Како се станува авиомеханичар?

За сите оние кои не се плашат да ги извалкаат рацете и облеката.
For those who are not afraid to get messy clothes and hands.
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

drugar ako ve licencirat po EASA 145 potocno recene PART 66 imas idnina
mozebi ne vo makedonija ali vo cel svet. ako nemas ova gore djabe ti e dens rabotat samo so ova struktura vo evropa
User avatar
Alex Vega
Падобранец
Падобранец
Posts: 5
Joined: 15 Oct 2007, 00:00
Location: LWSK
Contact:

Kako se stanuva aviomehanicar?

Post by Alex Vega »

Vo Makedonija za sega (ICAO standard) za da stanes avio-mehanicar potrebno e:
(ova go kazuvam od prva raka, za podetalni informacii se razbira na adresata na UCVP-odd. za ispiti i dozvoli).

1. zavrsen IV stepen Vozduhoplovno tehnicko sredno uciliste;
* za AMS (Avion Motor i Sistemi) mehanicar - masinski smer
* za IRE (Instrumenti Radio oprema i Elektro-Elektronika) tehnicar - elektro-elektronika smer.

2. minimum 2 godini staziranje (t.e. prakticna nastava so instruktor za prkticna nastava na tip od opsta ili soobrakajna kategorija.

3. Za dobivanje na ICAO Dozvola na Vozduhoploven Mehanicar-Tehnicar tip II (Licenca), potrebno da se polozat slednite ispiti pred komisija od UCVP:
* Vozduhoplovni Pravia i Propisi
* Sistem na Tehnicko odrzuvanje
* Angliski jazik so poznavanje na Vozduhoplovna terminologija
* Teoretski ispit za tip na vozduhoplov koj ke bide vpisan vo dozvolata (Certificate, type rating na pr. B737-300/400/500) koj se steknuva nekade nadvor od zemjava, vo zavisnost od ovlasteniot skolski centar.
* Prakticen ispit koj go vrsi isto taka komisija od UCVP, a vrz osnov na prethodno izgotven i odobren "On Job Training" koj vo vremetraenje moze da bide i preku 6 meseci, sproveden so instruktor za prakticna nastava.
I na kraj se razbira Pominat Sistematski pregled za Kategorija "D", koj se vrsi kaj specijalistot za Vozduhoplovna medicina, vo poliklinika "Bukurest".

Ova se razbira se odnesuva na malkute sreknici vo drzavata koi imaat zavrseno, kako sto napomnav VOZDUHOPLOVNO TEHNICKO sredno obrazovanie. Dokolku vo Diplomata imate samo TEHNICKI smer, togas makite pocnuvaat. Pokraj gore navedenite ispiti koi treba da se polagaat, pred toa ke mora da polozite, pred komisijata na UCVP uste (ne me fakajte za zbor) no okolu 10-12 ispita koi gi opfakaat predmetite: aerodinamika, termodinamika, vozduhoplovni materijali, elektro-materijali, vozduhoplovni motori, elektronika,... ne mi e zakonot za Civilna Vozdusna plovidba pri raka, pa nemozam so sigurnost da gi nabrojam site, no vo sledna prilika bi mozel za gi navedam site. No da ne se gubi nadez, ima luge koi toa i go pominale. Pa so sreka. Ova se opstite uslovi za sega, no dokolku vo meguvreme UCVP go implementira JAR-145, part-66, togas rabotite stanuvaat poinakvi. Vo glavno staziranjeto (prakticnata obuka) trae minimum 3 godini a Diploma se priznava samo od ovlasten JAR-145 Vozduhoploven Skolski centar, bez moznost za polaganje na doplnitelnite ispiti.

Drago mi e sto imam potencijali kolegi sto se interesiraat za ovoj poziv, a vo isto vreme mi e zal sto imam vrvni kolegi i strucnjaci koj nemozejki da se vrabotat vo Makedonija, veke nekolku godini nanazad lebot go vadat po svetot so Makedonska ICAO dozvola vo dzebot. Pa i nim im posakuvam uspeh isreka.[/b]
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

postojat moznosti ispitite da se poftarat vo modelot na 145 ne e tocno deka ne e mozno
User avatar
Riki
Падобранец
Падобранец
Posts: 7
Joined: 07 Dec 2007, 15:44
Contact:

Vakaaaaaaaa

Post by Riki »

Jas ucamza voduhoploven tehnicar t.e mehanicar ova so go pisite deka nema da zamime licenci i slicno nema vrska.........Praksata ni e super i tie dve godini so treba da se stazirat gi imame pominato.So znaci deka treba da se polzi angliski strucen i odrzuvanje i organizacija na vozduhoplovi.To se polaga vo agencija za civilna i vodusna plovidba.Epa sea videte.. Ako mislite deka lazam slobodno dojdete bitola i proverete sami...Er Skopje se lubomorni i Pisat raboti so nemat vrska. P.S fakultetot vo Bitola ne e ukinat tuku e vo miruvanje..
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Post by Scylla »

Здраво Рики,

Каде и на што ја извршувате праксата?
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

toa sve e ubavo dali gi imate polozeno modulite na Easa 66 se 17 moduli???
prosto nemoze da poveruvam posto vo makedonija ima sam MAT avijoni na koi mize da se postane Avijo Mecanicar za komercijalni avijoni. dodeka klipnite avijoni do 3,5 tona se vo druga kaegorija.

zato ta dvegodisna praksa e prasanje na sto izvrsena, ona vo makedoija kako praksa se kazuva nema vrska so treningot na zapad.
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

zlatko83 wrote:toa sve e ubavo dali gi imate polozeno modulite na Easa 66 se 17 moduli???
prosto nemoze da poveruvam posto vo makedonija ima sam MAT avijoni na koi mize da se postane Avijo Mecanicar za komercijalni avijoni. dodeka klipnite avijoni do 3,5 tona se vo druga kaegorija.

zato ta dvegodisna praksa e prasanje na sto izvrsena, ona vo makedoija kako praksa se kazuva nema vrska so treningot na zapad.
Zlatko, da ne mesame babi i zabi. Makedonija ne e clenka na EU i spored toa, nema zosto da diskutirame za regulativata na EASA. EASA Part 66 vo Makedonija nema nikakva pravna izdrzanost. Istoto vazi i za JAR 66. Toj dokument ne e na sila vo nasata drzava i nema sto da sporeduvame.

Kaj nas se' uste se raboti po pravilnik od bivsa SFRJ, usvoen vo 1989 i koj iako nedovolno precizen sepak e vo soglasnost so Aneks 1 na ICAO. Spored nego, se bara soodvetno sredno obrazovnie i 2 godini praksa. Ako ovie ne bas mnogu strogi uslovi se ispolneti, kako sto Alex Vega kaza, na kandidatot mu se dozvoluva polaganje na strucen ispit koj maksimalno se sostoi od 11 tematski delovi. Ete, toa e se'...
User avatar
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
Posts: 3197
Joined: 12 Oct 2006, 10:23
Contact:

Post by Skopjeair »

Falcon1 wrote:
zlatko83 wrote:toa sve e ubavo dali gi imate polozeno modulite na Easa 66 se 17 moduli???
prosto nemoze da poveruvam posto vo makedonija ima sam MAT avijoni na koi mize da se postane Avijo Mecanicar za komercijalni avijoni. dodeka klipnite avijoni do 3,5 tona se vo druga kaegorija.

zato ta dvegodisna praksa e prasanje na sto izvrsena, ona vo makedoija kako praksa se kazuva nema vrska so treningot na zapad.
Zlatko, da ne mesame babi i zabi. Makedonija ne e clenka na EU i spored toa, nema zosto da diskutirame za regulativata na EASA. EASA Part 66 vo Makedonija nema nikakva pravna izdrzanost. Istoto vazi i za JAR 66. Toj dokument ne e na sila vo nasata drzava i nema sto da sporeduvame.

Kaj nas se' uste se raboti po pravilnik od bivsa SFRJ, usvoen vo 1989 i koj iako nedovolno precizen sepak e vo soglasnost so Aneks 1 na ICAO. Spored nego, se bara soodvetno sredno obrazovnie i 2 godini praksa. Ako ovie ne bas mnogu strogi uslovi se ispolneti, kako sto Alex Vega kaza, na kandidatot mu se dozvoluva polaganje na strucen ispit koj maksimalno se sostoi od 11 tematski delovi. Ete, toa e se'...
Грешка. Иако се уште не сме членки на ЈАА и ЕАSA работиме според нивните закони и правилници
I fly BELL 206 when I am sober!
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

da znaete bez certifikat na easa nesi nikoj i nisto pa bidi i najdobrijot mehanicar. na zapad bez licenca nemas sansi
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

[quote="Skopjeair"]
Грешка. Иако се уште не сме членки на ЈАА и ЕАSA работиме според нивните закони и правилници
[/quote]

[size=18]Greska? Ne znam sega...

Za edna zemja da bide clenka na EASA mora da bide clenka na Evropskata Unija, bidejki EASA e agencija na EU. Regulativata na EASA e zadolzitelna i obvrzuvacka za site zemji clenki na EU.

No, so JAA ne e taka. Sekoja zemja koja gi ima prifateno standardite na JAA - a toa se takanarecenite JAR standardi (Joint Aviation Requirements) moze da bide (polnopravna) clenka na JAA. Znaci, ako nie rabotime spored nivnite "pravilnici" togas vekje kje sme bile polnopravna clenka na JAA. Nema nitu edna pricina edna zemja koja raboti spored tie standardi da ne bide clen.

Makedonija e samo pridruzen clen na JAA uste od dekemvri 1999 godina. A, polnopravni clenovi moze konecno da staneme godinava zaradi toa sto vo megjuvreme navistina se usvoija odredeni JAR standardi. Konkretno, kaj nas vekje se na sila i se raboti spored JAR FCL-1 (Flight Crew Licensing, Aeroplane), JAR-145 (Approved Maintenance Organisations), i drugi.

Sepak, prasanjeto ovde bese kako se stanuva avio-mehanicar. Toa problematika e regulirana so JAR-66 (Certifying Staff), a toj kaj nas seuste ne e na sila i se raboti spored stariot pravilnik od 1989 godina. Jas ne bi bil iznenanden ako makedonskata verzija na JAR-66 bide objavena i usvoena vo slednite nekolku nedeli (pa neka se i meseci), ama sega za sega situacijata e takva kakva sto e.[/size]
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

[quote="zlatko83"]da znaete bez certifikat na easa nesi nikoj i nisto pa bidi i najdobrijot mehanicar. na zapad bez licenca nemas sansi[/quote]

Zlatko,

Dozvolite izdadeno spored reglative na EASA "vrvat" pred se vo zemjite na Evropskata Unija. Toa se samo 27 drzavi vo svetot. Tocno, se pogolem broj na avio-kompanii i organizacii za tehnicko odrzuvanje koi se registrirani vo zemji koi ne se clenki na EU, a seriozno ja sfakjaat bezbednosta vo vozduhoplovstvoto baraat personalot koj go vrabotuvaat da ima dozvola spored stanardi na EASA. Dobar primer za toa se avio-kompaniite od Bliskiot Istok: Emirates, Etihad, Qatar Airways itn.

No, ne e tocno deka ako nemas dozvola spored standardi na EASA si nikoj i nisto. Site onie koi imaat dozvoli spored standardite na ICAO ili na primer FAA, na Transport Canada itn. mozat da gi [b]validiraat[/b] svoite dozvoli. Toa e proces koj e predviden i na koj e obvrzana sekoja zemja clenka na ICAO. Sakam da kazam, podobro e da se ima ICAO dozvola izdadena od ACV na Republika Makedonija, otkolku da se nema nikakva dozvola.
User avatar
toshe
Падобранец
Падобранец
Posts: 61
Joined: 04 Jun 2008, 15:06
Location: kumanovo
Contact:

Post by toshe »

ubavo e da si avio mehanicar alal da ti e sto si ja odbral taa profesija jas kako iden pilot vo tek sum nekako poveke me vlece da bidam avio mehanicar nego pilot ama nema veze ona sto mi bese glavnoto e toa sto sakav da se zapisam vo bitola ama ne uspeav posto kao demek nemalo zapisuvanje od 3 godina pa sum trebal da ja butnam godinata i da odam pak vo vtora a toa bas pa i ne mi odgovarase pa taka da ostanav na bozja volja pa planiram posle zavrsuvanje na obukata za pilot da zapisam za avio mehanicar piloti ima dovolno ma da i toa e dozivuvanje koj moze i koj ima uslovu mu preporacuvam da bide toa nemora kako profesija bi mozelo kako nekoe hobi :)
toshe
User avatar
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 16:47
Location: Skopje
Contact:

Post by zlatko83 »

da ama kako pilot zarabotuvas so godinite troduplo od mehanicar
User avatar
gocem
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 30 Mar 2009, 05:59
Location: Skopje,R.Makedonija

Post by gocem »

kako da stanes aviomehanicar?
nikako
za da stanes aviomehanicar treba da umrat site jatovi penzioneri sto rabotat na crno vo mat :cry:
User avatar
gocem
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 30 Mar 2009, 05:59
Location: Skopje,R.Makedonija

Post by gocem »

toshe wrote:ubavo e da si avio mehanicar alal da ti e sto si ja odbral taa profesija jas kako iden pilot vo tek sum nekako poveke me vlece da bidam avio mehanicar nego pilot ama nema veze ona sto mi bese glavnoto e toa sto sakav da se zapisam vo bitola ama ne uspeav posto kao demek nemalo zapisuvanje od 3 godina pa sum trebal da ja butnam godinata i da odam pak vo vtora a toa bas pa i ne mi odgovarase pa taka da ostanav na bozja volja pa planiram posle zavrsuvanje na obukata za pilot da zapisam za avio mehanicar piloti ima dovolno ma da i toa e dozivuvanje koj moze i koj ima uslovu mu preporacuvam da bide toa nemora kako profesija bi mozelo kako nekoe hobi :)
pilot stanuvas za 2 meseci a aviomehanicar mozebi ali mozebi za 2 godini
ako umre nekoj od postojanite
User avatar
gocem
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 30 Mar 2009, 05:59
Location: Skopje,R.Makedonija

Post by gocem »

zlatko83 wrote:toa sve e ubavo dali gi imate polozeno modulite na Easa 66 se 17 moduli???
prosto nemoze da poveruvam posto vo makedonija ima sam MAT avijoni na koi mize da se postane Avijo Mecanicar za komercijalni avijoni. dodeka klipnite avijoni do 3,5 tona se vo druga kaegorija.

zato ta dvegodisna praksa e prasanje na sto izvrsena, ona vo makedoija kako praksa se kazuva nema vrska so treningot na zapad.

SAMO DA SI RAZJASNAM NESTO
AVIJON=AVION
ILI NEKOE DRUGO VOZDUHOPLOVNO SREDSTVO :oops: :oops: :?
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

gocem wrote: pilot stanuvas za 2 meseci a aviomehanicar mozebi ali mozebi za 2 godini
ako umre nekoj od postojanite
Гоце, ова сега ти го направи дека е полесно да се стане пилот отколку механичар...
User avatar
barbi
Падобранец
Падобранец
Posts: 28
Joined: 25 Mar 2007, 20:22
Location: skopje
Contact:

Post by barbi »

abe i od moja perspektiva gledano, nemozam da kazam so e polesno ili potesko da se stane no vo sekoj slucaj se bara mnogu posvetenost
User avatar
gocem
Падобранец
Падобранец
Posts: 68
Joined: 30 Mar 2009, 05:59
Location: Skopje,R.Makedonija

Post by gocem »

Falcon wrote:
gocem wrote: pilot stanuvas za 2 meseci a aviomehanicar mozebi ali mozebi za 2 godini
ako umre nekoj od postojanite
Гоце, ова сега ти го направи дека е полесно да се стане пилот отколку механичар...
za da stes pilot treba da otides vo aeroklub i so malku vrska i srekja gotovo
sega za mehanicar ti треба надворесен школски центар за тип а за пракса господ нека ти е на помош
User avatar
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 13:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia
Contact:

Post by avijacijamk »

Ова последново што го кажа и за пилот и за механичар не е ни малце точно!!! Значи ако е толку лесно за пилот кажи во кој аеро клуб да одам да си ја пробам среќата и да најдам по некоја врска????? Што се однесува до механичарлукот сеуште кај нас не е прифатен JAROT!!!!!
Премногу анализа доведува до парализа!!!
[url]http://www.avijacija.com.mk[/url]
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests