Книга American Sniper

Научни трудови и литературни дела од професионалната авијација.
Science and literature materials from professional aviation.
Post Reply
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Книга American Sniper

Post by IgorMKD »

Христијан wrote:Американски снајперист убил 255 Ирачани

Крис Кајл, поранешен снајперист од американските Морнарички фоки, е „најсмртоносен“ американски војник кој убил 255 луѓе во Ирак и, според сопственото кажување, не жали за нив.

Тој вчера ја објави книгата „Американски снајперист“ и по тој повод во изјава за британскиот весник „Дејли стар“ истакнал дека тагува само по своите соборци.

- Моите непријатели се дивјаци. Жалам само за луѓето кои не можев да ги спасам, маринците, војниците, другарите. Стојам пред Господ со чиста совест, изјави Кајл.

Двапати пукале во него, шестпати бил мета на бомбашки напад, а главата му била уценета на 20.000 долари. Во Ирак престојувај четири пати. Најголема оддалеченост од која Кајл го погодил непријателот била 1.900 метри во градот Садр.

Низ Ирак брзо се слушнало за неговите вештини, така што во градот Рамади го нарекле „Шејтан од Рамади“.

Овој некогашен родео-јавач истакнува дека за него е чест што Ирачаните го нарекувале „ѓавол“ и не покажува жал додека зборува како уживал во мачењето на непријателот во име на Господ. Неговите соборци го викале и „терминатор“.

Со 255 убиени непријатели, Кајл постави нов американски рекорд, но се уште е далеку од светскиот. Војникот со најсмртоносен резултат во светот е Финецот Симо Хајха кој убил 542 советски војника за време на Втората светска војна.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?I ... 9539BCD398" onclick="window.open(this.href);return false;
Еве ја книгата во PDF ако некој сака да ја чита.

Image

http://depositfiles.com/files/poznce25g" onclick="window.open(this.href);return false;
http://turbobit.net/zcrx9o516zfc.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Книга American Sniper

Post by AlexGreat »

Ја прочитав...
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15436
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Книга American Sniper

Post by IgorMKD »

Кога бе брат исчита 265 страни? Да не си Data од Star Trеk? :shok:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Книга American Sniper

Post by AlexGreat »

Ја симнав пред 2 недели некаде :P , интересна е... има акција...всушност,кога секој друг војник би напишал би била интересна...секако,доколку бил во Фалуџа и слични места, и секако, доколку е од Тексас :mrgreen:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest