Пилот работел 13 години без лиценца

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.
Post Reply
User avatar
Дарко Д
Падобранец
Падобранец
Posts: 198
Joined: 27 Jan 2010, 13:14
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Пилот работел 13 години без лиценца

Post by Дарко Д »

Шведски пилот работел 13 години без лиценца

Шведскиот пилот Томас Салме казнет е со 2000 евра казна и едногодишна забрана за пилотирање откако во март беше откриено дека тринаесет години превезувал патници без лиценца.

Салме беше уапсен во март на аеродром во Амстердам неколку минути пред да полета со авионот Боинг 737 во кој се наоѓале 101 патник.

Салме работел за британски, белгиски и италијански авиокомпании и ноќе скришно вежбал летови на симулатор.

Меѓудругото Салме само еднаш имал пилотска дозвола и откако му истекол рокот на важење никогаш повеќе не квалификувал туку користел фалсификувана лиценца.

„Добив идеа да се пријавам за копилот а за да можам да се занимавам со таа работа направив лажна дозвола.Документите изгледаат поинаку отколку било каде во Европа и беше изненадувачки лесно да се биде пилот без лиценца“, изјави казнетиот пилот.

Холандскиот суд кој му ја изрече казната на четириесет и едногодишниот Салме, соопшти дека тој никогаш не предизвикал сообраќајна несреќа или било каков инцидент./крај/сх/ми

http://www.makfax.com.mk/#107972;jsessi ... 0C4119F189" onclick="window.open(this.href);return false;
[img]http://www.danasoft.com/sig/goko.jpg[/img]
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Пилот работел 13 години без лиценца

Post by Scylla »

Мислам дека оваа вест е од пред некој месец...

Сеедно, човек да се замисли.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15400
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Пилот работел 13 години без лиценца

Post by IgorMKD »

Јеботе, може ме возел типов... Баш да се замисли човек :sluzim_narodu:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 12065
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Пилот работел 13 години без лиценца

Post by AlexGreat »

Абе 100 пати ви имам речено,не со секој во авион!!! :lol:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Дарко Д
Падобранец
Падобранец
Posts: 198
Joined: 27 Jan 2010, 13:14
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Re: Пилот работел 13 години без лиценца

Post by Дарко Д »

Vesta jas ja vidov na stranata na makfax bese objavena pred 30 minuti koga ja procitav
[img]http://www.danasoft.com/sig/goko.jpg[/img]
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Пилот работел 13 години без лиценца

Post by Scylla »

Имаше голема дискусија пред некој месец и голем број дискутанти заклучија дека подобро е да ги лета пилот без дозвола но со одлични пилотски способности отколку обратно. :D
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Дарко Д
Падобранец
Падобранец
Posts: 198
Joined: 27 Jan 2010, 13:14
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Re: Пилот работел 13 години без лиценца

Post by Дарко Д »

hahahahahaha taka e :D
[img]http://www.danasoft.com/sig/goko.jpg[/img]
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest