Аеро археологија

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
Post Reply
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Аеро археологија

Post by avijacijamk »

Е сега ми текна на темава, па си реков да напишам еден пост... Ме интересира дали некој на форумов е заинтересиран за аероархеологија? Најнапред да подобјаснам за што се работи.
Значи аеро археологијата е пред се хоби кое се бави со потрага и истражување на воздухоплови кои се урнале и кои се ретки. Секако оваа гранка и опфаќа истражување по стари весници, часописи, предскажувања, белешки, воени документи и нај важно од се разговор со стари и добри воени пилоти или сведоци што биле на местото на настанот.

Понекогаш аеро ареологијата може да биде само џабе изгубено време, но понекогаш може и да се исплати (не мислам финансиски) :evil: .

Незнам дали сте запознаени со случајот пред можда десет или повеќе години, кога од Дојранското езеро, Воздухопловниот музеј од Белград, најде авион ALBATROS D.V. од Првата Светска Војна од непроценливо богатство. Тој авион се наоѓа сега во депото на музејот и чека подобри денови за реставрација.

Еве слика за оние кои не се запознаени како изгледа овој авион

Image

Исто така имам и многу информации какви све авиони би можеле да се најдат на територијата на Република Македонија, од кои би паднале во несвест, меѓутоа тоа сега нема да го дискутираме.

Ме интересира дали некој е заинтересиран за оваква авантура?
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Јас би бил заинтересиран, кога би имале повеќе време и информации, можеме да оствариме една екскурзија.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Е сеа се сетив, што се однесува до овој Albatros D.V. што е најден во Дојранското езеро, еден човек кој е вљубен во авијацијата имал шанса да земе еден сувенир од него и тоа плочата од брзиномерот на авионот. На нејзе се изгравирани брзините и затегнувач на сајлите со кои се поврзуваат командните површини, еве и слика.

Image
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Е заборавив исто така да ви се пофалам дека и ја си најдов нешто, тоа е инструменталната табла од Курир...

Image

а еве како изгледа Курир за тие што не знаат...

Image
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Е овака значи еве уште една слика и на нејзе можете да видите дел од крило на авионот Dornier Do-17 кој за време на Втората Светска Војна има паднато некаде кај Крива Паланка... Значи да појаснам дека овој металниот дел под сликата што е закачена.

Image

а еве и слика од еден Dornier Do-17 за оние кои незнаат како изгледа тој авион...

Image
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Може ли некој да ми потврди дали во Општина Чашка е паднат C-47A на 02.09.1944 година??? Пилот: Culligan, Douglas D. Дали е ова оној авион што беше порано ресторан???
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

avijacijamk wrote:Може ли некој да ми потврди дали во Општина Чашка е паднат C-47A на 02.09.1944 година??? Пилот: Culligan, Douglas D. Дали е ова оној авион што беше порано ресторан???

ау незнам ,мислам дека ми стои списокот на падната американски авиони над Македонија.Мислам дека праевме муабет за ресторанот, нели беше тој Лисунов Ли-2 (кој е копија на Ц-47 или ДЦ-3 ) ...ке проверам .
...shoveling shits up the hill...
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

На еден официјален сајт на аероархеолози запишано е дека е паднат C-47. Дали ресторанот беше C-47 или Li-2 појма немам.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

avijacijamk wrote:На еден официјален сајт на аероархеолози запишано е дека е паднат C-47. Дали ресторанот беше C-47 или Li-2 појма немам.
Праша ли некој, јас барав ама за Ц47(ДЦ3) нема ништо во Македонија. Колку сакаш Лајтнинзи и Либератори ама нема Дакота.
...shoveling shits up the hill...
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30738
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Аеро археологија

Post by alvarhanso »

Frozen in the sands of time: Eerie Second World War RAF fighter plane discovered in the Sahara... 70 years after it crashed in the desert
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... z1yE3289q2" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Аеро археологија

Post by IgorMKD »

Неверојатна приказна :bravo:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28417
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Аеро археологија

Post by dragan_mig31 »

И тоа у Либија е ова
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Аеро археологија

Post by IgorMKD »

Six Airmen Lost Over Laos in 1965 Buried at Arlington
By Luis Martinez | ABC News – 14 hrs ago

Six Air Force airmen killed in a 1965 plane crash in Laos during the Vietnam War were laid to rest today at Arlington National Cemetery, the culmination of a decades-long effort to find their remains, which were all interred in one casket.

The airmen were killed when their AC-47D "Spooky" gunship crashed on Christmas Eve, 1965, while on a combat mission over southern Laos. A "mayday" signal was sent, but all contact was lost with the crew. Two days of search efforts for the plane and its crew proved unsuccessful.

Killed in the crash were Col. Joseph Christiano of Rochester, N.Y.; Col. Derrell B. Jeffords of Florence, S.C.; Lt. Col. Dennis L. Eilers of Cedar Rapids, Iowa; Chief Master Sgt. William K. Colwell of Glen Cove, N.Y.; Chief Master Sgt. Arden K. Hassenger of Lebanon, Ore.; and Chief Master Sgt. Larry C. Thornton of Idaho Falls, Idaho

Their remains would not be found for the next 45 years. Today, they were interred with full military honors at Arlington National Ceremony before family members who finally got closure for their missing loved ones.

Jessica Pierno, a spokeswoman for the Department of Defense POW/Missing Personnel Office (DPMO), said group burials are not uncommon for remains recovered from aircraft crashes "given the state of remains when they're recovered." In this case, Pierno said, investigators "weren't able to individually identify each member from the group, but we were able to determine that everyone from the group is represented in these remains."

She notes that one member of the crew was individually identified from the remains found at the crash, Hassenger, who was buried on June 1 in Lebanon, Oregon. According to Pierno, Hassenger's remains were also represented in Monday's group burial.

In 1995, a joint U.S.-Laotian search team was led to the crash site by a local farmer who had found aircraft wreckage in a nearby field. The site was recommended for follow-up visits, but no human remains were found in four subsequent visits between 1999 and 2001.

Additional searches at the crash site in 2010 and 2011 led to the recovery of human remains, personal items, and military equipment. Scientists from the Joint POW/MIA Accounting Command used dental records and circumstantial evidence to identify the remains of the six airmen, with the final identification made this past March.

Pierno called the identification of the six missing airmen "a huge victory," but also noted how big the effort is to recover America's missing service members.

"It's really important to understand that this is an effort going on year round with recovery teams around the world looking for 83,000 missing from World War II, the Korean War, Vietnam and the Cold War," she said. There are still 1,665 service members missing from the Vietnam War, 73,681 from World War II and 7,954 from the Korean War.

The recovery of the missing from the Vietnam War is made tougher with each passing day because of the acidic soil in Vietnam.
"The more acidic the soil, the more it can deteriorate the remains," Pierno said. "The longer they are in the ground, the more they deteriorate and they'll be harder to identify."

http://news.yahoo.com/six-airmen-lost-o ... itics.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30738
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Аеро археологија

Post by alvarhanso »

http://www.viralnova.com/i-noticed-this ... repare-me/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30738
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Аеро археологија

Post by alvarhanso »

http://ralphmirebs.livejournal.com/208813.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30738
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Аеро археологија

Post by alvarhanso »

http://obris.org/hrvatska/pronadena-stu ... skog-rata/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://imgur.com/a/0MYau" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30738
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Аеро археологија

Post by alvarhanso »

The Lost Airfields of the Americans in the North Pacific
http://www.warhistoryonline.com/war-art ... cific.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30738
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Аеро археологија

Post by alvarhanso »

http://www.youtube.com/watch?v=zwbxTMC1lF0" onclick="window.open(this.href);return false;
Остатоци од воен авион и потонат брод се пронајдени во Охридското Езеро

Остатоци од воен авион од Втората светска војна биле пронајдени на дното на Охридското Езеро во рамки на Проектот за пренуркување на езерото, кој во текот на изминатиот период беше спроведен од страна на меѓународиот нуркачки инструктор Милутин Секуловски.

-Локацијата на авионот е во делот на потегот кај Поградец. За тој авион и претходно имаше некакви сознанија, а ние само ги документиравме тие сознанија. Иако постоеја информации од албанската страна дека тоа е германски авион, ние утврдивме дека станува збор за авион кој припаѓал на англиското воено воздухопловство. Но сепак кога ќе се погледне под вода не се гледа целосен авион, туку само делови од тој авион, појаснува Секуловски.

Освен остатоците од воениот авион за време на пренуркувањето, документирани се и еден потонат воен брод и неколку други пловни објекти кај Струга, кои потекнуваат од Првата светска војна.

Секуловски заедно со своите колеги од Клубот за подводни активности од Охрид и нуркачи од соседна Албанија, етапно за период од 92 дена го изнурка целиот крајбрежен појас на езерото и од македонска и од албанска страна, во вкупна должина од 80 километри.

-Во рамки на пренуркувањето фотографиравме, снимавме и позициониравме места односно локации кои и по завршување на проектот ќе бидат од интерес на научната јавност. Најдовме доста интересни работи, на пример документиравме неколку праисториски населби, локациите Врбник кај Струга, Бучиезе во Албанија, Надол кај Трпејца, праисториската населба кај Градиште. Најдовме и големи колонии на европскиот слатководен рак и слатководниот крив рак, кој на одредени места живеат и во заедници, на длабочина од 8 до 15 метри, раскажува Секуловски.

Тој објасни дека исто така биле документирани и локации со интересна конфигурација на дното, како и подводни извори во езерото за кои до сега немало податоци.

-Позиционирани се и подводни извори на повеќе места во езерото. Кај манастирот во Калишта на длабочина од пет до осум метри има подводни извори, слични на оние кај Свети Наум. Тоа се извори од каде излегува голема количина на вода и се многу интересни за разгледување, вели Секуловски.

Според него, целокупниот регистриран материјал во рамки на овој проект освен за научни цели ќе значи многу и за промоцијата и развој на подводниот туризам во Охридското Езеро.
http://www.ohridnews.com/vesti/84384" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Аеро археологија

Post by MaKoM »

http://www.youtube.com/watch?v=i7Zebpu2nS4" onclick="window.open(this.href);return false;
...shoveling shits up the hill...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13727
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Аеро археологија

Post by karamba »

Image

Дел од Ил-2 изваден од близината на Керч, Керченскиот премин, град во Источен Крим, по реставрацијата ќе биде дел од некој споменик во Геленџик

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 1%87%D1%8C" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests