Средна авијатичарска школа во Задар

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.
User avatar
MIKI-basshunter
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 339
Joined: 06 Nov 2007, 20:30
Location: Велес
Contact:

Post by MIKI-basshunter »

Може ли некој да ми каже дали има некои предности, ако учам во гимназија, и ако учам воздухопловен смер во средно-техничко во битола, т.е дали после на пример при запишување на воена академија ќе имам некои предности во знаењето пред се?
ве молам некој кој се разбира да ми каже, бидејќи моментално сум втора година гимназија и планирам да се префрлам во битола
поздрав и Благодарам однапред...
-"You can do anything, but not everything."
-"No bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country."
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Ke imas prednosti dokolku zapises nekoj vozduhoploven otsek ... na pr. avionski inzinjer i toa.. inace ako nesto sosem treto zapises togas neznam bas dali ke imas predznaenje..
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
brynner

Post by brynner »

Гимназиското образование отсекогаш било посеопфатно од другите. Не знам сега на кое ниво е, пошто моето помина пред некои 15-16 години, ама општата култура која се стекнува во гимназија е незаменлива. Мошне битна е и за во иднина бидејќи овозможува градење на посеопфатен став кон сите работи, отколку само чиста специјалност.
Last edited by brynner on 10 Nov 2009, 17:24, edited 2 times in total.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 42440
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Post by Iko »

brynner wrote:Гимназиското образование отсекогаш било посеопфатно од другите. Не знам сега на кое ниво е, пошто моето помина пред некои 15-16 години, ама општата култура која се стекнува во гимназија е незаменлива. Мошне битна е и за во иднина бидејќи овозможува градење на посеопфатен став кон сите работи, отколку само чиста специјалност.

Apsolutno se slagam....


U potpisu: Stari gimnazijalac! :lol:
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Држи место тоа ...сепак поширок спектар на предмети од сите области,додека ние „специјалци„ понуда,потражња...цетерис парибус клаузула..и само тоа ,но дечково колку што сфатив е заинтересиран да понатаму запише нешто во врска со воздухопловство.
Е сега вака да ти кажам басхунтер ако беше...
По мое искуство доколку сакаш да одиш понатака воздухопловство за разлика од некои деца кои учеле средно за тоа ќе имаш помалку знаење односно ке ти треба повеке труд за да ги совладаш некои работи.
На пр. аеродинамика,основи на воздухопловството...дечките веќе ги знаат а тебе тоа ке ти е нешто ново.
Додека баш го сакаш тоа тогаш запиши го...ако го сакаш и ке се трудиш повеке па ке стигнеш до нив.
По мое искуство само да ти пренесам..јас студирам на менаџмент и финансии,средно школо завршив средно економско, а моментално работам како службеник во Сплитска банка.
Бидејќи сум гуштер на факултет,односно пред една година завршив средно и одма се вработив,можам да ти кажам дека имам колеги кои се запишаа од гимназија,па имаа повеќе проблеми.
На пр. незнаат основни работи од економија па треба малку повеќе да учат од нас за да ги разберат..
Се тоа може да се научи но ќе ти треба повеќе посветеност на тоа..
Немој погрешно да ме сфатиш и да се уплашиш...сакам само да те информирам и да ти помогнам што е можно повеќе.
Доколку нешто сакаш бори се за тоа.
Јас ја сакам авијацијата ама ете не запишав такво средно и факс од други работи...а за авиони се интересирам од кога знам за себе.
Поздрав!
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
MIKI-basshunter
Спортски пилот
Спортски пилот
Posts: 339
Joined: 06 Nov 2007, 20:30
Location: Велес
Contact:

Post by MIKI-basshunter »

сакам да продолжам Воена академија, или пак сообраќај и транспорт отсек воздухопловен сообраќај...
благодарам за вашите одговори...
-"You can do anything, but not everything."
-"No bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country."
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

MIKI-basshunter wrote:сакам да продолжам Воена академија, или пак сообраќај и транспорт отсек воздухопловен сообраќај...благодарам за вашите одговори...
Тоа го има завршено професорот на брат ми кој му предава неколку предмети од таа област,баш ке му речам да го праша и ќе ти кажам нешто околу тоа...предмети ова она..
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Andrej
Падобранец
Падобранец
Posts: 14
Joined: 14 Oct 2009, 20:48
Location: prilep
Contact:

Post by Andrej »

a da prasham neshto... Dali ima mozhnost da se prefrlam na primer vo treta godina... ?:/ Oti jas sega ucham gimnazija vo prilep,i vejche pochnav prva godina ...
Dali e sepak mozhno toa?:)
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Не те разбирам.Учиш средно во Прилеп,и сакаш да се префрлиш во трета година,но каде во Задар или?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Andrej
Падобранец
Падобранец
Posts: 14
Joined: 14 Oct 2009, 20:48
Location: prilep
Contact:

Post by Andrej »

da da da ,jas malce pogreshno se izraziv,prostete :D
da ,dali bi mozhel da se prefrlam naredna godina vo zadar...?
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Ќе го прашам на брат ми па утре ќе ти кажам.
Но мислам,дека можеш до 2ра да се префрлиш..но не ме фаќај за збор утре поточно ќе ти кажам.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Andrej
Падобранец
Падобранец
Posts: 14
Joined: 14 Oct 2009, 20:48
Location: prilep
Contact:

Post by Andrej »

AlexGreat wrote:Ќе го прашам на брат ми па утре ќе ти кажам.
Но мислам,дека можеш до 2ра да се префрлиш..но не ме фаќај за збор утре поточно ќе ти кажам.
Vo red, chekam utre odgovor....:D
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Може,само ке треба да ги полагаш испитите,разликата помеѓу оваа и твојата школа.
Па..ти одлучи :lol:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Andrej
Падобранец
Падобранец
Posts: 14
Joined: 14 Oct 2009, 20:48
Location: prilep
Contact:

Post by Andrej »

Kako mislish da gi polagam ispitite ??????? :shock: :shock: :shock: Sheet :S
brynner

Post by brynner »

Она што се учи во I година во Задар, а ти не си го учел, мора да го научиш и положиш за да ти дозволат директно да се префрлиш во II година.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12090
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

i od II bidejki on saka od II vo III.pr. Elektrotehnika....zrakoplovstvo i sl.site predmeti koi ne si gi imal vo mkd odnosno gimnazija ke moras da gi polagas za da imas pojma za so ke ucis vo III.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest