Мојот прв падобрански скок

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.
Post Reply
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Мојот прв падобрански скок

Post by Scylla »

Како голем љубител на воздухопловството, авионите, едрилиците и зависник од адреналински ситуации не можев да одолеам на следниот предизвик: почетнички скок со падобран од 4000 метри и тоа сам! 200 км/ч за време на 50 секунди паѓање :shock: Accelerated freefall (AFF) или progressive freefall е курс во падобранството каде скокот се врши од 4000 метри висина со еден или двајца инструктори кои ја надгледуваат позицијата на скокот се до 1500 метри каде падобранецот отвара купола и слетува сам во одредената зона. Претходно има краток вовед во позициите на скокање, отварање на падобран, акции при неуспешно отварање на падобран, употребување резерва, навигација при слетување и команди за слетување. На аеродромот во Шамбери, Франција теоријата траеше околу 5 часа која вклучуваше и краток тест, медицински преглед од воздухопловен доктор, облекување на падобран и собирање. Наредниот ден по краткиот брифинг и повторување на чекорите се упативме кон Пилатус Портер-от...

Image

Последен рокенрол поздрав пред скокање

Image

padobranec

Image

Се обидувам да не гледам земја туку го гледам Монт Блант иако е барем 250 км оддалечен од овде...

Image

Воопшто не чувствувам дека паѓам туку дека лебдам или летам...

Image

Image

1500 метри, тргам рачка и бројам до три...

Image

Шок, експлозија односно падобранот ми се отвори

Image

По стабилизирањето и превземањето команди бев прилично дезориентиран и ми требаше барем пола минута да сфатам каде сум, каде е север и да ја најдам зоната за слетување...За да сфатам дека се наоѓам точно над пистата од аеродромот кога забележав бел двомоторен авион како полетува 1400 метри под мене :P Летањето со падобранот беше прилично лагодно со привремени нишања и тресења од ветар кои ми ги менуваа срцевите отчукувања :D Она што беше фантастично и незамисливо е што додека паѓав и додека го летав падобранот иако на голема висина она што го гледав околу мене и под мене беше со толкави детаљи што ми се чинеше дека сонувам, како да имам оптички зум од x500...и сега да затворам очи во најголеми детаљи го гледам теренот наоколу и детаљите на земја или по планините... :shock:

Image

Не знам колку сликите го доловуваат моментот, можеби видеото ќе покаже подобро:

http://www.youtube.com/watch?v=kbNijED0V_4" onclick="window.open(this.href);return false;
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот
Posts: 973
Joined: 09 Feb 2009, 21:57
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by MK SU-25 »

Браво. Секоја чест. Уште подобро што сето тоа си ги документирал. :bravo: padobranec
Amat Victoria Curam
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8662
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by Bobo »

Права ствар човеку... :bravo: :bravo: :bravo:
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by IgorMKD »

Значи, знаеш да живееш. Цар! Најцар!!! :bravo:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by KVARK »

:bravo:
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by EDRILICAR »

Bravo bravo :bravo:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23542
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by dragan_mig31 »

Scylla што ќе чујам следно од тебе дека си го поминал светов со балон на топол ваздух ха ха
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by apo_bullseye »

:bravo: :bravo: :bravo:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29938
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by alvarhanso »

Scylla Grylls. :D Закон работа! :shok:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
User avatar
daniel-padobranac
Падобранец
Падобранец
Posts: 49
Joined: 03 Jul 2008, 22:09
Location: kumanovo
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by daniel-padobranac »

bravo be brat super skok samo napred uste mnogu ubavi skokovi i ubavi prizemjuvanj da imas - plavo nebo
I Believe I Can Fly
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5732
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by Trpkovski Vladimir »

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: Честитки Сцила. :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13629
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by karamba »

Ќефови Scylla ќефови,алал да ти е :bravo:
User avatar
shady3
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 510
Joined: 17 May 2010, 01:51
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by shady3 »

Браво Сција, адреналин на кило :D Само продолжи :D
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by Skopjeair »

Толку беше од скокањето? Јас реков досега ќе почнеш фигури да правиш во воздух! :)
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
kiko737
Падобранец
Падобранец
Posts: 29
Joined: 23 Aug 2011, 00:46
Location: Bitola
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by kiko737 »

padobranec :bravo: :bravo:
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by Scylla »

Да бе сега на ладново со ѕиври да скокам :mrgreen:
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Jordan
Падобранец
Падобранец
Posts: 3
Joined: 03 Apr 2012, 20:21
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by Jordan »

nesto slicno vakvo so MK da neznae nekoj dali ima , i kolkava e cenata za eden skok ??
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by EDRILICAR »

vaka izgleda kaj nas obukata za padoranci sto vikame nie skokovi na gurtna ili static line jumps za pocetok kako napreduvas daka se trga gurtnata i se preminuva na slobodo otvaranje http://www.youtube.com/watch?v=0PCDinUP ... pHNhg88Wsw" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29938
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Мојот прв падобрански скок

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=f5QVLgWiWDw" onclick="window.open(this.href);return false;

Ouch!
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests