10ти Јуни Ден на вВИНГ

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
User avatar
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by Momak od Gjorce »

Bobo wrote:Позитивна секако,Дури и министерот беше задоволен од летната состојба на су-25.


Suhoidite letaa i pred enda godina,gi imam videno so moj oci pred okolu edna godina,koga befme na ekskurzija vo Kriva palanka,na toj manastirot sea ne mu go pamtam imeto,visoko letaa no odma gi prepoznav bea cetiri na broj,no ne im veruvam na ocite deka znaev oti ne se vo letna sostojba,site moj drugari bea vooduseveni vo toa sto go gledaa,pozadi niv ostavaa dolgi beli tragi ,dolgo vreme se zadrzaa na neboto,no na kraj pamet da gi fotnam i deka posle e edna godina ke se zaclenam ma MAF forumot... :D :D :D :D :D :D...jbg zivot... :) :) :)
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by IgorMKD »

Значи познати сме како народ што само критикува и јаде бурек...

Еве јас ќе кажам дека не можам, а како граѓанин и патриот, да не се радувам на гланц-новата зграда во која е сместена Командата на вВИНГ, гланц-новиот хангар со капацитет за комотно сместување на најмалку 3 хеликоптери со големина на Ми-17/24, гланц-новиот хангар за повисок степен на оддржување на воздухоплови, гланц-новата противпожарна и спасителна станица, гланц-новата стајанка со капацитет за комотно сместување на најмалку 10 хеликоптери Ми-17/24, гланц-новиот градобран по должината на новата стајанка, гланц-новите патеки за возење (рулање) на воздухоплови и приклучување кон главната полетно/слетувачка патека...

Е да, трпезата вчера беше супер!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by IgorMKD »

Momak od Gjorce wrote:
Bobo wrote:Позитивна секако,Дури и министерот беше задоволен од летната состојба на су-25.


Suhoidite letaa i pred enda godina,gi imam videno so moj oci pred okolu edna godina,koga befme na ekskurzija vo Kriva palanka,na toj manastirot sea ne mu go pamtam imeto,visoko letaa no odma gi prepoznav bea cetiri na broj,no ne im veruvam na ocite deka znaev oti ne se vo letna sostojba,site moj drugari bea vooduseveni vo toa sto go gledaa,pozadi niv ostavaa dolgi beli tragi ,dolgo vreme se zadrzaa na neboto,no na kraj pamet da gi fotnam i deka posle e edna godina ke se zaclenam ma MAF forumot... :D :D :D :D :D :D...jbg zivot... :) :) :)
Ај разбуди се од сонот... Се надевам убаво си помина со другарчињата на Св. Јоаким Осоговски.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by Momak od Gjorce »

IgorMKD wrote:
Momak od Gjorce wrote:
Bobo wrote:Позитивна секако,Дури и министерот беше задоволен од летната состојба на су-25.


Suhoidite letaa i pred enda godina,gi imam videno so moj oci pred okolu edna godina,koga befme na ekskurzija vo Kriva palanka,na toj manastirot sea ne mu go pamtam imeto,visoko letaa no odma gi prepoznav bea cetiri na broj,no ne im veruvam na ocite deka znaev oti ne se vo letna sostojba,site moj drugari bea vooduseveni vo toa sto go gledaa,pozadi niv ostavaa dolgi beli tragi ,dolgo vreme se zadrzaa na neboto,no na kraj pamet da gi fotnam i deka posle e edna godina ke se zaclenam ma MAF forumot... :D :D :D :D :D :D...jbg zivot... :) :) :)
Ај разбуди се од сонот... Се надевам убаво си помина со другарчињата на Св. Јоаким Осоговски.
Brat ako zakas veruvaj ako ne ne veruvaj jas sto imav si kazav,ve uveruvam deka ne ve lazam a vie kako sakate... :| :|
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23528
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by dragan_mig31 »

Нормално дека ќе критикуваме игор :) да се направеше ова од буџет само пофални зборови ќе имав.Сега за сега останува да видиме колку све ова ќе биде одржавано и сервисирано како треба :) ја искрено се надевам дека за некоја година на новатга стајнака ќе глеам 8 комадам и-24В,мдоернизирани ремонтирани и со продужен ресурс за едно 10-15 години.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23528
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by dragan_mig31 »

Само ти сањај дете :) кујзнае што сте виделе со другарчињата за време на ексурзијата :)

Momak od Gjorce wrote: Brat ako zakas veruvaj ako ne ne veruvaj jas sto imav si kazav,ve uveruvam deka ne ve lazam a vie kako sakate... :| :|
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8660
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by Bobo »

dragan_mig31 wrote:Само ти сањај дете :) кујзнае што сте виделе со другарчињата за време на ексурзијата :)

Momak od Gjorce wrote: Brat ako zakas veruvaj ako ne ne veruvaj jas sto imav si kazav,ve uveruvam deka ne ve lazam a vie kako sakate... :| :|
:bravo:
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by IgorMKD »

dragan_mig31 wrote:Само ти сањај дете :) кујзнае што сте виделе со другарчињата за време на ексурзијата :)

Momak od Gjorce wrote: Brat ako zakas veruvaj ako ne ne veruvaj jas sto imav si kazav,ve uveruvam deka ne ve lazam a vie kako sakate... :| :|
Во контекст на твојот пост и реакцијата моја и на Драган ќе ти кажам.... Нема потреба од уверување. Овде на форумов има луѓе кои толку многу знаат што оваква приказна им е буквално навредлива бидејќи предвременото приземјувањето на тие воздухоплови воопшто не е смешна и се доживува како акт на национално велепредавство. Не спорам дека си видел група авиони над Македонија но немој да ме/не убедуваш дека си ги видел македонските Сухои.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by IgorMKD »

dragan_mig31 wrote:Нормално дека ќе критикуваме игор :) да се направеше ова од буџет само пофални зборови ќе имав.Сега за сега останува да видиме колку све ова ќе биде одржавано и сервисирано како треба :) ја искрено се надевам дека за некоја година на новатга стајнака ќе глеам 8 комадам и-24В,мдоернизирани ремонтирани и со продужен ресурс за едно 10-15 години.
Види Драган, потполно те разбирам. Но, имај предвид дека целата таа нова и навистина супер-модерна инфраструктура чини 12 милиони Евра. Да бидеме на чисто: доколку од наша страна не се одработело како треба, а во поглед на преговорите со ТАВ, денес вВИНГ ќе беше набиен на северна стајанка и во онаа барака во која беше БХС. Фала му на Бога, се преговарало со сериозно чувство за национален интерес и со перцепција за потребите на вВИНГ по загубата на јужната и централната стајанка како и на сета пропратна инфраструктура. Не велам дека не можело и повеќе и подобро но факт е дека е извлечено доста од ТАВ, а што е и очиглено на терен. Сега останува соодветните објекти дополнително да се доопремат и секако добро и тековно да се оддржуваат. На некој начин, по долго време, инциденто куќата почнавме да ја градиме логично т.е. од темел. Е сега, останува да се продолжи со средување на воздухопловниот сегмент, а особено логистиката! Со малку памет за 3-5 години мислам дека би можеле да ги надминеме тековните логистички проблеми, а по консолидација на економијата и да преминеме на западна техника. Секако, да не се лажеме, без посериозни позитивни промени во економијата тешко е да се очекува суштинската модернизацијата на военото воздухопловство да започне пред 2025 година.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by Momak od Gjorce »

IgorMKD wrote:
dragan_mig31 wrote:Само ти сањај дете :) кујзнае што сте виделе со другарчињата за време на ексурзијата :)

Momak od Gjorce wrote: Brat ako zakas veruvaj ako ne ne veruvaj jas sto imav si kazav,ve uveruvam deka ne ve lazam a vie kako sakate... :| :|
Во контекст на твојот пост и реакцијата моја и на Драган ќе ти кажам.... Нема потреба од уверување. Овде на форумов има луѓе кои толку многу знаат што оваква приказна им е буквално навредлива бидејќи предвременото приземјувањето на тие воздухоплови воопшто не е смешна и се доживува како акт на национално велепредавство. Не спорам дека си видел група авиони над Македонија но немој да ме/не убедуваш дека си ги видел македонските Сухои.
Znam,dolgo vreme rasmisluvav dali da vi go napisam ova,i rasmisluvav za reakciite i komentarite sto ke mi bidat upateni,pa dojdov do zakjucok deka avionite sto gi vidiv moze da bodat i bugarskite su-25,bidejki i samiot manastir e vo blizina na granicata so bugarija.ama bi sakal da ne e taka... :| :| :| :|
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23528
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by dragan_mig31 »

Ајде овака еднаш и за секогаш да расчистиме со фамата околу нашите су-25.Последен лет е направен кон крајот на 2003та година.Последно запуштање на моторите на земја е направено одприлика при крајот на 2005та година.Така да нашите сухои не се одлепени од земја едно 7 години а не се палени едно 5 години минимум.Затоа што и да било кој од вас видел не бил су-25 од нашето В-В а сигурно не бил ни бугарски пошто они не идат баш ван нивната држава со тие авиони.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Христијан
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 2749
Joined: 16 Sep 2009, 23:14
Location: Република Македонија
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by Христијан »

Momak od Gjorce wrote:
Bobo wrote:Позитивна секако,Дури и министерот беше задоволен од летната состојба на су-25.


Suhoidite letaa i pred enda godina,gi imam videno so moj oci pred okolu edna godina,koga befme na ekskurzija vo Kriva palanka,na toj manastirot sea ne mu go pamtam imeto,visoko letaa no odma gi prepoznav bea cetiri na broj,no ne im veruvam na ocite deka znaev oti ne se vo letna sostojba,site moj drugari bea vooduseveni vo toa sto go gledaa,pozadi niv ostavaa dolgi beli tragi ,dolgo vreme se zadrzaa na neboto,no na kraj pamet da gi fotnam i deka posle e edna godina ke se zaclenam ma MAF forumot... :D :D :D :D :D :D...jbg zivot... :) :) :)

Да не пинавте нешто пред да тргнете па да ви се чинело дека авиони ви летаат над глава? :D
The only easy day, was yesterday!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by IgorMKD »

Momak od Gjorce wrote:Znam,dolgo vreme rasmisluvav dali da vi go napisam ova,i rasmisluvav za reakciite i komentarite sto ke mi bidat upateni,pa dojdov do zakjucok deka avionite sto gi vidiv moze da bodat i bugarskite su-25,bidejki i samiot manastir e vo blizina na granicata so bugarija.ama bi sakal da ne e taka... :| :| :| :|
Многу малку веројатно е од манастирот да си видел бугарски сухои пред се бидејќи тие базираат и редовно оперираат далеку од бугарско-македонската гранична линија. Дури и да биле на тренажен лет со дополнителни резервоари малку е веројатно да летале толку блиску до бугарско-македонската гранична линија, а уште помалку веројатно е да биле над наша територија бидејќи тоа би било сериозна повреда на нашиот воздушен простор. А во тој поглед бугарите се екстремно коректни од денот на нашето осамостојување за разлика од северните и јужните соседи. Не е можно бугарски сухои да биле над нас ниту за време на легален најавен и одобрен прелет бидејќи во последниве неколку години бугарските Су-25 воопшто не го напуштија матичниот воздушен простор. Но, можно е да си видел група на други авиони за време на прелет над Македонија. Е тоа е можно!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 9617
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by AlexGreat »

dragan_mig31 wrote:Ајде овака еднаш и за секогаш да расчистиме со фамата околу нашите су-25.Последен лет е направен кон крајот на 2003та година.Последно запуштање на моторите на земја е направено одприлика при крајот на 2005та година.Така да нашите сухои не се одлепени од земја едно 7 години а не се палени едно 5 години минимум.Затоа што и да било кој од вас видел не бил су-25 од нашето В-В а сигурно не бил ни бугарски пошто они не идат баш ван нивната држава со тие авиони.
Тоа дека не летаат од 2003,и јас сум убеден,но сепак САКАМ да се надевам дека ги палат моторите на земја барем... Драган друже,ме интересира како знаеш дека не ги палат ни на земја. Чисто информативно не провокаторски те прашувам. Само кажи ми,внатрешен извор или ? :sluzim_narodu:
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by IgorMKD »

Верувај му без да го испрашуваш.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by avijacijamk »

хахаха, верувај на Драган он бар знае се.... хехе Иначе не се бугарски сухои сигурно чим правеле трага од кондензација. Тоа може да се било кои ловци кои прелетувале во група од точка А до точка Б и тоа се случува често. А исто така јас како што знам су-25 нема кабина под компресија...или пак грешам???
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Makedon
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1393
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by Makedon »

Neka im e cestit denot na VING, no sto momentalno e vo letna sostojba od celiot VING strasno me interesira??? Ne bi me zacudilo da se 3 - 4 helihopteri :S
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23528
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by dragan_mig31 »

avijacijamk wrote:хахаха, верувај на Драган он бар знае се.... хехе Иначе не се бугарски сухои сигурно чим правеле трага од кондензација. Тоа може да се било кои ловци кои прелетувале во група од точка А до точка Б и тоа се случува често. А исто така јас како што знам су-25 нема кабина под компресија...или пак грешам???

Во право си.СУ-25 нема кабина под притисок а со самото тоа не иде над одприлика 5 иљади метри висина и со тоа не ствара кондезат од моторите.Ова е затоа што су-25 е концепт на јуришен бомбардер за блиска подршка на трупи на земја па затоа и чичко рус не уградил системи и можност за регулирање на притисок како што има кај ловците пошто тоа е губење на време средства и додавање тежина кај тој авион што е за неговата намена тотално непотребно.Така да како што кажа дефинитивно не е су-25 тоа што го видел дечкото.Нјавероватно биле нато машини во прелет од една вукојебина до друга.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41814
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by Iko »

Ejjj slepec, abe kompletno izumiv deka vchera beshe 10-ti Juni.... :glava_vo_zid:

So malo zadocnuvanje, sakam na site pripadnici na nashiot VING da im go chestitam praznikot i da im posakam se najdobro - podednakvo kako na profesionalen taka i na privaten plan!
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29932
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: 10ти Јуни Ден на вВИНГ

Post by alvarhanso »

dragan_mig31 wrote:Image
Бравос, многу убаво. :D Ако не се лажам овде беше и презентацијата на центарот за обука на пилоти, не?
Сега уште 3-4 комада UH-60 унутра. :wink:
И од мене со мало задоцнување честитки по повод денот на вВИНГ. :bravo:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest