Авиони низ Македонија

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by Skopjeair »

IgorMKD wrote:
alvarhanso wrote:Дечки, вчера кога поминував низ Припор (веднаш кога се напушта општина Сопиште) забележав во еден двор над патот преден дел од Lockheed T-33 Shooting Star... значи предниот дел (носот) сосе кабината.
Го има некој забележано истиов, живее некој натака? За жал не бев во можност да го сликам. :?
Живее една авијациска легенда.
Ванчо Шиндов е иметот на легендата!
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by igor_mk »

Пред малку разгледувајки ја стазата во кичево каде што се одвиваа трките изминатиов викенд забележав нешто интертесно. Дане знае некој за што авион станува збор и од кај се нашол тука :shock:

http://img62.imageshack.us/img62/7452/38080263.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Image

Мене лично ми личи на

F - 84
Image

или

F- 86
Image
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by apo_bullseye »

не сум знаел за ова интересно откритие :)
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28417
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by dragan_mig31 »

Ф-86Д е тој во кичево.Ф-84 неможе да биде од проста причина шт оние сме имале само ф-84Г кој има прави крила.Ф-84Ф никад немало на простор на Југославија.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30738
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by alvarhanso »

Ване Шиндев, човекот што сам направи хеликоптер (ФОТО)
http://www.mkd.mk/79524/makedonija/vane ... elikopter/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28417
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by dragan_mig31 »

па жирокоптер е ебаве тоа неписмените новинари.еден гугл е доволно.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by IgorMKD »

Ај ѕирнете тука...

http://www.eurodemobbed.org.uk/euromap/euromap.php" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Авиони низ Македонија

Post by kocov »

Уште еден имаа во Битола што е кај cело Радобор, вон употреба е само, иако имаа едно 150 метра на бетонска писта хангари, и контролна кула, го користеше порано ЗИК Пелагонија за своите ан-2.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by firefox »

Баш сега во моментов на Сител слушав за прилепскиот маскембал и некои момци прават маска на паднат авион кој наводно паднал "пред сто години" (значи отприлика во Првата светска војна) во селото Бешиште Прилепско.
Добро би било доколку има некој некое инфо + да го сподели!
User avatar
Pelivan
Падобранец
Падобранец
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by Pelivan »

firefox wrote:Баш сега во моментов на Сител слушав за прилепскиот маскембал и некои момци прават маска на паднат авион кој наводно паднал "пред сто години" (значи отприлика во Првата светска војна) во селото Бешиште Прилепско.
Добро би било доколку има некој некое инфо + да го сподели!
само оваа информација е сега за сега и после 3 години од моето објавување.
http://forum.avijacija.mk/viewtopic.php ... 4&start=20" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
sef
Едриличар
Едриличар
Posts: 286
Joined: 25 Aug 2006, 13:05
Location: Skopje
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by sef »

Ресторан-авион во Неготино (околу 1969 година)
Image

http://dnevnik.mk/?ItemID=F06FCAB028575 ... 67A17972C6
User avatar
zmija1
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 18 Mar 2009, 01:08
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by zmija1 »

Istiot model avion il-14 so bese vo negotino i vo Svajvcarija e kako restoran
http://www.runway34.ch" onclick="window.open(this.href);return false;
http://media.photobucket.com/image/buckaroo+banzai/acotnoir/Buckaroo_banzai.jpg?o=3
User avatar
sef
Едриличар
Едриличар
Posts: 286
Joined: 25 Aug 2006, 13:05
Location: Skopje
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by sef »

Остатоци од авион пронајдени пред три години во Охридско Езеро. Најверојатно грчки Spitfire

https://www.reddit.com/r/WWIIplanes/com ... ay_at_the/

Image
User avatar
Столе Маф
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4344
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by Столе Маф »

Штета , што нема стручни лица во македонија , да го извадат и средат и да го стават во музеј , додуша ни музеј за вакви работи немаме , имаме само за ракија пред продавница , по можнос да чести некој друг .
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28417
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by dragan_mig31 »

Steta sto vo makedonija nema strucni lica TACKA ! :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
sef
Едриличар
Едриличар
Posts: 286
Joined: 25 Aug 2006, 13:05
Location: Skopje
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by sef »

stojce wrote:Штета , што нема стручни лица во македонија , да го извадат и средат и да го стават во музеј , додуша ни музеј за вакви работи немаме , имаме само за ракија пред продавница , по можнос да чести некој друг .
Затоа имаме стручни лица за потопување на авиони...отиде уште еден во неповрат
https://ohridpress.com.mk/38060

Image
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28417
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by dragan_mig31 »

Kakvi idioti
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 10213
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by James »

Koa ke viis bolje mu e na Siptfaerot tamu kaj so e, nego dango dofatat ovie nasive "eksperti"
User avatar
sef
Едриличар
Едриличар
Posts: 286
Joined: 25 Aug 2006, 13:05
Location: Skopje
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by sef »

Macedonia F-86

http://yocumusa.com/sweetrose/duncan/index1/k/k.htm

Serial Type Location/Details
19566/11056 F-86E(M) Bitola, displayed on hill above town

Image
F-86E(M) at Bitola

52-3669/14024 F-86D Skopski Petrovac AB (gone?-see Pasadena, TX, USA)
52-3946/14062 F-86D Skopski Petrovac AB, noted Aug89
52-3981/14069 F-86D Skopski Petrovac AB, also reported as 52-5921, noted Aug89
52-4118/14078 F-86D Bitola, displayed on hill above town

Image
F-86D 14078 at Bitola

52-4138/14085 F-86D Skopski Petrovac AB, noted Aug89
52-4144/14087 F-86D Skopje, wreck noted Aug89
52-10035/14106 F-86D Skopski Petrovac AB, noted Aug89
52-10060/14117 F-86D Orel military base, near Skopje (range?)

Image
F-86D 14117 at Orel. The front fuselage of the aircraft lies nearby

52-10061/14118 F-86D Skopski Petrovac AB, noted Aug89
52-10064/14121 F-86D Skopski Petrovac AB, noted Aug89
/14*** F-86D Pristina AB
/14*** F-86D Pristina AB
/14*** F-86D Pristina AB
/14*** F-86D Orel military base, near Skopje (range?)
/14*** F-86D Skopski Petrovac AB, noted Aug89

Image
Охридскиот на стара позиција во касарна
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4547
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by filipv »

Ај да се организираме и да напраиме музеј на авијација со овие кршови. Мош ќе земеме некое бонче од државата

Ќе реставрираме (колку-толку) еден-два крша, некој ан-2 ќе улета, плус фотки некој шокурјазнам у голем формат ќе средиме....

Карта 50 денара, за деца, војници и пензионери гага. Фамиљарна карта 100 ден. Ќе продаваме смоки и сладолед унутра.

драган кустос :-)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest