F-86D - Битола

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
Post Reply
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

F-86D - Битола

Post by KVARK »

Еве нешто што случајно го најдов на Google earth.

Се работи за јужниот дел од градот. На сликата се гледа дека има две летала, кои мене вака најмногу ми личат на F-86D.

Дали некој ги знае леталава и дали тоа може да се слика?

Image

Image
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23548
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

ili f-86D lili f-86E,nema treto :) bas bi sakal da znam u civa sopstvenost se,pa moze ova da se sredi malce da se postavi na stand nekoj,da se ofarba u RVIPVO maskirna od kraj na nivno sluzenje sivo/zelena odozdola plava,of of of ja si se iznamisliv epten ovde :DDD
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

И јас тоа помислив, искрено. Ете какви се работи има кај нас, а ништо не е евидентирано, сликано.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

Браво Филип, те држам за збор :wink:

Се надевам дека нема да имаш проблеми.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Посебно од радарите сликај ако можеш.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23548
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

aj ako ne ti e problem ako sejbrovite se o kolku tolku ok stanje napraj eden WALKARROUND
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Што бидна со Ф-86Д, го слика ли некој.????
...shoveling shits up the hill...
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Добро добро , јас само прашувам .... :lol: :lol: :lol:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
z3dcf
Падобранец
Падобранец
Posts: 60
Joined: 11 Sep 2006, 23:15
Contact:

Post by z3dcf »

Letalata se F-86D Sabre.Vo katastrofalna sostojba. Momentalno pristapot do niv e sloboden.Imam sliki nekade pa ako dojdam do niv ke gi stavam. Inaku vednas do niv e i eden helikopter Mi-2.So rasturanjeto na kasarnata ovie letala stanaa sopstvenost na srednoto uciliste za vozduhoplovni mehanicari. Znaci novite aviomehanicari ke vezbaat na niv.
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

z3dcf wrote:Letalata se F-86D Sabre.
А да ме вработат во NSA!

:mrgreen:
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
Mece
Падобранец
Падобранец
Posts: 5
Joined: 26 Aug 2008, 17:23
Contact:

Post by Mece »

И јас тоа помислив, искрено. Ете какви се работи има кај нас, а ништо не е евидентирано, сликано.[]

Oва е на тумбе кафе, плацот не на војската. Цивили немаат пристап. Јас имам службен пристап, па следниот пат кога ќе одам ќе ги сликам.

Има и други интересни ствари за сликање таму. Радари, возила...

Pa avionite mozi da gi vidite na ovaj link http://www.prijateli.com.mk/u/socal/ posto jas ja imam prosetano cela vojska ako velat deka za civili e zabranet pristap
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Mece wrote:И јас тоа помислив, искрено. Ете какви се работи има кај нас, а ништо не е евидентирано, сликано.[]

Oва е на тумбе кафе, плацот не на војската. Цивили немаат пристап. Јас имам службен пристап, па следниот пат кога ќе одам ќе ги сликам.

Има и други интересни ствари за сликање таму. Радари, возила...

Pa avionite mozi da gi vidite na ovaj link http://www.prijateli.com.mk/u/socal/ posto jas ja imam prosetano cela vojska ako velat deka za civili e zabranet pristap
Батка, ако имаш слики , те молам стави ги тука, или само дај линк, не давај линкови на розови тинејџерски глупости.
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Mece
Падобранец
Падобранец
Posts: 5
Joined: 26 Aug 2008, 17:23
Contact:

Post by Mece »

MaKoM wrote:
Mece wrote:И јас тоа помислив, искрено. Ете какви се работи има кај нас, а ништо не е евидентирано, сликано.[]

Oва е на тумбе кафе, плацот не на војската. Цивили немаат пристап. Јас имам службен пристап, па следниот пат кога ќе одам ќе ги сликам.

Има и други интересни ствари за сликање таму. Радари, возила...

Pa avionite mozi da gi vidite na ovaj link http://www.prijateli.com.mk/u/socal/ posto jas ja imam prosetano cela vojska ako velat deka za civili e zabranet pristap
Батка, ако имаш слики , те молам стави ги тука, или само дај линк, не давај линкови на розови тинејџерски глупости.
ova e od tie avionite na placot na vojskata

Image
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Најссс... :lol: :lol:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
gorgija
Падобранец
Падобранец
Posts: 40
Joined: 20 Aug 2008, 10:30
Location: aleksandrija
Contact:

Post by gorgija »

кога одев помал кај авионото го имаше и предниот дел.И дали уште го имаа хеликоптерот
User avatar
Mece
Падобранец
Падобранец
Posts: 5
Joined: 26 Aug 2008, 17:23
Contact:

Post by Mece »

gorgija wrote:кога одев помал кај авионото го имаше и предниот дел.И дали уште го имаа хеликоптерот


helikopterot sedi uste ama e iskrsen celio perkite mu gi isekoja i opaskata slika neam od nego
User avatar
Mece
Падобранец
Падобранец
Posts: 5
Joined: 26 Aug 2008, 17:23
Contact:

Post by Mece »

Mece wrote:
gorgija wrote:кога одев помал кај авионото го имаше и предниот дел.И дали уште го имаа хеликоптерот


helikopterot sedi uste ama e iskrsen celio perkite mu gi isekoja i opaskata slika neam od nego
Image
User avatar
Mece
Падобранец
Падобранец
Posts: 5
Joined: 26 Aug 2008, 17:23
Contact:

Post by Mece »

Mece wrote:
Mece wrote:
gorgija wrote:кога одев помал кај авионото го имаше и предниот дел.И дали уште го имаа хеликоптерот


helikopterot sedi uste ama e iskrsen celio perkite mu gi isekoja i opaskata slika neam od nego
Image
User avatar
Angel
Падобранец
Падобранец
Posts: 27
Joined: 19 Jan 2008, 00:49
Location: Skopje-Bitola-Skopje
Contact:

Post by Angel »

Dokolku vo skoro vreme ARM ne prevzeme nesto so ovie letala vremeto ke gi UNISTI!!!
Eve plus sliki, a da ovoj u Veles da ne go zaboravime a sto e so toj vo Ohrid?
Inace helihopterot vo Bitola e demoliran 100% :-(

Veles

Image

Bitola

Image

Bitola

Image

Bitola

Image

Bitola

Image

Bitola

Image
poleka no sigurno otsekot "Vozdusen soobrakaj" pri T.F.Bitola izumira :-(
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Подобро да се истопат отколку вака тажни и уништени да седат. :(
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest