Како да се стане цивилен пилот?

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.
User avatar
Arti.Intelligence
Падобранец
Падобранец
Posts: 6
Joined: 06 Nov 2006, 21:04
Location: Gostivar
Contact:

Post by Arti.Intelligence »

Odlichno, bash kako planirav. A isto taka me interesirashe za helikopter, mislam deka toa bi bilo podobro za nashive uslovi. Ima li nekoj klub sepak ima kursevi za helikopeti i kako se dvizhat cenite.
Mozhebi sum malku dosaden, ama vistina toa me interesira.
Pozdrav,
Arti.Intelligence
Nothing is impossible....
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

kolku sto znam nema klub koj vrsi obuka na helikopter.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Во никој случај не си досаден, ние сме тука за тоа, да се популаризира воздухопловството во Македонија и да се објаснат нејасните работи.

Во Мк нема ни еден хеликоптер за обука на пилоти на хеликоптери. Најблиску до нас и нај прифатливо би било или во Словенија или Хрватска. Само што незнам цени.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Helikopter da letas e mnogu poskapo od avion. Mislam deka e okolu 180 do 200 evra da Letas Robinson 22.
User avatar
carter
Падобранец
Падобранец
Posts: 4
Joined: 15 Nov 2007, 16:11
Contact:

Imam zelba za pilot

Post by carter »

Jas momentalno ucam vo 'Gorgi Naumov' Bitola, vozduhoploven smer. So moevo zavrseno skolo bi trebalo da zemam licenca za mehanicar no jas sakam da stanam civilen pilot(znam deka mnogu sakam :D ) no nema koj da me upati za ponatamu.Slusnav nekoi spekulacii deka imalo sega otvoreno nekoj smer za vozduhoplovstvo vo skopje,ama ne znam dali e tocno i dokolku e tocno sakam da znam nekoi informacii poveke ako znaete poveke.Odnapred vi blagodaram
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Da. Otvorena e prvita Pilotska Akademija vo Makedonija. Za poveke informacii mozes da mi pises mail na mene ili PP ili da otides vo Fakultetot za Turizam( Narodna Tehnika Skopje )
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
carter
Падобранец
Падобранец
Posts: 4
Joined: 15 Nov 2007, 16:11
Contact:

Post by carter »

Fala na odgovorot, ova mnogu mi znaci,samo ako imas nekoi dopolnitelni informacii da mi kazis i koi kriteriumi se baraat ako znaes.Ako znaete nekoj nacin kako da stapam vo kontakt ili da go posetam fakultetot (da mi ja kazete adresata ili ako ima forum fakultetot).
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Adresata e Stara Narodna Tehnika vo Skopje. Inaku za poveke informacii prati mi mail, mozam da ti odgovoram na site prasanja
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Igor Uzunov
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 06 Dec 2007, 16:14
Location: mkd
Contact:

bravo za VAS

Post by Igor Uzunov »

znaete sto barem na ovoj nacin ke imam so kogo da spodeluvam mislenje vo vrksa so avijacijata posto za toa ziveam-i iskreno nikoj ne me sfakja zatoa so nikoj i ne se interesira.Kako Gospod da ve pratil so ste go napravile ovoj sajt.BRAVOOOOOOOOOO!
I fala za site odgovori vo vrska so toa kako da stanam civilen pilot! :D
Znaci so nasiov standard u naredniot zivot mozebi i ke bide nesto od mene!
POZDRAV i samo taka prodolzete!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: bravo za VAS

Post by Scylla »

Igor Uzunov wrote:znaete sto barem na ovoj nacin ke imam so kogo da spodeluvam mislenje vo vrksa so avijacijata posto za toa ziveam-i iskreno nikoj ne me sfakja zatoa so nikoj i ne se interesira.Kako Gospod da ve pratil so ste go napravile ovoj sajt.BRAVOOOOOOOOOO!
I fala za site odgovori vo vrska so toa kako da stanam civilen pilot! :D
Znaci so nasiov standard u naredniot zivot mozebi i ke bide nesto od mene!
POZDRAV i samo taka prodolzete!
Здраво Игор,

Ептен ни е драго што луѓето кои се заинтересирани за воздухопловството си го наоѓаат местото на нашиот форум. Тоа беше и замислата, да се поврземе сите оние кои имаме нешто на професионален или хоби план со авијацијата. Вака се дружиме и разменуваме мислења, бидејќи кај нас овој сегмент не е баш најпопуларен и застапен онолку колку што би сакале.

Инаку, желбите понекогаш се исполнуваат! Само работи и сакај, никогаш не можеш да знаеш што ќе ти донесе животот!

Поздрав.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

carter ako si od bitola i tamu mozes da ucis za pilot ima i u bitola skola za letanje
User avatar
Igor Uzunov
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 06 Dec 2007, 16:14
Location: mkd
Contact:

:D

Post by Igor Uzunov »

bev zapisan u bitola na tehnickiot fakultet vozdusen soobrakaj ama poradi zdravstveni pricini morav da pauziram-dogodina prodolzuvam tamu kaj so zastanav!fala sepak za informacijata posto ne bev siguren dali ima skola vo bitola za piloti!
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5903
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Post by Airbus »

Moscow_BoY wrote:Јас сакам да студирам на Московскиот Универзитет. Па ќе видиме што ќе искочи од тоа.
Тешко тоа . Јас иако сум пола русин , ме одбија , така да ако имаш пари за трошење :lol:
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
carter
Падобранец
Падобранец
Posts: 4
Joined: 15 Nov 2007, 16:11
Contact:

Post by carter »

EDRILICAR wrote:carter ako si od bitola i tamu mozes da ucis za pilot ima i u bitola skola za letanje


Ako mislis na logovardi skolata ,odev tamu nekoe vreme i go pominav teoretskiot del ama za prakti4niot del da go pominam ne sum dovolno finansiski sposoben. A ako mislis na tehnickiot fakultet smerot e vo miruvanje kolku sto znam jas.
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

ok mislev za pilot ama kako sto vikas si go zavrsili teoretskoiot del
User avatar
Igor Uzunov
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 06 Dec 2007, 16:14
Location: mkd
Contact:

A ako mislis na tehnickiot fakultet smerot e vo miruvanje ko

Post by Igor Uzunov »

da vo iruvanje e zatoa so ima konkurs na sekoi cetiri godini.da na tehnickiot fakultet vo bitola e toa!
User avatar
Andrej
Падобранец
Падобранец
Posts: 14
Joined: 14 Oct 2009, 20:48
Location: prilep
Contact:

Re: bravo za VAS

Post by Andrej »

Здраво Игор,

Ептен ни е драго што луѓето кои се заинтересирани за воздухопловството си го наоѓаат местото на нашиот форум. Тоа беше и замислата, да се поврземе сите оние кои имаме нешто на професионален или хоби план со авијацијата. Вака се дружиме и разменуваме мислења, бидејќи кај нас овој сегмент не е баш најпопуларен и застапен онолку колку што би сакале.

Инаку, желбите понекогаш се исполнуваат! Само работи и сакај, никогаш не можеш да знаеш што ќе ти донесе животот!

Поздрав.[/quote]

- A dechki... da ve prasham. Dali nekogash se organiziraat sobiri vo zhivo pomegju vas ? Dali se odrzhuvaat sobiri ,na site chlenovi na ovoj ODLICHEN forum i normalno, site onie koi se zainteresirani za vozduhoplovstvoto kako nas....?? :) Mislam deka treba da razmislite na ovaa ideja , bi bilo moshne interesno.
Pozdrav
User avatar
roger1x2003
Падобранец
Падобранец
Posts: 2
Joined: 21 Feb 2010, 14:28
Contact:

Post by roger1x2003 »

avijacijamk wrote:Во никој случај не си досаден, ние сме тука за тоа, да се популаризира воздухопловството во Македонија и да се објаснат нејасните работи.

Во Мк нема ни еден хеликоптер за обука на пилоти на хеликоптери. Најблиску до нас и нај прифатливо би било или во Словенија или Хрватска. Само што незнам цени.

Од 2010. г у Србији постоје две школе које су сертификоване за обуку цивилних пилота хеликоптера, по европским стандардима.
User avatar
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by EDRILICAR »

Aj stavi linkovi od helikoperskite skoli ili ako znaes nesto poveke, na koj helikopteri se vrsi obuka, cenata i kade se naogjaat vo srbija
User avatar
roger1x2003
Падобранец
Падобранец
Posts: 2
Joined: 21 Feb 2010, 14:28
Contact:

Post by roger1x2003 »

Skole koje su postojale prestale su sa radom ulaskom Srbije u JAA. Pre par dana su dobili dozvolu za rad u skladu sa JAR. Jedna je registrovana kao FTO a druga kao RF.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests