Пад на едрилица

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.
Post Reply
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Пад на едрилица

Post by Scylla »

Британецот Мајкл Њуман може да се смета себеси за еден од најсреќните луѓе во поновата аеро-историја. Зошто? Само погледнете ги фотографиите. Мајкл успеа да избегне трагедија пред 15.000 гледачи и остана жив откако го сруши својот авион директно на асфалтот.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Краен резултат: Уништен авион и помали повреди на грбот кои се очекува да заздрават брзо.

Кајгана
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by EDRILICAR »

ova mi izgleda kako da ostanal bez brzina na malce pogolema visina ili ostro svrtuvanje so mala brzina
User avatar
Дарко Д
Падобранец
Падобранец
Posts: 198
Joined: 27 Jan 2010, 13:14
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by Дарко Д »

Ама среќа имал овој,можел на место да остане.
[img]http://www.danasoft.com/sig/goko.jpg[/img]
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by MaKoM »

Ниту една повреда на р`бетот не заздравува во скоро време. Зависи како се има плесната т.е кој дел од неговото тело ја има примено најголемата енергија од падот. Ако се колковите нема да има прблем, ако е карлицата може да ја распука, ако се пренела директно на р`бетото нема шанси да има помали повреди една „обична “ компресија на прешлен бара оперативна интервеција , така да нема да е скоро во воздух...
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Дарко Д
Падобранец
Падобранец
Posts: 198
Joined: 27 Jan 2010, 13:14
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by Дарко Д »

Стручно медицински објаснето :) .
[img]http://www.danasoft.com/sig/goko.jpg[/img]
User avatar
kosta-koki
Падобранец
Падобранец
Posts: 110
Joined: 25 Jan 2010, 14:46
Location: skopje
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by kosta-koki »

Еве од сликиве колку што можам да видам јас не сум толку голем стручњак али погледнете го елеронот на хоризонталецот,елеронот е насочен за та оди надоле(т.с.како при слетуванје) зошто не го подигнал(т.с. како при полетуванје) гога веке гледал дека нема брзина и е толку извртен?? :?: :?: тоа не ми е јасно од сликава?
User avatar
Miksi
Едриличар
Едриличар
Posts: 253
Joined: 13 Jul 2007, 08:22
Location: Skopje
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by Miksi »

Ако убаво погледнеш можеш да видиш дека држи палица кон себе и тоа мушки... баш како на полетување и тоа многу повеќе.
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by EDRILICAR »

Miksi wrote:Ако убаво погледнеш можеш да видиш дека држи палица кон себе и тоа мушки... баш како на полетување и тоа многу повеќе.
izgleda mu ostanala vo race
User avatar
daniel-padobranac
Падобранец
Падобранец
Posts: 49
Joined: 03 Jul 2008, 22:09
Location: kumanovo
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by daniel-padobranac »

Eve sto potocno se slucilo
http://www.youtube.com/watch?v=zxbulrrQVig" onclick="window.open(this.href);return false;
I Believe I Can Fly
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by Scylla »

Језива работа. Не знаев дека се случило во Шорхем. Во 2008 на истиов митинг сведочев пад на Спитфаер.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by Bobo »

Јаууу ветер
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29938
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=Xqf0HqpnySA" onclick="window.open(this.href);return false;
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Пад на едрилица

Post by EDRILICAR »

edrenje na padina znae da bide i opasno
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests