Аеромитинг Батајница 2012

Сите интересни случувања поврзани со воздухопловството во светот.
Events and happenings in aviation in the world.
Post Reply
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by IgorMKD »

Не знам за Вас, ама мене рускиве "Стрижи" не ме импресионираа.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9129
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Bobo »

кај се сликариве :D
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by IgorMKD »

Гарант уште на аеродром или на пат кон некоја биртија.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by KVARK »

IgorMKD wrote:Не знам за Вас, ама мене рускиве "Стрижи" не ме импресионираа.

Тотално потфрлија!

Тајфунот покажа разлика во однос на сите други!

Спартанот - импресивно!

Лазања го величаше М2, ама некако Српскиве пилоти тешко му го правеа кефот! :D
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9129
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Bobo »

http://www.youtube.com/watch?v=Usc_OG01nZA" onclick="window.open(this.href);return false;

1.10!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9129
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Bobo »

Каква дегенерица пилотов еј!
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30748
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by alvarhanso »

KVARK wrote:Лазања го величаше М2, ама некако Српскиве пилоти тешко му го правеа кефот!
Лазања се помоча во гаќи со рускиве авиони... Миг, Миг, Миг, Ми-8, Сухој. Ок, разбравме... се ложи на советска техника.
Па и коментарон за Австрискиот S-70, демек.. Аха, ист како Black Hawk Down што падна во Могадишу. Нормално коментар од соговорниците немаше. :roll:

Дефинитивно Италијанците денеска владееа, и со Тајфунот и со Спартанот. Екстра програма.
Овде би го спомнал и оној тапакон што сите пилоти ги прашуваше дали ги бендисале Белграѓанките (и дали станале пилоти ради женски), а згора и го праша пилотот на Спартанот дали знае дека порано владеело мислењето оти Југословенските пилоти биле подобри од Италијанските!?

Инаку преносот беше ОК, сосема добро покриен.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9129
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by Bobo »

а згора и го праша пилотот на Спартанот дали знае дека порано владеело мислењето оти Југословенските пилоти биле подобри од Италијанските!?
ццц каков копач :D
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by karamba »

Солото на пилотот од Стрижи-те на крајот на нивниот настап беше далеку подобро него групниот настап, ама не го пратевме добро ради утепаниот режисер и камермани на РТС, ова истово им се случи поише пати во текот на преносот, горе пичи на пример Спартанот а он(камерманот) упорно држи зум анфас на некој тип од Житораџа или Сурдулица, можда некој роднина му беше упм :evil:

Иначе српскиве пилоти и те како сакаат западна машина, али желбите се едно можностите друго, тешко дека за брзо време ќе видат и они нешто ново.

Тој кретенот доле што ги интервјуираше пилотите изглеа идол му е Лазањски па сакаше упорно да биде по дунстер од него и дефинитвно успеа.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30748
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by alvarhanso »

karamba wrote:Иначе српскиве пилоти и те како сакаат западна машина, али желбите се едно можностите друго, тешко дека за брзо време ќе видат и они нешто ново.
Ухаааа... ептен се гледа дека им напраи голем ќеф Eurofighter-ов. :)
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13735
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by karamba »

alvarhanso wrote:
karamba wrote:Иначе српскиве пилоти и те како сакаат западна машина, али желбите се едно можностите друго, тешко дека за брзо време ќе видат и они нешто ново.
Ухаааа... ептен се гледа дека им напраи голем ќеф Eurofighter-ов. :)
Додека траеше настапот на ЕФ2000 ми се јави еден пријател од Белград од аеромитингов, бивш пилот на Г-4 и МиГ 21, помочан од мерак..."А брате, јел пратиш грмљавину, еее то је оно право" :twisted: :)
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

Другари еве коначно се вратив од аеродром.Преку 13-14 сати бевме тамо :D топ екипа од Македонија потпомогнати од колеги маектари/спотери од Словенија,РУмунија и Србија.Дефинитивно аеромитингов е најбољи до сега на овие простори.МиГ-29 М2 беше тешко срање,не авионот него џиберот што штедеше гориво док праеше демо приказ.Ликот го штедеше авионов ко ненормален.Еурофајтеров искина исто и спартанот.Али Ј-22 ОРАО 25207 и Соло приказот на МиГ-29 9-13 од стрижи со борбен заокрет на 10 метра од земја под форсаж и слични маневри и позирања за публика беа ВРВ.Ф-16ката не се покажа нешто посебно.Србиве имаа 2 приказа на догфајт од по 20 минути и можам да кажам дека беше лудило.Ајде више ќе ви кажам коа ќе се вииме идната недела само да се врата.У меѓу време еве неколку фотки од мене.

За почеток еве две слики од МиГ-21 Бис на Ирачко В-В под Садам.Мора да се испоштуе братски ирачки народ


Image
Image
Image
Image
Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by KVARK »

Браво Драги! :bravo:
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

Морам да кажам дека позиции за сликање не беа идеални.Па ја праев компромис помеѓу сликање и гледање и уживање :)

Image
Image
Image
Image
Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

Еурофајтерот грми опако под форсаж.Ме одушеви какви маневри праеше и дека уопште не губи брзина у заокрет бар не коа го глеаш со голо око.

Image
Image
Image
Image
Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by KVARK »

dragan_mig31 wrote:Еурофајтерот грми опако под форсаж.Ме одушеви какви маневри праеше и дека уопште не губи брзина у заокрет бар не коа го глеаш со голо око.

Дури и на ТВ тоа изгледаше импресивно! Сито останати делуваа некако тромо во однос на она што го прикажа ЕФ! Не дека беа лоши, ама ова беше техника од друга, повисока, лига!
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

Морам да кажам дека газеливе направија незаборавно шоу и демонстрираа опаки маневри


Image
Image
Image
Image
Image
Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

KVARK wrote:
dragan_mig31 wrote:Еурофајтерот грми опако под форсаж.Ме одушеви какви маневри праеше и дека уопште не губи брзина у заокрет бар не коа го глеаш со голо око.

Дури и на ТВ тоа изгледаше импресивно! Сито останати делуваа некако тромо во однос на она што го прикажа ЕФ! Не дека беа лоши, ама ова беше техника од друга, повисока, лига!

Ма нормално 30 години разлика у технологија и уште да не биде бољи терба некој немац да си спука колено.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

Image
Image
Image
Image
Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28508
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеромитинг Батајница 2012

Post by dragan_mig31 »

Али ништо не е закон ко МиГ-29 под форсаж :)


Image
Image
Image
Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest