Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.
Post Reply
User avatar
bkmk52
Падобранец
Падобранец
Posts: 4
Joined: 12 Jan 2013, 18:30
Contact:

Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by bkmk52 »

Zdravo,ima li tocno zakazani termini vo tekot na godinata koga se slucuva nesto od nasava oblast vo MK?Natprevari,bilo kakvo letanje.Ako datumite ne se precizirani togas e dobro da znaeme barem edna nedela pred nastanot.-Blagodaram!
User avatar
bkmk52
Падобранец
Падобранец
Posts: 4
Joined: 12 Jan 2013, 18:30
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by bkmk52 »

Do sega nikoj nisto ne mi odgovori!? Sigurno ima i drugi sto gi interesira moeto prasanje.Kako da e nekoja voena tajna majkata! Blagodarama za sekoja informacija,pozdrav!
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by Skopjeair »

Веројатно никој не ти одговорил дека НЕМА!
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by EDRILICAR »

ima letanje na stenkovec cat pat i stipjani ke letnat a kako ide leto i bitolcani se spremaat
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by EDRILICAR »

ali Aeroklub skopje Raboti 24/7
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by apo_bullseye »

EDRILICAR wrote:ima letanje na stenkovec cat pat i stipjani ke letnat a kako ide leto i bitolcani se spremaat
А дали Аероклуб Скопје планира у скоро време да одржи некој аеромитинг? Со оглед дека такви настани у нашава држава се одржуваат на неколку години, со добро планирање и промоција може да има голема посетеност.
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by EDRILICAR »

Vo plan e da se napravi samo da se stabilizirame finansiski, na provo mesto ni e CAMO servis za avioni i formiranje na FTO po novo ATO
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by IgorMKD »

EDRILICAR wrote:Vo plan e da se napravi samo da se stabilizirame finansiski, na provo mesto ni e CAMO servis za avioni i formiranje na FTO po novo ATO
Амбициозно! Само напред.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
bkmk52
Падобранец
Падобранец
Posts: 4
Joined: 12 Jan 2013, 18:30
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by bkmk52 »

Prijatel EDRILICAR,mnogu banalni pricini naveduvas,ne te obvinuvam licno tebe ama ne se najde vo ovaa nasa MK covek da povrze dve raboti-toa sto ima mnogu fanovi i drugo-toj samiot da si go najde licniot interes vo toa,izgleda kaj nas ima mnogu poveke izvesni investici otkolku da se kupuvat avioni i privlece mladinata.Sepak treba nekoj da se rodi so pogolem entuzijazam i kese-se razbira!Do togas ke gi pratime drugite okolu nas sto pravat,steta!
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by apo_bullseye »

EDRILICAR wrote:Vo plan e da se napravi samo da se stabilizirame finansiski, na provo mesto ni e CAMO servis za avioni i formiranje na FTO po novo ATO
Колку би го коштало (гориво, амортизација,итн.) аероклубот да организира еден аеромитинг каде што да речеме ќе има 2-3 прелета со фрлање падобранци, лет со едрилица итн? Збориме за цифра трошоци за машините.
На пример колку кошта 1 летен час на Цесна 172/182 или пак на некои од другите авиони кои што ги има?
Дали некогаш сте направиле план за вакво нешто и буџет колку би ве коштало се?
Дали сте побарале партнери кои би ве подржале финансиски во замена, пример за нивна промоција таму (на памет ми паѓа пивара скопје итн...) ?

Според мене, финансиите се најмал проблем, се што треба е посериозен пристап кон работата 8)
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by EDRILICAR »

[quote][/quote][quote="bkmk52"]Prijatel EDRILICAR,mnogu banalni pricini naveduvas,ne te obvinuvam licno tebe ama ne se najde vo ovaa nasa MK covek da povrze dve raboti-toa sto ima mnogu fanovi i drugo-toj samiot da si go najde licniot interes vo toa,izgleda kaj nas ima mnogu poveke izvesni investici otkolku da se kupuvat avioni i privlece mladinata.Sepak treba nekoj da se rodi so pogolem entuzijazam i kese-se razbira!Do togas ke gi pratime drugite okolu nas sto pravat,steta![/q

So privatizacijata sto ja napravivme na Aero klubot rabotite se vo tek
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by EDRILICAR »

apo_bullseye wrote:
EDRILICAR wrote:Vo plan e da se napravi samo da se stabilizirame finansiski, na provo mesto ni e CAMO servis za avioni i formiranje na FTO po novo ATO
Колку би го коштало (гориво, амортизација,итн.) аероклубот да организира еден аеромитинг каде што да речеме ќе има 2-3 прелета со фрлање падобранци, лет со едрилица итн? Збориме за цифра трошоци за машините.
На пример колку кошта 1 летен час на Цесна 172/182 или пак на некои од другите авиони кои што ги има?
Дали некогаш сте направиле план за вакво нешто и буџет колку би ве коштало се?
Дали сте побарале партнери кои би ве подржале финансиски во замена, пример за нивна промоција таму (на памет ми паѓа пивара скопје итн...) ?

Според мене, финансиите се најмал проблем, се што треба е посериозен пристап кон работата 8)
Ne e aeromiting so 2-3 aviona i nekolku padobranci imame zboruvano na ovaa tema vo klubot se razgovaralo za donesuvanje na akro grupi
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9129
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by Bobo »

EDRILICAR wrote:
apo_bullseye wrote:
EDRILICAR wrote:Vo plan e da se napravi samo da se stabilizirame finansiski, na provo mesto ni e CAMO servis za avioni i formiranje na FTO po novo ATO
Колку би го коштало (гориво, амортизација,итн.) аероклубот да организира еден аеромитинг каде што да речеме ќе има 2-3 прелета со фрлање падобранци, лет со едрилица итн? Збориме за цифра трошоци за машините.
На пример колку кошта 1 летен час на Цесна 172/182 или пак на некои од другите авиони кои што ги има?
Дали некогаш сте направиле план за вакво нешто и буџет колку би ве коштало се?
Дали сте побарале партнери кои би ве подржале финансиски во замена, пример за нивна промоција таму (на памет ми паѓа пивара скопје итн...) ?

Според мене, финансиите се најмал проблем, се што треба е посериозен пристап кон работата 8)
Ne e aeromiting so 2-3 aviona i nekolku padobranci imame zboruvano na ovaa tema vo klubot se razgovaralo za donesuvanje na akro grupi
Акрогрупи,хеликоптерски единици,пријатели од балканот..не е туку така да се организира еден добар аеромитинг.Треба КЕШ и треба ЛОГИСТИКА
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9129
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Распоред на воздухопловни случувања во Македонија

Post by Bobo »

Распоредов крш :lol:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest