Авиони низ Македонија

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

Se raboti za eden f-84 ili podocna t-33 i eden mi-4 ne sikorski
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

Se raboti za ednen f-84 podocn t-33 i eden mil-4
User avatar
sef
Едриличар
Едриличар
Posts: 286
Joined: 25 Aug 2006, 13:05
Location: Skopje
Contact:

Post by sef »

kocov wrote:Se raboti za ednen f-84 podocn t-33 i eden mil-4
Treba dobro da se informiras okolu tipovite na avionite i helikopterite koi se vo kasarna Ilinden. I jas vo prv moment mislev deka e Mi-4.
Sepak, trite eksponati vo Ilinden se F-86, S-55 (so sigurnost), i TV-2
User avatar
nebkv
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 03 Jun 2008, 09:28
Location: Kraljevo
Contact:

Post by nebkv »

Da sve ove podatke svedemo na jedno mesto.Iznenadjen sam brojem letelica :)
Skopje(Ilinden)
-TV2,10223
-S55
-F86D
Bitola
-F86D
-F86E,11056
Veles
-F86D
Ohrid
-F86
Kumanovo
-F86E
-?
Za ove sam pronasao ptvrdu na sajtu.Ako budem imao mogucnost dodacu ovde svako novo saznanje,ili ako sam nesto preskocio.U jednom broju Aeromagazina izasla je slika jednog F86D na aerodromu Skopski Petrovec,i podatak da je neki kolekcionar otkupio odredjen broj letelica.Potrazicu tekst,pa cu staviti ovde
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

nebkv wrote:Da sve ove podatke svedemo na jedno mesto.Iznenadjen sam brojem letelica :)
Skopje(Ilinden)
-TV2,10223
-S55
-F86D
Bitola
-F86D
-F86E,11056
Veles
-F86D
Ohrid
-F86
Kumanovo
-F86E
-?
Za ove sam pronasao ptvrdu na sajtu.Ako budem imao mogucnost dodacu ovde svako novo saznanje,ili ako sam nesto preskocio.U jednom broju Aeromagazina izasla je slika jednog F86D na aerodromu Skopski Petrovec,i podatak da je neki kolekcionar otkupio odredjen broj letelica.Potrazicu tekst,pa cu staviti ovde
ama poglem del se iskradeni za aluminiumot
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

sef wrote:
kocov wrote:Se raboti za ednen f-84 podocn t-33 i eden mil-4
Treba dobro da se informiras okolu tipovite na avionite i helikopterite koi se vo kasarna Ilinden. I jas vo prv moment mislev deka e Mi-4.
Sepak, trite eksponati vo Ilinden se F-86, S-55 (so sigurnost), i TV-2
da s-55 bese helikopterot stranicno imase edna golema vrata i se bese pisano za angliski
User avatar
nebkv
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 03 Jun 2008, 09:28
Location: Kraljevo
Contact:

Post by nebkv »

Iz Aeromagazina
Image
User avatar
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 13:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА
Contact:

Post by Црн барон »

А од кога е овој авион и како се нашол во нашата касарна?
[img]http://i34.tinypic.com/2q38al5.jpg[/img]
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Црвен барон wrote:А од кога е овој авион и како се нашол во нашата касарна?
Абе батка ги знаеш ли тие двата Ф-86 што беа во струмицката касарна , јас ги имам видено последен пат 1998 пред да одам на факултет , после тва ги снема , некој потполковник и некој одпад се договориле и преку нок ги снемало , се говореше дека едениот е турнат од постољето за време на косовската криза од германски транспортер кога се препаркирал до собрал убаво го нагмечил , и под изговор дека него бива веке за ескпонат ги шитнале за ефтини пари на југосуровина (тај на пато накај Добрејци ) .мамаматааааа
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 13:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА
Contact:

Post by Црн барон »

MaKoM wrote:
Црвен барон wrote:А од кога е овој авион и како се нашол во нашата касарна?
Абе батка ги знаеш ли тие двата Ф-86 што беа во струмицката касарна , јас ги имам видено последен пат 1998 пред да одам на факултет , после тва ги снема , некој потполковник и некој одпад се договориле и преку нок ги снемало , се говореше дека едениот е турнат од постољето за време на косовската криза од германски транспортер кога се препаркирал до собрал убаво го нагмечил , и под изговор дека него бива веке за ескпонат ги шитнале за ефтини пари на југосуровина (тај на пато накај Добрејци ) .мамаматааааа
Eee, ак се тии од нашта касарна ного убаво ги знам :) . Как малечок со другаарте одааме там, се бутааме унатре, се сеќавам ного убаво оти беа со бела боја. 99-та година Германците ка дојдеа у касарната направија воена база, насекаде шаторе, гаражи, дури и вонка од касарната имаа паркинг (кај Софилари). И знам од тогај оти наеднач исчезнаа. Можам да ги распитам комшиите и да ви кажам дека точно се однесани или уништени. Иначе до ден денеска у касарната се старите германски оклопни возила и неколку тенка (Извинејте на дијалекто ама со мојо сограѓанин мора да се издушам малко на струмички :lol: )
[img]http://i34.tinypic.com/2q38al5.jpg[/img]
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

Црвен барон wrote:
MaKoM wrote:
Црвен барон wrote:А од кога е овој авион и како се нашол во нашата касарна?
Абе батка ги знаеш ли тие двата Ф-86 што беа во струмицката касарна , јас ги имам видено последен пат 1998 пред да одам на факултет , после тва ги снема , некој потполковник и некој одпад се договориле и преку нок ги снемало , се говореше дека едениот е турнат од постољето за време на косовската криза од германски транспортер кога се препаркирал до собрал убаво го нагмечил , и под изговор дека него бива веке за ескпонат ги шитнале за ефтини пари на југосуровина (тај на пато накај Добрејци ) .мамаматааааа
Eee, ак се тии од нашта касарна ного убаво ги знам :) . Как малечок со другаарте одааме там, се бутааме унатре, се сеќавам ного убаво оти беа со бела боја. 99-та година Германците ка дојдеа у касарната направија воена база, насекаде шаторе, гаражи, дури и вонка од касарната имаа паркинг (кај Софилари). И знам од тогај оти наеднач исчезнаа. Можам да ги распитам комшиите и да ви кажам дека точно се однесани или уништени. Иначе до ден денеска у касарната се старите германски оклопни возила и неколку тенка (Извинејте на дијалекто ама со мојо сограѓанин мора да се издушам малко на струмички :lol: )
so tenkoi germanski imaa vo strumaica vo kasranta aj pusti slika ako sakas
User avatar
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 13:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА
Contact:

Post by Црн барон »

Немам слики, сум бил како помал повеќе пати со татко ми, стојат кај задниот влез на касарната. А и тешко да ги сликам бидејќи иако касарната е затворена има стража која доаѓа од Штип и се менува на една недела (во четврток). Тоа се орудија од ВСВ, не се од 1999-та :) и не знам дали се сите германски. Многу убаво се сеќавам само на еден експонат, тој беше најзачуван од сите и влегувавме внатре, вака изгледа:
Image
[img]http://i34.tinypic.com/2q38al5.jpg[/img]
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

Црвен барон wrote:Немам слики, сум бил како помал повеќе пати со татко ми, стојат кај задниот влез на касарната. А и тешко да ги сликам бидејќи иако касарната е затворена има стража која доаѓа од Штип и се менува на една недела (во четврток). Тоа се орудија од ВСВ, не се од 1999-та :) и не знам дали се сите германски. Многу убаво се сеќавам само на еден експонат, тој беше најзачуван од сите и влегувавме внатре, вака изгледа:
Image
vakvo vozilo imaa i vo bitola se raboti za amerikanski izviduvacki vozila
m-8 koj jugoslavija gi dobiva kako pomos od sad vo 1950
User avatar
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 13:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА
Contact:

Post by Црн барон »

Аха, само на тоа се сеќавам. Има и други остатоци, ама стварно не се сеќавам на ништо. Тогаш толку и разбирав.
[img]http://i34.tinypic.com/2q38al5.jpg[/img]
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

Црвен барон wrote:Аха, само на тоа се сеќавам. Има и други остатоци, ама стварно не се сеќавам на ништо. Тогаш толку и разбирав.
najpoke ovie avioni i vozila se ostako od jna koj gi isvrlase nekade vo 70 tite
User avatar
Pukalo
Падобранец
Падобранец
Posts: 18
Joined: 24 Feb 2010, 01:12
Location: LW70
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by Pukalo »

Имаше и во Велес на ридот над топилницата(каде до ден денеска е стрелиштето на Велешкиот гарнизон) 2 M-4 Sherman и две или три од оклопните возила на сликата погоре(М-8).На едниот од тенковите се вртеше и целата купола,дури и самиот топ можеше да се подига ама нормално некако ги исекоа и тие. :glava_vo_zid: и сеа може да се најдат само чаури после некое стрелање
The strength of the turbulence is directly proportional to the temperature of your coffee.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Авиони низ Македонија

Post by kocov »

Pukalo wrote:Имаше и во Велес на ридот над топилницата(каде до ден денеска е стрелиштето на Велешкиот гарнизон) 2 M-4 Sherman и две или три од оклопните возила на сликата погоре(М-8).На едниот од тенковите се вртеше и целата купола,дури и самиот топ можеше да се подига ама нормално некако ги исекоа и тие. :glava_vo_zid: и сеа може да се најдат само чаури после некое стрелање

bitola se sluci istoto
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 30738
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by alvarhanso »

Дечки, вчера кога поминував низ Припор (веднаш кога се напушта општина Сопиште) забележав во еден двор над патот преден дел од Lockheed T-33 Shooting Star... значи предниот дел (носот) сосе кабината.
Го има некој забележано истиов, живее некој натака? За жал не бев во можност да го сликам. :?
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by IgorMKD »

alvarhanso wrote:Дечки, вчера кога поминував низ Припор (веднаш кога се напушта општина Сопиште) забележав во еден двор над патот преден дел од Lockheed T-33 Shooting Star... значи предниот дел (носот) сосе кабината.
Го има некој забележано истиов, живее некој натака? За жал не бев во можност да го сликам. :?
Живее една авијациска легенда.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Re: Авиони низ Македонија

Post by igor_mk »

alvarhanso wrote:Дечки, вчера кога поминував низ Припор (веднаш кога се напушта општина Сопиште) забележав во еден двор над патот преден дел од Lockheed T-33 Shooting Star... значи предниот дел (носот) сосе кабината.
Го има некој забележано истиов, живее некој натака? За жал не бев во можност да го сликам. :?
Aко не сум гршка тој човек е колекционер. Пред некое време имаше цела емисија на некоја од локланиве телевизии за него. Човекот е колекционер буквално на се :) за жал не ми текнува како се вика но во неговиот подрум има колкеција од над 1000 парчиња на значки, стари лампашки радиа, саати, пиштоли, разна воена опрема и еден куп други ситници па се до делови од авион во неговиот двор :D
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest