Параглајдеристи слетале на минско поле во БиХ

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.
Post Reply
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Параглајдеристи слетале на минско поле во БиХ

Post by Scylla »

Image

Еден словенечки параглајдерист е тешко повреден на јужните падини на планината Јахорина во Босна и Херцеговина, откако заедно со својот колега слетале на минско поле во тоа подрачје.

Според првичните информации, еден од двајцата параглајдеристи нагазил на мина и е тешко повреден. Дел од медиумите неофицијално јавуваат дека тој ја изгубил ногата во инцидентот.

Полицијата ги алармираше спасувачките служби, а во акцијата се вклучи и хеликоптер на Министерството за одбрана на Босна.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Параглајдеристи слетале на минско поле во БиХ

Post by Skopjeair »

Да ти се плукнам во среќата!
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Параглајдеристи слетале на минско поле во БиХ

Post by IgorMKD »

Прво и основно правило во Босна... Не гази на неасфалтирани/непоплочени површини. Жално за човекот.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 29932
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Параглајдеристи слетале на минско поле во БиХ

Post by alvarhanso »

Баксуз, но и мала доза глупост. Кој ѓавол ги терал да летаат над БиХ побогу!? :roll:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests