Аеро Клуб "Мирко Тодоровски" - Битола

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Можеш секогаш да отидеш на аеродром, меѓутоа не ти гарантирам дека ќе има летање, јер во Битола во глобала се лета само за викенди. Иначе јас би ти препорачал да отидеш утре па сигурно ќе има некоја фотка ако е убаво времето.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
toshe
Падобранец
Падобранец
Posts: 61
Joined: 04 Jun 2008, 15:06
Location: kumanovo
Contact:

Post by toshe »

kolku sto mozam da vidam vo pozadina na slikava so 66 kata se gleda uste edna utva ne ja imam videno do sega :)
toshe
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

toshe wrote:kolku sto mozam da vidam vo pozadina na slikava so 66 kata se gleda uste edna utva ne ja imam videno do sega :)
Тоа е прилепската утва пред да се доведе во летна состојба.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

eve sliki od bitolskata utva vcera ja pustija

Image

Image
User avatar
POPO
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 16 Mar 2007, 21:22
Location: MIA
Contact:

Post by POPO »

Ahhh, I miss the old N20166. :(
Her name is Roxy, so treat her well. It has been 13 months since the last time I flew her. I'll be in Bitola in about a week, so I can't wait to take some pictures of her. Thanks for the pics EDRILICAR.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Post by IgorMKD »

EDRILICAR wrote:eve sliki od bitolskata utva vcera ja pustija

Image

Image
Опа, 172-ка :lol: Ако, ако, само за арно нека е... Со среќа!

П.С.
Шарава многу у Ју-фазон.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Epten YU fazon :D
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Post by Mad Scientist »

Старо чупе ама се држи. Постара е од повеќето членови на форумов.
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Уште едно DME да и акнеа во САД и ќе беше ептен по ќеиф...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

cesnata e od 1972 godina ako gresam popo neka popravi, i ja istoto go vikam DME i fali
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

avijacijamk wrote:Уште едно DME да и акнеа во САД и ќе беше ептен по ќеиф...
Sledniot Pat! :D
User avatar
POPO
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 16 Mar 2007, 21:22
Location: MIA
Contact:

Post by POPO »

EDRILICAR wrote:cesnata e od 1972 godina ako gresam popo neka popravi, i ja istoto go vikam DME i fali
The plane was built in late 1972, but is a 1973 172M model. (first year of the M model) I had the chance to see the plane in person a couple of weeks ago, and it looks great.
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Да не леташе денес над Охрид убавицава, околу 1400? Имаше бел (најверојатно Цесна) авион прилично високо...
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Scylla wrote:Да не леташе денес над Охрид убавицава, околу 1400? Имаше бел (најверојатно Цесна) авион прилично високо...
Da
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Е ајде скријте нешто од мене... :) Колку беше високо, едно 5000 стапки?
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Scylla wrote:Е ајде скријте нешто од мене... :) Колку беше високо, едно 5000 стапки?


Е за тоа ќе треба да го прашаш Васко од БТ! :D
User avatar
F-22 RaptoR
Падобранец
Падобранец
Posts: 180
Joined: 24 Jan 2008, 00:20
Location: Кавадарци
Contact:

Post by F-22 RaptoR »

Вчера леташе некој над Кавадарци... ниско... Ја шетате Цеснава по Македонија? :lol:
Lilka http://www.youtube.com/watch?v=FhsjDTNROF8
1:16 Willys MB http://www.youtube.com/watch?v=EDNl__vdaIQ
1:16 Willys CJ 3B http://www.youtube.com/watch?v=gE8vHMQscO0
1:16 Jeep Wrangler YJ - work in progress
1:16 Mahindra CJ 4 - WIP
User avatar
draganbt
Едриличар
Едриличар
Posts: 243
Joined: 29 Jul 2009, 12:26
Location: Битола
Contact:

Post by draganbt »

дали некој продава балса од аероклубот во Битола?
и каде е локацијата на клубот моментално? :)
поздрав
кој високо лета... има примено клоца од Чак Норис
User avatar
Darche
Моделар
Моделар
Posts: 112
Joined: 28 Jun 2009, 19:04
Location: Битола
Contact:

Post by Darche »

Еве една пресна слика од новата Cessna 172

Image

Поздрав :)
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Re: Аеро Клуб "Мирко Тодоровски" - Битола

Post by igor_mk »

Браво за битолчаниве ! Баш сега гледав една емисија на МТМ каде гостуваа членови од аеро клуб Битола и со ова што го кажаа мене ми изгледаат на хиперактивни момци :D Аеро митинзи , РЦ собири , многу проекти од областа на воздухопловството, летни курсеви, продавници за моделарство дечкиве растураат БРАВО !
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest