Си купив 4 нови книги

Научни трудови и литературни дела од професионалната авијација.
Science and literature materials from professional aviation.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by AlexGreat »

Можам само да претпоставам која уживанција е ова за читање! :bravo:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by IgorMKD »

Библија за авијација... Капитални дела! Башка издание од време на Студена војна, мераци невидени... Од оваа книга научив да пишувам текстови за авијација, а особено оние каде одреден тип летало го скенирам од секој аспект, пример актуелниот серијал за "хериер" или оној за Ми-8 :D
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by IgorMKD »

Стигна денес :D Состојба на книгата е буквално како денес да излегла од печатница, врв :twisted:

Сликите не се нај-нај (со мобилен, ме мрзи да стартам апарат) али доволно да ѕирнете... :D
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14268
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by karamba »

Одлична другар, полн погодок.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9727
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by Bobo »

Veri najs :twisted:
Ready to take photos!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46048
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by Iko »

Svaka chast druzhe - aj sega edna mala usluga...izbaci mi dobar sken na artistichkata impresija na Ka-50 od istiot almanah...ednash mi ja prati - no samiot sken beshe so poslab rezolutiven kvalitet...vidi ako mozhesh da ja skenirash nanovo - ili josh bolje, slikni ja i prati ja taka...uchtivo molam... :mrgreen:
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by IgorMKD »

Скенерот не е нај-нај :?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46048
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by Iko »

Top e! :bravo:

Blagodaram druzhe!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36001
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by dragan_mig31 »

Земено у задњиве неколку месеца.

Поклон од девојката за роѓенден

Image

а овие две си ги купив пред скоро два месеца у Београд

Image

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by IgorMKD »

Е да, и јас преку лепша половина на Драган купив ова:

Image

... а вчера си го купив и ова:

Image
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36001
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by dragan_mig31 »

Ууу добра ствар.Ја прво да ги соберам сите домашни изданија за домашна авијација па после ќе прејдам на комплетирање на архива со сите советски типови.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by IgorMKD »

Имам јас еден тон книги... Еве од таа серија ги имам следниве:

Image

Image

Image

Image
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36001
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by dragan_mig31 »

Сите овие ги иам прочитано али у ПДФ.Ипак хард копи си е хард копи.Не се споредуе.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by AlexGreat »

IgorMKD wrote:Стигна денес :D Состојба на книгата е буквално како денес да излегла од печатница, врв :twisted:

Сликите не се нај-нај (со мобилен, ме мрзи да стартам апарат) али доволно да ѕирнете... :D

Image
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by IgorMKD »

Iko wrote:Top e! :bravo:

Blagodaram druzhe!
Цело е кога има се :D Од истата книга...
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9727
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by Bobo »

Лично ја видов книгата,дефинитивно треба да се осети во рака,ептен квалитетен материјал
Ready to take photos!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by IgorMKD »

Денес се подновив и со ова :D Ко вчера да е печатена и да стоела неотворена 35 години... Лудница!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9727
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by Bobo »

Nek se ugode
Ready to take photos!
User avatar
Helihopter
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 888
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by Helihopter »

Posto pravam proekt denes dobiv nekolku knigi 1.P-16 prototypes suisses d'avions à réaction N-20, Lear Jet, Piranha; 2. 50 ans Patrouille Suisse, 100 ans Aviation Suisse Militaire, 25 ans PC-7 Team; i eden artikl od Edno spisanie so naslov ->Avions de l'armée toute une histoire! Vo prodolzenie nekolku sliki slikani so telefon. :vojnik_fraer:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9727
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Си купив 4 нови книги

Post by Bobo »

Нели се договоривме да ставаме слики на некој друг сајт,па тука само линкот до нив?
Ready to take photos!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests