Макетарски новости(Нови макети и додатоци)

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36016
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Макетарски новости(Нови макети и додатоци)

Post by dragan_mig31 »

Ајде да почнеме и со оваа тема која веруем дека ќе ви биде интересна на сите.Нова макета која е во најава и би требало да искочи наскоро е 1:72 SWORD Harrier T-2/4 двоседа тренажна варијанта на овој авион.Како што глеам има ПЕ има добар избор на декали и самата пластика е ок типично за поновиве чешки шортран макети

http://www.swordmodels.cz/

Image
Image
Image
Image
Image
Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9729
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Макетарски новости(Нови макети и додатоци)

Post by Bobo »

Image
Ready to take photos!
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 46056
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: Макетарски новости(Нови макети и додатоци)

Post by Iko »

Koga poprvo ja napravija...:lol:

http://www.missing-lynx.com/reviews/rus ... wcs_1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: Макетарски новости(Нови макети и додатоци)

Post by firefox »

Друштво, траката за која дел од нас дискутиравме на последната средба носи назив Embossing Tape! Многу корисна алатка при врежување панелни линии на површината на макетите.
https://en.wikipedia.org/wiki/Embossing_tape" onclick="window.open(this.href);return false;

и каде може да се купи! Ама цената е малку солена!
http://www.officeplus.com.mk/2166/BrowseProducts" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36016
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарски новости(Нови макети и додатоци)

Post by dragan_mig31 »

Ја користам дајмо трака со години.Ја зиам од ибеј.Негде 300-400 динари со поштарина.И не е толку корисна како што се збори.Од искуство кажуем.И тоа овие на линкот не се тие дајмо траки што ги мислиш

овие се

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Re: Макетарски новости(Нови макети и додатоци)

Post by firefox »

dragan_mig31 wrote:Ја користам дајмо трака со години.Ја зиам од ибеј.Негде 300-400 динари со поштарина.И не е толку корисна како што се збори.Од искуство кажуем.И тоа овие на линкот не се тие дајмо траки што ги мислиш

овие се

Image
Да во право си! Не се тиe, ама таа е фирмата!
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Макетарски новости(Нови макети и додатоци)

Post by apo_bullseye »

http://www.youtube.com/watch?v=akoJ2zBwX1o" onclick="window.open(this.href);return false;

Незнаев кај да го објавам... :D

Многу јако направено браво за дечките :bravo:
User avatar
Столе Маф
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5768
Joined: 12 Jun 2011, 16:03
Contact:

Re: Макетарски новости(Нови макети и додатоци)

Post by Столе Маф »

Драган , каде точно ќе се одржи годишната изложба на макети и од колку до колку часот ?
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36016
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарски новости(Нови макети и додатоци)

Post by dragan_mig31 »

Izvolte stole link so eventot na fb kajs to gi ima site informacii

https://www.facebook.com/share/hT6gqh9a ... tid=9VsGKo
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests