Самостоен лет - прво искуство

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.
Post Reply
User avatar
bkmk52
Падобранец
Падобранец
Posts: 4
Joined: 12 Jan 2013, 18:30
Contact:

Самостоен лет - прво искуство

Post by bkmk52 »

Gledam deka skoro site clenovi na forumot bi letale ama od razni pricini ne se vo moznost.Najmnogu poradi rezerviraniot stav na aero klubovite sprema novajliite.Bi predlozil da vo odreden den vo nedelata ili ednas mesecno da moze grupa od na primer 20 dusi da bide primena i zaedno so nekoj od vasite instruktori odblisku da se zapoznaat so avionot,da im se dozvoli da sednat na sedisteto,da im se pokazat komandite,liceto od klubot da go startuva motorot za kratko,da im se odgovoti na nekoi prasanja na gledacite.
Sakam kako sporedba da vi raskazam na kratko za moeto prvo iskustvo so komandite vo race na edna CESSNA 150 ama za zal ne vo MK tuku vo UK.Mnogu lesno mi se ostvari sonot da osetam kako e da se upravuva so mal avion.Prethodno bese uplateno stotina evra za eden cas letanje so instruktor.Pred samiot let instruktorot pocna da mi gi objasnuva osnovnite principi na letanjeto i osnovnite instrumenti na avionot.Jas prethodno se bev dobro pripremil taka da bese jasno deka moze da se odi vednas na prakticniot del.Za prv pat vo malo avionce,mnogu mi bese bucno i tesno,strav ne osekav voopsto.Vednas po poletuvanjeto mojot instruktor od Sudan mi kaza deka mozam da gi prevzemam komandite,imase dosta silen vetar,okolu 40km/h.Seuste se izdigavme i na okolu 1500metri visina veke letavme horizontalno i navlegovme vo oblaci.Avionceto barase korekcii na dvizenjeto poradi veterot,nesto slicno kako pri udari na bocen vetar koga vozime kola.
Vo taa situacija na vozbuda sepak mi padna na pamet so pogled da ja pobaram dolu na zemja pistata od koja poletavme,nikade ja nemase,samo kuki,reki i planini.Mojot ucitel do mene mi go pokaza pravecot za vrakanje,da bev sam nikogas ne bi uspeal da ja najdam vizuelno,instrumentite nemav vreme ni da gi poglednam,mislev deka ke si go skratam uzivanjeto ako trosam vreme na niv.
Se spustivme na pistata,trkalata samo doprea i pak poletavme (tuch and go),pri taa operacija sosema mu gi prepustiv komandite na instruktorot no vednas koga se izdignavme na okolu 100m visina gi prevzemav povtorno se do momentot na sletuvanje koga se spustivme na 300m toj go izvrsi sletuvanjeto a jas go gledav kako go pravi toa-flapsovi na 20 stepeni,okolu 1000obrtai na propelerot,dobro centriranje sprema pistata vazno da e agolot na avionceto pravilen pri prviot dopir na trkalata i bez naglo kocenje so nozna zasto moze propelerot da ja "bakne"pistata.E,seto toa go znaev ama kako za prv pat ke bese premnogu neseriozno da pobaram da sletam samostojno.Veke vtoriot pat bi probal ama prethodno treba kukata da ja ostavam kako garancija deka nema da napravam steta ili ako otidam na nebo-haha!
Ova se sluci pred edna godina (2012)vo klubot PILOT FLIGHT TRAINING HINTON toa e okolu 300km na severoistok od London.Sega sum vo MK,slednata prilika zdravje ke vi pisam povtorno.Imam kup sliki od site fazi na letanjeto.I uste eden interesen detal-imam 61 godina!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Самостоен лет - прво искуство

Post by Scylla »

Честито! Магичен е првиот момент кога си во воздух и имаш потполна контрола врз летањето.

Интересна приказна, се надевам ќе прочитаме уште.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33348
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Самостоен лет - прво искуство

Post by alvarhanso »

Браво, секоја чест bkmk52. Патем добредојде на форумов, се надевам ќе има уште интересни приказни. :)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests