1:72 Italeri F-117A

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35462
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

1:72 Italeri F-117A

Post by dragan_mig31 »

Maketava prvpat ja kupiv 1992 ili nesto slicno u eden dukjan za igracki u Skopje.Ja kupiv stedejki od pari od dzeparac edno mesec dena.Kostase nesto kao 10 marki ili nesto taka.Normlano ja napraviv ja usrav i dolgo vreme sedese na polica dok ne doe vreme da ide u kanta za gjubre.Pred nekoe vreme ponesen od nostalgija ja nabaviv ponovo i ovoj put resiv da si ja napraam za svoj merak.Kompletno ja urezav.Ne e bas najtacna ali licni na f-117 i toa e toa sto mi bese dovolno za da ja imam u vitrina i kolekcija.Kabinata ja dorabotiv minimalno.Inace normalno morase da bide vega 31 jediniot f-117a izguben kako posledica na obaranje na neprijatelsko pvo.Napraiv i kratko video pa koj saka moze da go vidi cel proces na izrabotka.


https://youtu.be/oBDvF-Dcn9k" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: 1:72 Italeri F-117A

Post by James »

Izvinite nismo znali da je nevidliv. :)

Top izlegla.
User avatar
filipv
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4564
Joined: 13 Dec 2017, 11:54
Contact:

Re: 1:72 Italeri F-117A

Post by filipv »

конспираси теоретичарот во мене интимно мисли дека F-117A е се уште најстелтниот авион кога било направен и пуштен во оператива. Во преку 1000 мисии летани над некои од најгустите пво мрежи на светот - алертирани во целосна борбена готовност! - оборен е само еднаш. Тој резултат не знам дели која било денешна машина може да го повтори. Од 1000 - еден! А приказната „го напраивме цел аглест затоа што компјутерите у тоа време беа премногу слаби за покомплицирани форми“ ја сметам за чист булшит. Мислам дека овој авион de facto сеуште се користи, но за тајни мисии. Официјално е пензиониран, но неофицијално не.

Толку. Ја вадам алуминиумската капа.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14319
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: 1:72 Italeri F-117A

Post by James »

Ne e za aluminiumska, naprotiv bas ima logika. Verojatno logisticki svatile deka za pogolem del od misiite imaat drugi poisplatlivi masini i alatki, pa mu go namalile spektarot na dejstvo. I ja sum na mnenie deka bar edna eskadrila drzat operativna u low profile, dodeka za siroki masi e u penzija.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: 1:72 Italeri F-117A

Post by AlexGreat »

filipv wrote: 05 Jun 2021, 10:43 конспираси теоретичарот во мене интимно мисли дека F-117A е се уште најстелтниот авион кога било направен и пуштен во оператива. Во преку 1000 мисии летани над некои од најгустите пво мрежи на светот - алертирани во целосна борбена готовност! - оборен е само еднаш. Тој резултат не знам дели која било денешна машина може да го повтори. Од 1000 - еден! А приказната „го напраивме цел аглест затоа што компјутерите у тоа време беа премногу слаби за покомплицирани форми“ ја сметам за чист булшит. Мислам дека овој авион de facto сеуште се користи, но за тајни мисии. Официјално е пензиониран, но неофицијално не.

Толку. Ја вадам алуминиумската капа.
Jas isto mislam deka ova e seušte potenten avion i deka seušte efikasno (može da) se koristi vo odredeni misii. Vo vreme koga seušte naveliko se letaat ne-steltovi, celosno da povlečeš stelt od upotreba, pa makar toj bil i prva generacija stelt, mi e nerazumno. Na toa go temelam moeto mislenje, pokraj ostanatoto.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests