Сакам да станам пилот

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.
User avatar
iwannabeapilot
Падобранец
Падобранец
Posts: 1
Joined: 09 Jan 2016, 17:03
Contact:

Re: Сакам да станам пилот

Post by iwannabeapilot »

Ок здраво, сакав да прашам, колку материјал им во тие 9 предмети кои ги изучуваат приватните пилоти? Помала сум од она потребното, ама имам голема желба и сакам да станам пилот многу. :D
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Re: Сакам да станам пилот

Post by Skopjeair »

Во зависност од кои книги учиш, отприлика околу 1000 страни материјал
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 20:32
Contact:

Re: Сакам да станам пилот

Post by Марко СВ.Н. »

iwannabeapilot wrote:Ок здраво, сакав да прашам, колку материјал им во тие 9 предмети кои ги изучуваат приватните пилоти? Помала сум од она потребното, ама имам голема желба и сакам да станам пилот многу. :D
Kolku godini imash ?
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Re: Сакам да станам пилот

Post by EDRILICAR »

eve edna opcija :)
User avatar
Dante
Падобранец
Падобранец
Posts: 129
Joined: 17 Nov 2012, 23:42
Location: Brussels, Belgium
Contact:

Re: Сакам да станам пилот

Post by Dante »

Za PPL i ATPL bi ti preporacal, ako seuste imas zelba, i sekako ako ne si na fakultet uste, sedni nauci francuski jazik i probaj da se zapises na ENAC, Tuluz Francija. Tamu ke ti bide premnogu eftino. Za PPL e 3000 evra, a za ATPL ako se zapises, ti e bezpari, samo flight hours si gi plakas. Jas uste ne go znam jazikot,no bidejki tuka ke bidam 2 godini, ke imam vreme da go naucam, i dogodina ke se zapisam na kursot za PPL. Za vo makedonija veke ti e objasneto :)
Project Officer at Clean Aviation JU
ENAC Graduate in Aeronautics and Space
For once you have tasted flight you will walk the earth with your eyes turned skywards, for there you have been and there you will long to return. --- Leo Da Vinci
User avatar
Strymon876
Падобранец
Падобранец
Posts: 2
Joined: 04 Oct 2018, 17:38
Contact:

Re: Сакам да станам пилот

Post by Strymon876 »

Здраво,

Би сакал да аплицирам на најновиот конкурс објавен од центарот за обука на пилоти од АРМ. Дали има некој да сподели лично искуство? Колку е добра оваа идеа? Какви се можностите за стекнување на комерцијална дозвола во Европа по завршување на обврската за работење во АРМ? Што вклучуваат тестовите за селекција? Што вклучува тестот за физичка подготвеност? Какви се условите за работа и колкава плата се добива по завршување на обуката? Добредојдени се секакви детали во врска со оваа обука. Запознаен сум со основните критериуми и информациите во конкурсот, барам информации надвор од конкурсот.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 28411
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Сакам да станам пилот

Post by dragan_mig31 »

Sekoja godina PTC ili COP organizira otvoren den.Nekade Novembar odprilika.Togas bi mozel da ides na lice mesto da se informiras i da gi vidis uslovite za studiranje i ponatamu za rabota.Ke doznaam i ke ti pisam sto koga kako ovdeka.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest