1Век Бугарска авијација

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8660
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

1Век Бугарска авијација

Post by Bobo »

http://100.airshow-bg.com/participants/participants/" onclick="window.open(this.href);return false;
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8660
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Bobo »

За разлика од статиката која беше на аеромитингот на ThunderBirds ова е веќе нешто многу повеќе.И Динамичен и Статичен дел од мене имаат 8ца
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Skopjeair »

Некој за заинтересирани за да се оди 3,4 Септември со спиење?
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by IgorMKD »

Па со оглед на фактот што се работи за еден од најперспективните и најатрактивни аеромитинзи (во најава!) во регионов би рекол ДА.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Грозев
Падобранец
Падобранец
Posts: 9
Joined: 25 Oct 2009, 01:12
Location: България, ЕС
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Грозев »

Привет,

Ето малко допълнителна информация:
http://aeropress-bg.com/novini/36-news/ ... -qsna.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Участието на МиГ-29ОВТ е на 80 - 90% сигурно. Българските ВВС ще се напъват много с техниката, която е останала. Очаква се страхотен пилотаж на наш МиГ-29. Освен това е ясно, че шведите с Gripen и германците с Eurofighter ще се стараят много. Освен това много лека, спортна и акробатична авиация. Ще си заслужава!
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by MaKoM »

За жал нема да можам да дојдам, се надевам дека убаво ке си помините, и да го сликате Ме-109 ако е таму ... :D
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 434
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Jak »

Здраво другари

БИАФ заврши. Интересен аеромитинг се на се. Имаше и пропусти од организаторот, од учесниците, ама вредеше. Бугарското ВВ - онака, Тајфунот мене не ми остави впечаток посебно, ама затоа грипенот ме изненади. Имаше добра летечка програма, и се покажа малиот. МиГ-29 ОВТ исто така леташе (иако кратко). Ама затоа ПЦ-7 тимот на Швајцарското ВВ беше врв... Сум гледал и други акробатски тимови, ама овие беа перверзија. Одлична летечка програма и пред се синхронизација. Сепак сеуште на прво место ми се руските витези, ама во пропелери, ПЦ-7 е прв.

Ајде малку фотографии

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 434
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Jak »

Ф-16

Image

Image

Image

Грипенот

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 434
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Jak »

Еурофајтер

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29932
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by alvarhanso »

Одлично, бравос! МАФ е секаде. :twisted:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 434
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Jak »

Кугар

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 434
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Jak »

Ми-8

Image

Image

другарчиња
Image

Image

Image


Image

Image

Ми-24
Image

Image
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 434
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Jak »

Миг-29

Image

Миг-29 ОВТ

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 434
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Jak »

Романци

ИАР - 99

Image

Image

A-4

Image

Image

Image
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 434
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Jak »

Овој беше луд 100 %

Image

Image
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 434
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Jak »

И за крај ПЦ-7

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by kocov »

Moжи да поставам слики од аеромитинг на бугарскта авиација од 2004-2005?
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by IgorMKD »

Отвори нов топик и напиши во наслов Аеромитинг Бугарија 2004 или 2005.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8660
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Bobo »

Одлични слики Јак а и бугариве се оправдаа за тоа што оплескаа кога беа ThunderBirds
User avatar
Isaacee
Падобранец
Падобранец
Posts: 1
Joined: 19 Oct 2012, 06:14
Location: USA
Contact:

Re: 1Век Бугарска авијација

Post by Isaacee »

Great Air defender forum!! I have checked the information and links provided by you in this topic. These are really great. I have never found such interesting information before.
Thank you so much for sharing.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests