A321 сторија

За сите оние кои не се плашат да ги извалкаат рацете и облеката.
For those who are not afraid to get messy clothes and hands.
Post Reply
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

A321 сторија

Post by zlatko83 »

eve nesto od vcera davi kazam malce od zivotot na eden mehanicar. kako i sekoj den pored drugite obrski kako dezuren na Line. si imav obvrska da na Al Italia za noramlen suport za tret potrosuvac. i taka jas si zemam laptpot so men cel menual za A321 i vo kombe trgnam prema nego usput me sretne eden moj star drugar inace pilot na Super Puma vo svajcarskoto voeno vazduhoplovstvo koj dojde po delegacija VIP gosti od itali da gi zeme da gi nosi na utakmica. i taka avijonov dojde negde okolu 10 casto nautro od roma pol so navijaci i nisto napraviv rutinska kontrola. mu staviv gorivo negde okolu 2000kg na kraj da ima 6700l. i nisto so pilote nema nikavi problemi i si se vrativ vo kombeto mi stoese do nasit na MAT avijonov. nisto MAT otide. inace italjancive letat so muski stuardesi znes motivacija nula. :oops: :lol:
mocive od graund ekipa go sprema i taka go ukluci ednijot motor pa drugijot jas si go iskluciv kompijuterot i cekam da ide da idam da promenam gumi dve na RJ-100. vo edno se smev na eden carter koj se parkira na pogresna pozicija i taka na TAP A320 mu go zede mestoto i napravija geto na aerodromot. tuku slusam kako se iskluciva motor vo blizina do mene i zbunet neznaeci sto e poglednav prema mojto avijon i gledam deckovo od granud ekipava mafta da odam kaj nego. i nisto isklucija motorite donesoa skalite i se kaciv gore da vidam sto e problemot. nisto pilotov vika ima problem so horizontalniot stabilizator mu se pojavuva posel startiranje na engine 1. nisto go srediv toa povtorno procedurata ista start eden pa dva i pak istoto go isklucva motrot. pak skalite gi donesoa se kaciv ovoj pat se pojavi ELAC 1 kako greska. i pogledav sto e i vo medjuvreme dojde gospodjata sot ja vodi alitalia vo cirih da vidi stoe inace plava zenska prav italijanski model. a jas zbunet neznam sto da i pravam na masinava posto imam pravo samo za uste eden engine start. proveram site manuali da vidam stoe pogledam dali sme da leta avijonov bez ovj sistem i naprav sistemot da e INOP i taka koga mocite od trubel shoting od rom gi fati panika dali da go pustat avijonto da leta i taka pravam ja testovi a gospdjata stela mi visi na glava pilotote arogantni gi faca nevoza. i nisto se dogovoriv i gi ubediv da go napravam karjniot test i ako e u red moze da odat. i taka jas si viknam drugarmi hrvat da mi cita a jas da go pravam testot i taka sve bese vored odkako gospodjcata ni rece deka nemame pojma :lol:
sve bese vored nakrajot i kaj tretiot start odlucivacki posle ubeduvanja trgna so 2 sati zakasnuvanje. :lol:
posle da ja zavrsm prikaznava ova znes ni rece sme bile heroi :oops:
imase i pozitvna rabota nemorav da se prljam denta nemorav da menjavam gumi :lol:
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests