Тупољев 144 (Конкордски)

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
Post Reply
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Тупољев 144 (Конкордски)

Post by Scylla »

Тупољев 144 (наречен инаку Конкордски) е првиот патнички авион кој го пробил звучниот зид и летал со брзина поголема од 2 маха на 5 Јуни 1969. Голема контроверзност стекна со сличниот (скоро ист) дизајн на Конкорд, кој излезе кратко подоцна. Во 1973 на Париското шоу се сруши пред илјадниците гледачи убивајќи 6 од екипажот и 8 на земја.

Сличностите на надворешниот дизајн се огромни, но уредите за навигација управување и останатите битни елементи се потполно различни. Потполно исто како Буран вселенската програма, која била лансирана "само за инает" на американската Спејс Шатл програма. Сергеј Павлов - официјален претставник на Аерофлот (компанијата која главно го користела Тупољев 144) бил уапсен во Париз, 1965 година бидејќи ги поседувал деталните планови на системот за кочење, тркалата и целосната рамка на Конкорд. Друг руски агент бил уапсен во 1977 бидејќи ги поседувал сите планови на прототипот на Конкорд од 1960 година.

Image

Прототипот прв пат полета на 31 декември 1968 близу Москва, 2 месеци пред Конкордот. Тупољев 144 прв пат ја проби звучната бариера на 5 јуни 1969, а на 15 јули 1969 стана првиот патнички авион кој ја преминал границата од 2 маха.

Тупољев 144 на многу начини бил понапреден и различен, но очигледно е дека некој крадел од дизајнот на другиот. Тупољев започна со патничко летање на 26 Декември, 1975, пренесувајќи пошта и карго од Москва до Алма-ата во подготовки на пренос на патници, и во Ноември 1977 започна полу-закажано летање се додека првиот Tu-144D претрпе несреќа додека леташе тест лет, и се урна на 23 Мај 1978 со загуба на екипажот. Летот на Аерофлот на 1 Јуни, 1978 е 55-тиот и последен лет на Тупољев 144.

Закажан карго превоз со Tu-144D повторно започнал на 23 Јуни 1979. Денес е познато дека Аерофлот продолжил да го лета Ту-144D во 1980тите исклучиво за тестирање и превоз на карго.

На париското шоу во 1973, додека полетувал пилотот незнаејќи дека над него лета француски Мираж (летал во непосредна близина со цел да ги слика револуционерните крилца кај Тупољев 144, воедно непочитувајќи го правилото на оддалеченост од 5 милји на секој аеро митинг), што го натерало пилотот да направи нагло вртење а од ова откажале моторите. За да ги рестарира, се нурнал кон земјата меѓутоа од огромната брзина и наглото вртење авионот се скршил во воздух и се урнал.

Image

Има три главни теории на неговиот пат. Првата е дека се срушил пробувајќи да го избегне францускиот Мираж кој го сликал за да ги опфати сите напредни и различни делови од Француско-Англискиот Конкорд. Другата е дека русите намерно заменале одредени подесувања во компјутерот на автоматската стабилизација со што би го надиграле Конкордот, меѓутоа не отишло се како што треба па Тупољев 144 се срушил. И уште една теорија, која вели дека луѓето на Конкорд намерно направиле многу документи и нацрти со вградени грешки кои би ги излажале русите па би следела несреќата.

Image

Исходот на оваа несреќа очигледно е направен да се избегне одговорноста на обете страни, француската влада се спогодила со владата на тогашниот Советски Сојуз дека немало шпионски Мираж во воздухот, а Русите како надомест добиле јавен исказ од французите дека немало технички проблем со Тупољев 144 туку дека грешката била од човечки фактор - пилотска. Црната кутија од летот е уништена.
User avatar
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 19:09
Location: Скопје, Р. Македонија
Contact:

Post by fly_macedonia »

Ех, тие политички договори :evil: . И на крај пилотите криви, најлесно е да ја префрлиш вината на покојниот. Срамота!!!
Зачленете се на VATSIM
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

go imam video klipot od ovoj pad, bas e tazno. :cry:
User avatar
Tane
Падобранец
Падобранец
Posts: 141
Joined: 22 Nov 2006, 09:04
Location: Кичево, Македонија
Contact:

Post by Tane »

Пред неколку месеци, гледав една емисија на „Национална географија„ или „Дискавери“ (точно не се сеќавам) каде се зборуваше дека американците и русите ќе го рестартираат ТУ 144, ми се чини со руски мотори и америчка електроника.

Тоа како „И по Конкорд - Конкорд“, односно ТУ 144. :wink:

Целата емисија беше само за ТУ 144, за моторите, електрониката, дизајнот и опремата.


Поздрав!
Не сум пилот, ама го сакам небото
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Дај Боже!!!
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Пронајдов една доста ретка фотографија од пречекот на пилотите на Ту-144 веднаш по нивниот прв успешен лет. Погледнете ја радоста на лицата...

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Да да победа над западниот имперализам ... :lol: :lol: :lol: :lol:
...shoveling shits up the hill...
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Tu-144

Post by Зоран »

http://www.youtube.com/watch?v=XbNh-Gu634k" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Тупољев 144 (Конкордски)

Post by Canemakedonski »

Наса го има изнајмено Ту 144 за аеродинамички тестови меѓу 1996 и 1999:

http://www.nasa.gov/centers/dryden/news ... -DFRC.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.nasa.gov/centers/langley/new ... U-144.html" onclick="window.open(this.href);return false;

А сега еден примерок е изложен заедно со Конкорд во Германија во музејот во Зинсхајм:

http://sinsheim.technik-museum.de/en" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Тупољев 144 (Конкордски)

Post by Зоран »

Suva lepota.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest