Парк аеродром

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
Post Reply
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Skopjeair »

Image
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Gogi_avijatika
Падобранец
Падобранец
Posts: 111
Joined: 11 May 2010, 19:41
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Gogi_avijatika »

Decki,razbirlivi se komentarite od site vas,i jas mislam deka e tezok kic i neavtenticen avionot no sto da se pravi vece 20 godini se raboti sarlatanski a taka i ce ostane,po se izgleda.Imam edno prasanje do site vas.Procitav deka avionov e donesen od kasarnata vo Kumanovo,jas vo kasarnata Ilinden imam videno T-33,Mi-4,i F-86k najverojatno zasto imase pogolem radar-dome na nosot.Dali nekoj znae nesto za niv kade se vo momentov?I ne samo za niv znam deka vo povece kasarni imase slicni eksponati. Inaku Phantomot na IAF e fantasticen ama toa i ne e iznenaduvanje znaejci koi se evreite.Pozdrav do site.
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by KVARK »

Skopjeair wrote:Image

http://www.airliners.net/photo/Greece-- ... e8f3347984" onclick="window.open(this.href);return false;
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Skopjeair »

Фала Кварк не знам зашто не ја даваше сликата!
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5732
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Trpkovski Vladimir »

Gogi_avijatika wrote:Decki,razbirlivi se komentarite od site vas,i jas mislam deka e tezok kic i neavtenticen avionot no sto da se pravi vece 20 godini se raboti sarlatanski a taka i ce ostane,po se izgleda.Imam edno prasanje do site vas.Procitav deka avionov e donesen od kasarnata vo Kumanovo,jas vo kasarnata Ilinden imam videno T-33,Mi-4,i F-86k najverojatno zasto imase pogolem radar-dome na nosot.Dali nekoj znae nesto za niv kade se vo momentov?I ne samo za niv znam deka vo povece kasarni imase slicni eksponati. Inaku Phantomot na IAF e fantasticen ama toa i ne e iznenaduvanje znaejci koi se evreite.Pozdrav do site.
Со оглед на тоа колку беа оштетени, не е чудо да ги изела помрчината, т.е. да се исечени и продадени како отпадно железо. Ама бидејќи не сум бил таму, не можам да тврдат, па ако некој знае подобро, нека ме демантира. :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by KVARK »

Trpkovski Vladimir wrote:
Со оглед на тоа колку беа оштетени, не е чудо да ги изела помрчината, т.е. да се исечени и продадени како отпадно железо. Ама бидејќи не сум бил таму, не можам да тврдат, па ако некој знае подобро, нека ме демантира. :D
Мислам дека на последните снимки (2010-2011) од google earth сеуште се гледаа дека скапуваат на полигонот.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23548
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by dragan_mig31 »

По незнам кој пут ЈРВ има користено само Ф-86-Д СЕЈБР ДОГ.К верзија никад немало на овие простори.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Gogi_avijatika
Падобранец
Падобранец
Posts: 111
Joined: 11 May 2010, 19:41
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Gogi_avijatika »

Благодарам за објаснувањето Драган,значи Ф-86 Д е моделот,инаку незнам точно која е разликата меѓу овие две верзии,па не ми замерај сепак сум падобранец,ама со желба за знаење.Значи се уште се во Илинден и скапуваат,штета би било да не се искористат.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23548
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by dragan_mig31 »

Нема проблем другар.Разликата е у наоружање,дужина на крила и мотор. :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by IgorMKD »

Обрнете внимание на ознаката под крилото.

http://www.youtube.com/watch?v=n4bLk6vW ... r_embedded#" onclick="window.open(this.href);return false;!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Skopjeair »

ХАХАХА! Не го видов прееска!

http://www.youtube.com/watch?v=-Ni9ll6zoP8" onclick="window.open(this.href);return false;
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by firefox »

IgorMKD wrote:Обрнете внимание на ознаката под крилото.

http://www.youtube.com/watch?v=n4bLk6vW ... r_embedded#" onclick="window.open(this.href);return false;!
Без навреда кон ромската популација, ама у Шутка да го фарбаа и означуваа попаметно ќе го направеа тоа!
Се надевам дека за Нова Година нема да го украсат со светилки како оние што се ставаат на стреи и покриви, иако и тоа не би ме изненадило!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23548
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by dragan_mig31 »

Леле раунделот.МИЗЕРИЈА.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by MaKoM »

Ме зачудува дека не го знаевте, тоа кругот од долната страна на крилото е доста старо.Мислам дека ниту еден од вас го нема разгледано авиончето од близу...хмм каде ви отиде авио ентузијазнот. :vojnik_zloben:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by IgorMKD »

MaKoM wrote:Ме зачудува дека не го знаевте, тоа кругот од долната страна на крилото е доста старо.Мислам дека ниту еден од вас го нема разгледано авиончето од близу...хмм каде ви отиде авио ентузијазнот. :vojnik_zloben:
Има ли место за ентузијазам по се што му направија на тој воздухоплов?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23548
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by dragan_mig31 »

IgorMKD wrote:
MaKoM wrote:Ме зачудува дека не го знаевте, тоа кругот од долната страна на крилото е доста старо.Мислам дека ниту еден од вас го нема разгледано авиончето од близу...хмм каде ви отиде авио ентузијазнот. :vojnik_zloben:
Има ли место за ентузијазам по се што му направија на тој воздухоплов?

дефинитивно не!!!!!!!
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by firefox »

MaKoM wrote:Ме зачудува дека не го знаевте, тоа кругот од долната страна на крилото е доста старо.Мислам дека ниту еден од вас го нема разгледано авиончето од близу...хмм каде ви отиде авио ентузијазнот. :vojnik_zloben:
Каков авио ентузијазам гледаш овде баш ме интересира! Во Америка на времето имаше некои уметници ентузијасти кои од Yugo правеа скулптури - двосед; тросед; камин; шифоњер; туш кабина и сл. Ова повеќе ми личи на таков ентузијазам!
http://www.cruisin66.com/stl/yugonext.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by MaKoM »

Немојте да ме сватите погрешка, ама мислам дека овде не станува збор за автентично толкување на возухоплов. Единствено тука заеднично со споменикот е тоа што е авион....мислам дека ке направеа и обична школка од авион (како си го замислува мајсторот на паркот) и мислам дека баш не ги интересира надлежните каков авион е во прашања.Важно е дека е авион, и дека одговара на зацратаното, да има парк во кој ке има нешто како аеродромска писта, и на нека ке има авион( а како....ма кога то занима) :mrgreen: :mrgreen:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by firefox »

MaKoM wrote:Немојте да ме сватите погрешка, ама мислам дека овде не станува збор за автентично толкување на возухоплов. Единствено тука заеднично со споменикот е тоа што е авион....мислам дека ке направеа и обична школка од авион (како си го замислува мајсторот на паркот) и мислам дека баш не ги интересира надлежните каков авион е во прашања.Важно е дека е авион, и дека одговара на зацратаното, да има парк во кој ке има нешто како аеродромска писта, и на нека ке има авион( а како....ма кога то занима) :mrgreen: :mrgreen:
Значи!? Нема врска со авио ентузијазам!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23548
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by dragan_mig31 »

firefox wrote:
MaKoM wrote:Немојте да ме сватите погрешка, ама мислам дека овде не станува збор за автентично толкување на возухоплов. Единствено тука заеднично со споменикот е тоа што е авион....мислам дека ке направеа и обична школка од авион (како си го замислува мајсторот на паркот) и мислам дека баш не ги интересира надлежните каков авион е во прашања.Важно е дека е авион, и дека одговара на зацратаното, да има парк во кој ке има нешто како аеродромска писта, и на нека ке има авион( а како....ма кога то занима) :mrgreen: :mrgreen:
Значи!? Нема врска со авио ентузијазам!

Дефинитивно нема.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests