Колку сте запознаени со средното воздухопловно во Битола?

За сите оние кои не се плашат да ги извалкаат рацете и облеката.
For those who are not afraid to get messy clothes and hands.
Post Reply
User avatar
Riki
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 07 Dec 2007, 15:44
Contact:

Колку сте запознаени со средното воздухопловно во Битола?

Post by Riki »

Me interesira kolku znaete i sto mislite za srednoto vozduhoplovno tehnicko uciliste vo Bitola......Ucekuvam mislenja
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Post by firefox »

Zar ima i takvo nesto u MK? Sekoja cest, ama ocigledno za tie sto predavaat tamu toa e rabota kako i sekoja druga, a entuzijazmot e ist kako i vo sekoe tehnicko uciliste kaj nas (citaj skoro i da go nema). Ne e ni cudo sto prv pat slusam deka ima takvo uciliste kaj nas!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

И јас прв пат слушам, дај кажи ни повеќе за ова училиште?
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Riki
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 07 Dec 2007, 15:44
Contact:

Mehanika

Post by Riki »

ucilisteto postoi (ne skoro cetiri godini) praksa drzime petrovec Ohrid i po site sporctski aerodromi niz mk.........imame staz od dve godini taka da ke zemime i licenci.Mislam deka ne ve interesira vozduhoplovstvo so ne znajte za ova uciliste...t.e casovite gi drzime vo teh uciliste vo bt............so strucno osposobeni profesori koi imaat raboteno kako pilote,mehanicari kontrolori idr...
User avatar
carter
Падобранец
Падобранец
Posts: 4
Joined: 15 Nov 2007, 16:11
Contact:

Post by carter »

Bravo Riste alal da tie sto ja otvori temava kolku sto procitav jas skoro nikoj ne znae za nasiot smer.Mislam deka treba poubavo da gi zapoznajme so smerot i so skolata.Samo napred Riki IV 4 e so tebe.
User avatar
Riki
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 07 Dec 2007, 15:44
Contact:

Post by Riki »

Ic ne se sekiraj za brzo ke ima i sliki pa taka da ke mozi podobro da se zapoznaat so ova sto go rabotime...............fala na podrskata.
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Јас имам само едно прашање. Во училештето учевте само за АМС или има и некои кои ќе земат ИРЕ?
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Mehanika

Post by Scylla »

Riki wrote:ucilisteto postoi (ne skoro cetiri godini) praksa drzime petrovec Ohrid i po site sporctski aerodromi niz mk.........imame staz od dve godini taka da ke zemime i licenci.Mislam deka ne ve interesira vozduhoplovstvo so ne znajte za ova uciliste...t.e casovite gi drzime vo teh uciliste vo bt............so strucno osposobeni profesori koi imaat raboteno kako pilote,mehanicari kontrolori idr...
Рики бе, навистина ние воопшто не сме заинтересирани за воздухопловството, иако имаме веб страна, читаме секој ден, коментираме, следиме настани...

Имаш 4 мислења на форумов вклучувајќи го и овој што ти го цитирав каде ги навредуваш сите членови на форумов, кои верувал ти или не, покрај што има навистина големи љубители на воздухопловството, има голем број професионалци како пилоти, механичари, контролори, инжињери...

И воопшто не го цениш фактот што некој седнал, го направил форумот (и плаќа за него) за ти и твоите другари да имате одличен ресурс за добивање информации од оваа не толку застапена област кај нас.

Наместо да ја искористиш привилегијата член на ваков форум и да го промовираш твоето училиште, каде многу луѓе ќе прочитаат, и што знаеш можеби и ќе се одлучат да дојдат да го посетат или ќе се запишат таму, ти го правиш сосема спротивното и не допринесуваш со ништо.

Ајде, кажи ни повеќе, што учите, како учите, на какви авиони вршите пракса, како изгледа таа, закачи слики, ајде да видиме колку ти си заинтересиран за воздухопловството...
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
ProMKD
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 718
Joined: 26 Jan 2007, 01:21
Location: Skopje, Makedonija

Re: Mehanika

Post by ProMKD »

Scylla wrote:Ајде, кажи ни повеќе, што учите, како учите, на какви авиони вршите пракса, како изгледа таа, закачи слики, ајде да видиме колку ти си заинтересиран за воздухопловството...
10/10
:bravo: :sluzim_narodu:
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

Riki wrote:Ic ne se sekiraj za brzo ke ima i sliki pa taka da ke mozi podobro da se zapoznaat so ova sto go rabotime...............fala na podrskata.
Незаинтересираните, чекаат со нетрпение!
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
Tanja
Едриличар
Едриличар
Posts: 221
Joined: 21 Nov 2007, 16:13
Contact:

Post by Tanja »

Mene me interesira malku poveke okolu praksata na aerodromite. od sto se sostoi, dali e toa samo razgleduvanje po aerodromite (obicno taka se praktikuva)? koi predmeti gi imate i koja literatura ja korisitite?
User avatar
Riki
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 07 Dec 2007, 15:44
Contact:

Post by Riki »

Pa vaka,praksata se sostoi od pred poletni,megu letni i sletni pregledi.Proverka na motor konstrukcija i site delovi koi e neophodno da se pregledaat pred avionot ilibilo koj vozduhoplov da bide pusten vo upotreba.Toa sto velis deka nekogo sum navredil i ne sum ja iskoristil privilegijata CLEN NA FORUMOV se lazite. Pogresno bev svaten i jasno mi e deka na forumov ima dossta profesionalci zatoa i se logirav.Literaturata koja ja koristime e prevzemena od naj visoko rangirani skoli kako sto e Vrssac i dr. Vo nastavata ni se vkluceni i ire i ams.Uste ednas izvinete ako ve navrediv.
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Post by firefox »

A vo skolata ima smerovi ili e opsta vozduhoplovno-tehnicka bez nekoja jasna vizija sto posle so vas koga kje zavrsite. Na primer jas zavrsiv sredno eletktro-tehnicko nasoka elektronika niska struja, koja za zal osven eden kup teorija za elektronskite elementi koi gi cinat pecatenite elektronski kola nisto drugo prakticno ne nauciv, odlemi-zalemi, a zosto i kako bog znae, ili sto bi rekol eden moj prijatel dipl. el. inzener - izlegov od fakultet so diploma za da znam eden kup teorija, a praksa nitu sum videl nitu sum osetil.
Znaci, sto smerovi imate, kolku ucenici broi ucilisteto, vo sto vi se sostojat predavanjata, kolku casovi imate prakticno, a kolku teoretski so isklucok na makedonski, biologija, geografija, hemija, muzicko, crtanje, i uste x15 bezpolezni predmeti koi samo vi go odzimaat vnimanieto od vistinskata rabota i za ona sto se spremate. Koi vi se profesori i od koi bransi, od koi ucebnici ucite odnosno kakva literatura koristite ili toa se nekoi samopromovirani skripti na vasite profesori i sl. Daj be @Riki tuka ima malku povekje muabet da se pravi, mnogu si kratot vo odgovorite!
User avatar
Riki
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 07 Dec 2007, 15:44
Contact:

Post by Riki »

Ucilisteto broese 30 ucenici no poradi strogosta i disciplinata sto ja nalaga ovaa profesija 6 od ucenicite go napustija ucilisteto.Znaci sega sme 24.Bez polezni predmeti osven dva tri nemame.Godinava sme maturanti i ke izlezime kako vozduhoplovni tehnicari.Rabota ima za site nas na sporckite aerodromi niz mk i navoeniot aerodrom kade sto ima nedostatok na tehnicki,letacki i dr kadar.Dokolku ve interesira nesto poveke povelete dojdete pa ke se vidime i ke si naprajme muabet. Sepak ista rabota ne interesira i imame dosta mnogu temi na koi mozeme da pomuabetime.Pozdrav
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Post by firefox »

Rabota ima za site nas na sporckite aerodromi niz mk i na voeniot aerodrom kade sto ima nedostatok na tehnicki,letacki i dr kadar.
Ova e mnogu diskutabilno, se nadevam deka vaka rozevi vetuvanja ne vi davaat profesorite. Slobodni mesta bas i nema, osven za ramkovnite kolku jas sto sum zapoznaen (ova se odnesuva na voeniot aerodrom), a aeroklubovite se vo ne bas dobra finansiska polozba i cisto sumjnam deka nekoj od vas kje vadi plata kako mehanicar tamu, daj boze da e taka!
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

firefox wrote:
Rabota ima za site nas na sporckite aerodromi niz mk i na voeniot aerodrom kade sto ima nedostatok na tehnicki,letacki i dr kadar.
Ova e mnogu diskutabilno, se nadevam deka vaka rozevi vetuvanja ne vi davaat profesorite. Slobodni mesta bas i nema, osven za ramkovnite kolku jas sto sum zapoznaen (ova se odnesuva na voeniot aerodrom), a aeroklubovite se vo ne bas dobra finansiska polozba i cisto sumjnam deka nekoj od vas kje vadi plata kako mehanicar tamu, daj boze da e taka!
Како и во сите делови од Македонската Авијација има јазол помеѓу генерации. Имаат тие иднина во Македонија. Јас имам прашање до тие што учат за механичари во Битола? Дали кога ќе завршите средно школо ќе ви даде Агенцијата за Цивилно Воздухопловство лиценци за АМС и ИРЕ?
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
Riki
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 07 Dec 2007, 15:44
Contact:

Post by Riki »

Posle zavrsuvanje na srednoto treba da polagame angliski jazik i odrzuvanje i organizacija na vozduhoplovi vo agencijata.otkako ke polozime ke dobieme licenci.A so ramkovniot primat profesionalni vojnici a ne tehnicari.Jasno mi e deka posle niv gi obucavat za tehnicari ama ne e isto da vlezis kako "slatkar" i da se obucis za tehnicar za tri meseci i da vlezis kako tehnicar so plus tri meseci do obuka. inace licencite koi ke gi dobieme ke vazat i za ams i za ire.
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Post by firefox »

@Riki ti si seuste dete izvini sto vaka kje moram da te oslovam ama vojskata e drzavna institucija i tamu nema pazar na rabotna sila tuku politika i vrska. I jas pred pet-sesnaeset godini imav takov entuzijazam kako i ti, ama ne bilo bas taka. Zatoa ti velam znam kako vi e na site tamu, polni so elan i polet. Ama ova ti go velam za da ne se razocaras mnogu ili ako ne bide rabotata polesno da ja prebrodis ti i tvoite drugari od klasot. Tie sto bile vo tie edinici - sluzele, rabotele ili seuste rabotat toa najdobro go znaat i veruvaj deka tuka ima mnogu poupateni lugje vo toj segment od tvoite profesori i onie koi sega vi simnuvaat zvezdi. Daj boze barem 1% od vas da uspeete da vlezete taka kako sto velis, jas kje bidam prv megju srekjnite. Kaj nas seuste profesionalizmot se meri spored pripadnosta, potekloto i grbot, a za vistinski NATO profesionalizam kje pocekame uste dolgi godini.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests