Парк аеродром

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
Post Reply
User avatar
MIKI-basshunter
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 339
Joined: 06 Nov 2007, 20:30
Location: Велес
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by MIKI-basshunter »

Паркот со авион во општина Аеродром ќе биде збогатен со нови содржини.

Од општината бараат заинтересирани угостители, кои месецов ќе лицитираат за два шанка, лоцирани лево и десно од импровизираната писта во паркот.

Шанковите се составени од затворен дел на шанкот, отворен дел на шанкот – летна тераса и тоалет.

Почетниот месечен надомест за еден покриен шанк изнесува 100 евра, а право на учество на лицитацијата имаат сите домашни и странски правни лица кои што имаат минимум 3 години работно искуство во вршење на угостителска дејност.

Угостителот што ќе понуди највисока цена, освен што ќе може да продава храна и пијалаци, е должен да обезбеди дваесет и четири часовна чуварска служба, која ќе се грижи за паркот и за редовно одржување на зелените површини. Покрај шанковите, во паркот ќе се постават дрвени летниковци и 70 клупи.

Според проектот, паркот се простира на 35.000 квадратни метри со богати содржини, меѓу кои 2 детски игралишта со лулашки, тобогани, клацкалки и други рек¬ви¬зи¬ти за игра, клупи за седење по патеките, чешми за пиење вода, голем број пешачки патеки, осветлување со канделабри низ целиот парк, канти за отпадоци и друга урбана опрема.

Со овој парк аеродромци добија уште едно прекрасно зелено катче за одмор и рекреација, а општината препознатливо место и симбол што ќе асоцира на аеродром.

http://www.kurir.mk/republika/skopje/55 ... n-Aerodrom" onclick="window.open(this.href);return false;
-"You can do anything, but not everything."
-"No bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country."
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Scylla »

MIKI-basshunter wrote:Паркот со авион во општина Аеродром ќе биде збогатен со нови содржини.

Од општината бараат заинтересирани угостители, кои месецов ќе лицитираат за два шанка, лоцирани лево и десно од импровизираната писта во паркот.
Какви содржини, Лепа Брена за четири особе? :se_predavam:

http://www.youtube.com/watch?v=vd2iRk6tlF8" onclick="window.open(this.href);return false;
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 41831
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Iko »

Image

:roll:
brynner

Re: Парк аеродром

Post by brynner »

http://on.net.mk/web-katapult/foto/graf ... eni-avioni" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Skopjeair »

Одеднаш станува нешто убаво на паркот!

Image
Image
Image
Image
Image
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23548
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by dragan_mig31 »

Овие ко од средно фризерско искочени се
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Canemakedonski »

А и повејќе шминка имаат отколку на авионот боја.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Skopjeair »

dragan_mig31 wrote:Овие ко од средно фризерско искочени се
Знаеме дека си во веза, ама до толку?
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23548
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by dragan_mig31 »

Skopjeair wrote:
dragan_mig31 wrote:Овие ко од средно фризерско искочени се
Знаеме дека си во веза, ама до толку?

Морав да измрчам :D иначе цуриве се кич ко заднието позади нив :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Skopjeair »

Јас очекував да промрчиш, ама сепак цурите се боље нашминкани ако не од Авионот! :)
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23548
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by dragan_mig31 »

Ууу тука си у право.Шала на страна не реков дека се тапа или нешо :D само дека се кич и дека изгледаат ко матуранти у трета година од фризерско/козметичко :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by MaKoM »

Леее ама сте за бришењеее :D :D :D ама ајде ке ви прогледам низ прсти :lol: :lol: :lol:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13629
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by karamba »

Ај со среќа и долго да трае :)

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedon ... m%E2%80%9C" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13629
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by karamba »

Image

Image

Image
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Парк аеродром

Post by Зоран »

Како парк е супер , има и хот спот зона !
мераци!
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 13629
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by karamba »

Image

Image
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8672
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Bobo »

Image

Сликано пред малку,работата е што носот е ептен не осветлен и во темница и мора експозицијата да е подолга за да се прими светлина.Затоа крилата се толку светли
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Парк аеродром

Post by Зоран »

Убаво.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15381
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by IgorMKD »

Bobo wrote:Image

Сликано пред малку,работата е што носот е ептен не осветлен и во темница и мора експозицијата да е подолга за да се прими светлина.Затоа крилата се толку светли
И dragan_mig31 сликаше... Ама му цркна батеријата на второ окинување због претходно претерано сликање на фаци уз кафе :mrgreen:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 8672
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Парк аеродром

Post by Bobo »

IgorMKD wrote:
Bobo wrote:Image

Сликано пред малку,работата е што носот е ептен не осветлен и во темница и мора експозицијата да е подолга за да се прими светлина.Затоа крилата се толку светли
И dragan_mig31 сликаше... Ама му цркна батеријата на второ окинување због претходно претерано сликање на фаци уз кафе :mrgreen:
Бар нешто испаднало од целата фотосесија :D авионот ке почека не бега
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest