Convair B-36!!!

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
Post Reply
User avatar
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 23:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON
Contact:

Convair B-36!!!

Post by BORG »

Convair B-36 bil strateski bombarder na USAF so interkontinetalen dostrel.Nezvanicno narecen "PeaceMaker".Edinstven bombarder pridvizuvan od klasicnite cilindricno-elisni motori koj bil proizveduvan masovno.
Do negovoto proizvodstvo doaga po WWII poradi stravot deka eden den ce dojde do nuklearna vojna pomegu togasnata SSSR i USA, zatoa bil potreben avion koj mora da gi ima slednive karakteristiki :


(B-36J-III)


Ekipaz: 9
Dolzina: 162 ft 1 in (49.40 m)
Raspon na krila: 230 ft 0 in (70.10 m)
Visina: 46 ft 9 in (14.25 m)
Povrsina na krila: 4,772 ft² (443.3 m²)
Airfoil: NACA 63(420)-422 root, NACA 63(420)-517 tip
Prazen: 171,035 lb (77,580 kg)
Poln: 266,100 lb (120,700 kg)
Max polet. tezina: 410,000 lb (190,000 kg)

Motori:
4× General Electric J47 turbojets, 5,200 lbf (23 kN) each
6× Pratt & Whitney R-4360-53 "Wasp Major" radials, 3,800 hp (2,500 kW) sekoj

Performansi
Maximum speed: 420 mph (365 knots, 685 km/h) with jets on
Cruise speed: 230 mph (200 knots, 380 km/h) with jets off
Combat radius: 6,800 mi (5,900 nm, 11,000 km)
Ferry range: 10,000 mi (8,700 nm, 16,000 km)
Service ceiling: 48,000 ft (15,000 m)
Rate of climb: 1,920 ft/min (9.75 m/s)
Wing loading: 55.76 lb/ft² (272.3 kg/m²)
Power/mass (prop): 0.086 hp/lb (120 W/kg)
Thrust/weight (jet): 0.078
Armament
Guns: 2× 20 mm (0.787 in) M24A1 cannon
Bombs: 86,000 lb (39,000 kg)

Image

Samo mala sporedba so drug avion.Na slikata dole levo e B-29 a desno B-36.

Image


Seto ova se slucuvalo nekade vo 1946-08-08.
So let zapocnuva vo 1949 godina a go penzioniraat na 1959-02-12

Po uspesnite letovi i na zadovolstvo od strana na USAF pocnuvaat da se proizveduvaat i drugi varijanti i toa....

XB-36 1
YB-36 1
B-36A 21
B-36B 62
B-36D 26
RB-36D 24
B-36F 36
RB-36F 24
B-36H 83
RB-36H 73
B-36J 33

Total 384

Vo toa vreme eden vakov TITAN cinel US$4.1 million (B-36D).
Firmata koja go proizveduvala se vika Consolidated Vultee koja i proizveduvala i drugi avioni za USAF.
Samo eden mal del od hangarite na ovaa fabrika i takanareceno "stresno testiranje na "trupot" na avionot.


Image

Iako avionot bil namenet za nuklearen napad bil upotreben vo povece navrati i toa vo "Hungarian Revolution" i "Suez Crisis" ama nikogas nema frleno ama ni edna bomba sto so zasluga si go nosi imeto "PEACE MAKER"
Po negovoto penzioniranje se cuvaat i nekolku primeroci od ovoj TITAN i toa eden vo National Museum of the United States Air Force

Image


Za poopsirno ili povece info na :

http://en.wikipedia.org/wiki/Convair_B-36

http://www.cowtown.net/proweb/b36net/

http://www.globalsecurity.org/wmd/systems/b-36.htm

Image
Image
Image
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

Одлични фотки.
Инаку чудово е баш некаков хибрид. Има шест елисни и четири млазни мотри.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Стварно немам зборови, закон бомбардер, можам да замислам колку само гориво троши.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Convair B - 36!!!

Post by Canemakedonski »

Eve uste nekolku linkovi:
http://www.military.cz/usa/air/post_war/b36/b36_en.htm
http://www.brook.edu/FP/projects/nucwcost/anp.htm
Inaku, kolku sto znam, amerikancite go pocnale projektot uste 1941, no go prekinale otkako germancite ne ja zavzele Britanija. Inaku, za efikasnosta na avionot se slozuvam so cesite. Mislam B - 36 odi okolu 700km/h, a sovetski MiG - 15 okolu 1100. Pa pomislete rusinov ne mora da puka po ova cudo, dovolno e da sleta na nego da ja dovrsi rabotata so hebla.
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Прво да го пофалам BORG за креативноста за ставање на оваа тема. Сепак мислам дека местото и е во Историја на авијацијата,ама за тоа после.

Сега за авионот. Прикаската е вакава.После втората војна, американците како победници развиваат стратегија дека идните војни ке се водат со нуклеарни оружја и на големи фронтови.За да се реализиат оваа замисла им треба авион кој ке може да полета од УСА. и да бомбардира цели во Европа и тоа Источна.Во тоа време имаат на располагање бомбардери од типовите Б-17. Б-24 и Б-29 од кој само последниот може да носи и користи нуклерно оружје .Во мегувреме се создава и СВК: или стратегиска војна команда . се преземаат обиди да се модернизира Б-29 со други мотори и нови ознака Б-50 ама ништо . Доага времето на реактивната ара,. се создаваат мотори кои се многу по моќни, па затоа се конструира Б-36 Колт (илл миротворец).Еден прекрасен авион, користен и како стан и како кука поради паранојата на американците дека “русите доагаат“ екипажите се принудени да седат во кабините по 72 часа ,толку траело едно борбено дежурство со нуклеарки во трупот. :twisted: :twisted: :twisted:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Бравос и јас помислив да се стави на насловна само ме мрзеше да преведувам хехе
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

Не знам дали знаете, ама никој не спомена еден многу битен факт за овој авион. Иако мене не ми се "специјалност" USAF и нивниот арсенал и историски развој, ама за една од варијантите на овј авион се врзува и фактот дека тоа е еден од ретките примери каде практично е применет нуклеарен погон за авиони (нешто слично ко нуклеарен погон за подморници).
Варијантата се вика NB-36H

Инаку има едно добро поглавје за овoј авион во книгата "The history of flight", D. Simons, T.Withingthon,2004. Поради тоа што носел нуклеарен рекатор, кабината била специјално оклопена и редизајнирана

Инаку, рускиот одговор на NB-36H, e варијантата Тu-95LAL (или означуван и како Тu-119).

Image
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Да да, само што после мислам дека се изостави дека ако се срушел наводно авионот, можело да дојде до озрачување па затоа и воопшто таа идеја не се развила.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1183
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Post by Loaded_Dice »

Ima eden mnogu interesen proekt povrzan so ovoj B-36. Imeno poradi nemoznosta da se napravi mlazen avion so golem dolet za escort go izavnirale ova cudo:
Image

Image

Image

Ovaa minijatura od avionce se vika XF-85 Goblin a konceptot na Parasite Fighter predviduval B-36 pod trupot da nosi 1-2 vakvi parzitski lovci. Ako bil napadnat poletuvale (ustvari bile pustani :)) od specijlen trapez, a sto e najinteresno... po zavrsenata misija trebalo vo let pak da se zakacat so B-36 :glava_vo_zid: Iako testovite bile uspesni celiot proekt go batalile koga se pokazalo deka air refueling e poprakticna opcija
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Post by Canemakedonski »

Poveke za nuklearniot B - 36 na mojot link pogore (vtoriot link) i na Discovery science.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28410
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

дискавери врска нема коа стануе збор за воена аијација.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
FROGFOOT
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 366
Joined: 29 Sep 2006, 13:42
Location: Skopje, Makedonija
Contact:

Post by FROGFOOT »

Disvcovery Wings e relativno pristoen TV kanal za avijacija, ali kaj nas kolku sto znam go nema.
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Convair B -36!!!

Post by Canemakedonski »

Naprotiv, mislam deka osnovniot Discovery (koj vo momentov kaj mene odi na polski :lol:) e dosta dobar za voena avija, samo sto gi favorizira amerikanskite avioni. Inaku, mislam, Wings e emisija na Discovery Science i na nego odese programata sto ja spomnav.
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Додека бев студент редовно ја пратев Discovery wings и не е многу лоша, мада има многу неточности, како и фаворизација на англо-американсите летала.


п.с Оф топик....абе зашто е на Полски :cry: :cry: :cry:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Convair B - 36!!!

Post by Canemakedonski »

п.с Оф топик....абе зашто е на Полски
Ups... Bese na ruski. Zosto, na ruski treba da go prasas kablovskiot operator. Mada moe mislenje e deka ima nekoja vrska so ruska vodka :lol:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30738
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Convair B-36!!!

Post by alvarhanso »

Да ја издуваме малку прашината од темава.

http://www.nmusafvirtualtour.com/media/ ... ineer.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.nmusafvirtualtour.com/media/ ... gator.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.nmusafvirtualtour.com/media/ ... Cabin.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.nmusafvirtualtour.com/media/ ... urret.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Convair B-36!!!

Post by kocov »

конваир беше развиен како резултат на тоа дека сад се плашеше дека в.британија ке ја изгуби војната и дека ке треба од азурите или од источниот брег да се прелета до третиот рајх и да се бомбандира но б-36 влезе во употреба многу касно веке во 1946, пак беше главен бомбандер против ссср бидејки ке требаше да прелета преку индија и централна азија до Москва, бидејки во европа советските вв сили ке ја собореја секоја летачка тврдина уште над полска или чешка. И поради таа причина се размислуваше да б-36 да си носи своји ловци бидејки ако се пробија над казахстан без придружба ке бедат лесна мета на советските ловци
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Convair B-36!!!

Post by MaKoM »

да ја освежиме малку темата

Првата скршена стрела

http://www.youtube.com/watch?v=Fjhj5fBdaFU" onclick="window.open(this.href);return false;
...shoveling shits up the hill...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest