тоа дека немавме многу странски гости имавме само еден од многуте поканети. Но морам да напоменам дека соработката со Себастијано е огромна и уште повеќе ќе се развива, не само ние како Аеро Клуб Битола него сите летачи од Македонија. За информација на сите и да не бидеме во заблуда Себастијано не е било кој летач аматер, тој работи во C.I.R.A. Italian Aerospace Research Center ( http://www.cira.it" onclick="window.open(this.href);return false; ) како Services and Logistics Manager, јас очекувам огромна помош од него и следната година поголемо присуство на гости од Италија, се разбира дека и ние ќе бидеме гости во Италија.

Само за крај многу од гостите не долетаа само заради финансиски пробелми колку нивни толку и наши, сите знете дека нашиот фонд е многу мал и не можеме да си дозволиме многу (мигови, акро групи итн...), ова не е дека плачеме :) ова е повеќе за да ја претставиме сегашната ситуација која ќе се смени и во тоа ве уверувам :) но за тоа ни треба пошорока подршка и помош.

За да ви стане на сите појасно дури и АК Скопје не долета заради финансиски недорасчитени пробелми, тоа е нешто меѓу АК Битола и АК Скопје, кој не се многу битни сега, целта ми е да ви го доловам мометот, ние како Македонија интерно не можеме да се до организираме заради финансии а не да ги платиме и трошоците на странски гости. За да ви стани појасно ве моалм пробајте да претпоставете колку би не коштало една акро група како Flying Stars :). Само ако си помагаме сите можеби и ќе ги имаме.

Поздрав,
Јован Трајков.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29932
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: III меѓународен аеромитинг 18 -19 септември 2010

Post by alvarhanso »

Ентузијазмот го чува аероклубот

Ентузијастите од битолскиот аероклуб „Мирко Тодоровски“, еден од најстарите во регионот, со големи напори се обидуваат да ја зачуваат воздухопловната традиција во Битола. Во минатото било многу полесно бидејќи државата ги обезбедувала горивото, леталата и ја помагала обуката на воздухопловците. Сега ветераните од клубот и други членови велат дека е тешко да се врзе крај со крај зашто се оставени сами на себе да се финансираат од слободни активности, од вљубеници и донатори. При овој битолски клуб функционира и Воздухопловен училиштен центар каде што досега се обучиле многу пилоти, но во последните години се' помалку се едуцираат нови кадри. Заинтересирани има, но обуките се многу скапи. Еден час летање е од 100 и повеќе евра и ретко кој може да си ги дозволи од сопствениот џеб. Во услови кога недостига академија за пилоти, а воздухопловните училишни центри при аероклубовите се соочуваат со недостиг од пари и државата ќе се соочи со недостиг од пилоти, сметаат експертите.

- Авиогоривото е 165 денари, а обичното гориво околу 60 денари. За дозвола за ултра-лесни летала потребно е 50 часа летање, а еден час има просечна потрошувачка на гориво од 30 до 50 литри. Тоа многу чини, а не пак да се пресмета амортизација и други трошоци. Државата не одвојува средства како порано. Но, ќе мора зашто овие години ќе се јави недостиг од пилоти и во армијата и во полицијата. Пилотите имаат бенефициран стаж. Со 50 години се во пензија и мора да има подмладок. Времетраењето или распонот на обезбедување кадри не е многу долг- изјави Драгомир Тодоровски, потпретседател на битолскиот аероклуб.

Во овој аероклуб се обучувале пилоти од воздухопловната школа во Мостар, тука првите чекори ги направиле кадри што подоцна пилотирале во ЈАТ, па во МАТ. Пилотите велат дека обуките се во интерес на државата да не биде доведена во ситуација како во конфликтот да бара и пилоти и авиони од странство.

- Треба да се води сметка и за општествениот интерес. Младите наместо да шетаат по кафулиња, може да спортуваат. Парите не се важни ако се земе предвид дека ова е благородна дејност. За време на обуката треба да престојуваат тука, да бидат под наш надзор, да легнуваат рано за да бидат одморени наутро. Тоа е здрав режим, кој ќе влијае врз нивниот живот, дисциплина и ред - вели Драги Ивановски, наставник по летање.

Аерокубот има спортски аеродром со писта долга 1.200 метри и широчина од 100 метри затревена површина, со хангари, контролна кула, училница за обука и друго. Има кадри за обука на пилоти, моделари, падобранци и едриличари.

- Се обидовме еднаш овој центар да прерасне во професионална водухопловна академија, не само за Македонија, туку и за Балканот, бидејќи имаме комплетна инфраструктура. Но, немаше интерес. Во минатото имаше идеја за авиони што собираат до 20 патници да се отвори една авиолинија Битола - Белград. Некои спортски екипи ги искористија тие летови, но потоа идејата пропадна - вели Илија Тодоров, пилот во пензија.

Надежите ги подгреаја најавите на министерот за одбрана Зоран Коњановски, инаку битолчанец, дека се подготвува проект за школа за пилоти. Но, не прецизира точно каде.

- Се прават последните анализи и мислам дека во 2011 година ќе добиеме нешто што го немало во нашата земја, нешто што го нема во Југоисточна Европа. Тоа ќе биде школа прво за обука на пилотите на Министерството, но и за потребите на МВР, Агенцијата за заштита и спасување, а ќе има и регионален аспект за обука на пилоти - изјави Коњановски.

Жанета Здравковска
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=98940 ... 049E0A5B19" onclick="window.open(this.href);return false;
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests