Како се менува масло кај Ан-2?

За сите оние кои не се плашат да ги извалкаат рацете и облеката.
For those who are not afraid to get messy clothes and hands.
Post Reply
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Post by igor_mk »

Scylla wrote:Па ете се јави еден механичар засега, ќе ни објасни како се менува масло кај Ан-2 :D
Абе шо ќе ни објаснува како се менува масло кај Ан-2.
тоа можам и јас .Исто е како да менуваш на кола. ХеХеХе :wink:
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Абе шо ќе ни објаснува како се менува масло кај Ан-2.
тоа можам и јас .Исто е како да менуваш на кола. ХеХеХе
Сигурен си???
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 16:49
Location: Скопје - Македонија
Contact:

Post by igor_mk »

Па доста сум уверен во тоа :lol:
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

igor_mk wrote:
Scylla wrote:Па ете се јави еден механичар засега, ќе ни објасни како се менува масло кај Ан-2 :D
Абе шо ќе ни објаснува како се менува масло кај Ан-2.
тоа можам и јас .Исто е како да менуваш на кола. ХеХеХе :wink:
Ајде кажи ни одма како се менува, а Златко ќе те провери и ќе ти каже што си направил. :)
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 23328
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

znaci starno nemate popametna rabota ejjjjjjj ulje na an-2 ccccc
User avatar
SAZDO
Падобранец
Падобранец
Posts: 192
Joined: 17 Oct 2006, 00:03
Location: SKOPJE
Contact:

Post by SAZDO »

Ne treba da go menjas samo ke si istece ne se sekiraj toj i koga stoj uljeto mu kape od naj dolniot cilindar non stop.
Take care about your speed-without of speed your dead men ,my boy!!!
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Абе руска машина, еден пилот на Ан-2 ми кажа пред некоја година следново
На Ан-2 ако не му тече уље под моторот значи нешто не е во ред со моторот.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

An-2 со автоматска замена на моторното масло. Може и со пелистерка, нели? Приметете го детаљлот од втората слика, на првата:D :D

Image
Image
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

хехе, тоа е паметна работа на техничарите во АРМ, тој авион толку многу испушта уље што под него се прави цела флека која не верувам дека може целосно да се отстрани. Иначе вака може уљето повторно да се врати во моторот. Иначе да не дојде до забуна не мислам на ВАМ-150 него на авионите од типот Ан-2.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

a bre ljuge sto se zamarate!!!! KE SI GO ODNESES KAKO COVEK NA SERVIS I KE TI SMENAT ULJE NA ANTONOV 2
User avatar
barbi
Падобранец
Падобранец
Posts: 28
Joined: 25 Mar 2007, 20:22
Location: skopje
Contact:

како се менува масло кај Ан-2.

Post by barbi »

da bidam iskren do sea neam videno mehanicar da zamenuva staro maslo na an-2.toa sto do sega imam videno e masloto sto se cedi niz grana da se odstrani ili da se iskoristi za ogrev.eden golem vpecatok mi ostai posledniot pat koga si imav rabota so gorenavedeniot vozduhoplov.pred samoto zapustanje mehanicarot go proveri nivoto na maslo vo masleniot rezervar,dade ocekuvana zabeleska deka potrebno e da se nadoknadi istecenoto maslo,no toa sto ne bese ocekuvano e kolicestvoto sto trebase da se doturi.....50 litri???? :cry: od toj moment mi se smeni percepcijata za tehnicka eksplatacija na vozduhoplovite.drugite zakljucoci napravete si gi sami
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests