Макетарство за Почетници

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
Post Reply
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

Не најдов ваква тема па реков треба да има една бидеќи е нешто што ме мачи поодамна.
Кога бев детиште тетками кој што живееше во странство мислеќи дека е играчка авион ми донесе една интересна кутија. Јас бев тогаш околу 9-10 години и кога ја отворив многу се разочарав бидеќи немаше внатре играчка туку еден куп сива пластика. Се работеше за оваа играчка :lol:
Image
Татко ми има еден пријател кој беше доста стручен за многу теми а воедно е ептен мерак за авијација па заедно со него некако го собравме и го набоивме моделот мада не го средивме нешто импресивно :lol:
по некој месец ми донесоа уште една играчка и тоа следнава:
Image
Ги направивме двете и ги користев како играчки па со време и ги искршив искрено. Мустангот остана во некаква бедна форма и исчезна при едно реновирање на куќата заедно со вселенската станица.

Сега доста години подоцна пак се враќам накај дете и почнувам да имам повеќе слободно време па гледаќи сега скоро еден аналитичар на чија маса имаше одлична макета на Абрамс почна пак да ме 'чеша' хобиво.
Затоа ја отворам темава и тука сакам да се информирам за нештово. Буквално сум -150 со знаење на темава и се извинувам унапред за сите глупави прашања.
Прво ме интересира што треба за да почне човек со ваква работа, дали има модели кај нас или треба да порачувам во странство и слично.
Потоа како што се сеќавам имавме доста проблеми со боењето бидеќи боевме на четка, некој тогаш викаа можело ербраш и така натаму али тоа ми е шпанско село. Исто така гледам китирање се спомнува често и тоа ми е огромен прашалник.
Авиони повеќе не ме интересираат искрено, али би сакал да се пробам на некој модел на тенк или оклопно возило.
П.С. знам дека треба во Хаг да се оди за давање вакви модели на 9 годишни деца :D
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36011
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Eve ovaka.Bas mi e drago sto sakas da pocnes da se bavis so ova hobi bez obzir na godini i site drugi okolnosti u zivot.

Najbitna stvar u ova kako i u sekoe hobi e zelba i upornost bez obzir na krajniot rezultat.Ja so ova se bavam od 1990 godina a vo poslednive 15 godini i profesionalno.I posle site takmicenja izlozbi i slicno sum skontal deka ne e poentata da napravis perfektno izrabotena maketa posto toa najiskreno ne e ni moguce nego da napravis nesto so svoi ruki,da istrazuvas za toa orudie ili predmet na izrabotka i pritoa da naucis mngou novi stvari, da se osekjas zadovolno i ispuneto na krajot od procesot na izrabotka koa ke sednes i ke vidis so si stvoril i ke si kazes e top ova sum go naprail so moi ruki, ne e virutelno i apstraktno i e nesto sto ke mi ostane za uspomen.

Za poctok bi ti preporacal da ides u Citymall ili u noviot trgovski u keramidnica i da vlezes u dukjanot na literatura mk.Oni imaat skromna ponuda od maketi na italeri i zvezda.Da ima tenkovi i oklopni vozila.Imaat skromna ponuda na akrilni boi od italeri koi se razreduvaat so cesmovaca i ne smrdat.Moze da se cetkarat i nemoras da ulozis kes u profi oprema za pocetok dodeka ne odlucis dali toa e neso so koe bi se bavel i dalje.

Koa ke ja odberes prvata maketa recimo tenk T-72 sherman ili abrams, prvo nesto za da ja sklopis ti se skalper,pinceta i lepak.Skalper bi ti preporacal da kupis nekoj posaglam.Ja koristam OLFA od japan i negde ovakvo noze so 25 secila koi mene mi traat po godina dena a ja praam po 50-60 maketi na godina e negde do kaj 10 evra na net.Ibej ili bilo kade na drugo mesto so postarina

Image

Pinceti mozes da naracas od aliekspres za 3-5 dolara set od `10 komada ke ti ostanat visak drugite moes da gi dades na nekoj so mu trebaat.Ja iskreno koristam samo 3 ukupno.

Image

od lepkovi ja iskreno bi ti preporacal da go kupis toj lepakot so go ima od italeri u literatura mk.Toa e lepak za plastika mirise opako ali lepi mnogu dobro.Superlepak ne bi ti preporacal dok ne dojdes do nekoj oset i nekoj osnoven stepen na znaenje i iskustvo u hobivo posto so superlepak - cijanoakrilat ili CAK kako go vikame nie sto se iame baveno so modelarstvo po aeroklubovi ima mnogu malo vreme na reakcija i mozes da ulepis prsti i maketa i da sve bide krivo i ocerupano i na kraj maketata da zavrsi kroz proor ili u kanta za gjubre.

Sto se odnesuva do kitiranje.Toa e proces ko kitiranje auta.Recimo koga rasklopot na maektata e takov da spojot na dve polutki na trup ide po sredina ili spoj na dva dela ne e ravnomeren radi nedostatoci na kalap i lienje pa se javue stepenik ili visak od 1-2-3 milimetri ili eventualno rupa megju dvata delovi se koristi kit koj se nanesue, se ceka da se osusi pa se smirgla.Za toa postojat specijalni produkti.Tamiya od japan pravi najbolji kit sto sum imal prilika da go koristam do sega.Za pogolemi rupi i prepravki postojat dvokomponentni kitovi koi ne se povlekuvaat so susenje i moze da se koristat za prepravki i pogoelmi korekcii.Se smirglaat i tie mnogu normalno.Ja licno preferiram da koristam kit sto e mozno pomalce a sto poise parcinja visak plastika zalepeni so superlepak ili samo superlepak pa da go presmirglam.Posto e pobrzo i vezata e mnogu pojaka i se reze mogu potesko i ustvari toa e tecna plastika pa nema mngou razlika megju povrsinata na maketata i superlepakot koj sum go iskoristil ko kit.

Cetkici bi ti preporacal da kupis od bilo koja knizara.3-4 dimenzii.Za sve pofino trea da naracas od net.Za mali detalji bi ti preporacal so 5 ili 10 nuli.Objavezno so 3 nuli i nula plus zavisi sto planiras da farbas i kolkav razmer i kavka maketa ali rasponot e toj od 10 nuli do 1-2-3ka negde odprilika.

Ako imas uste prasanja i nejasnotii ili ti treba pomos okolu bilo sto slobodno pisi mi so merak ke probam da ti pomognam kolku mozam.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ауу нуклеарката ми ја мавна :lol:
Браво друже буквално ми реши се што ме интересираше плус и тоа што планирав наредно да прашам
Фала ти многу , ако поседам на форумов многу пива ќе ми се соберат за давање :lol:
:bravo: :bravo: :bravo:
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

dragan_mig31 wrote: 30 Apr 2022, 16:45 Ako imas uste prasanja i nejasnotii ili ti treba pomos okolu bilo sto slobodno pisi mi so merak ke probam da ti pomognam kolku mozam.
Вака сеа.
Ги најдов дечките од литература(страшно културни дури и на вибер се ми пратија)
Сакав да го кинам љунферов со Т72ка али на лагер има само следечо
Image
А како фан на руски оклоп нема уопште да ми смета да е и Т90ка :D Оклопњаци нема а од искендери имам траума од војнава така да џбити машини со ракета горе на нив отпаѓаат :D Јас размислував за 1:35 бидеќи по некоја логика што е поголемо тоа ќе ми биде полесно како тежок нуб во занаетов.
Втора опција што ми ја фаќа умов е следнава бидеќи е наје*ачки хеликоптер на сите времиња(барем на сурат)
Image
овие како што гледам бои немаат во сетов како во хелер што имаше па сакав да прашам што бои да изберам, во смисла има некоја шема во китов или треба од око да гаѓам што боја ми треба?
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36011
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

T-90kata e top maketa.Mi-24kava ne e maketa za pocetnici.Toa e edna maketa koja e nov kalap u posledni 5-6 god ali ima mnogu losi povrsinski detalji i prekomplikuvan rasklop na delovi pa bi ti rekol da go preskoknes.Tenkot e top maketa se sklapa ednostavno i brzo i izglea mnogu dobro na kraj.Boi ke vidis koa ke otvoris kutija sto pisuva pa koa ke zemes pisi mi ke ti kazam so da baras odprilika.

Iskanderot mi e na lista na maketi so sakam da gi kupam naskoro za svoj keif.Isto taka i topolj M.Nemaat vrska so ratov ako mislis na toa nego ednostavno nemam vreme ni pari so poprvo da kupam sve so sakam :D im se lozam vise so godini.U stek iam preku 300 nenapraeni maketi po doma i vise ni sam nenzam so imam haha
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

Image
Исто и ова е во игра, еден бон поскапа - 1:35. Што мислиш за почеток подобро поголема или помала?
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36011
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Pa realno ova e malce postara maketa od t-90.Mada bi trealo da e skroz ok.Ne sum ja prael ja licno pa nemozam da ti kazam bas u detalji ali misalm deka za sklapanje ke ti treba poise vreme ali ipak 35ka e 35ka.Malce e megalomanski da se raboti u ovoj razmer ja licno postuem 72 i 144 ali bi ti kazal ako ti fakja oko pocni posle probaj t90ka u 72 i vidi so ke ti fati oko poise.ke znaes odma cim gi naprais dvata razmeri po prvpat D:
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14714
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

I da postiras so si naprajl da mu iskvaris prosek na drugarot Dragan na podforumov.

PS napraj go Poljski ako go prajs Leovo.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36011
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Toa obavezno sliki od zavrsena maketa sto poise ne ima toa bolje
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

James wrote: 30 Apr 2022, 21:39 I da postiras so si naprajl da mu iskvaris prosek na drugarot Dragan na podforumov.

PS napraj go Poljski ako go prajs Leovo.
Цццц ме прочита е*ати чоеко(по прилепски :lol: )
Буквално полскиот ме кандиса
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14714
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

Normalno, mnogu poozbilno kje izglea posto Poljacite za sea gi poshtuem ko najmadafaka oruzana sila u Evropa, eventualno bez Francuzite u tehnoloski aspekt.
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

dragan_mig31 wrote: 30 Apr 2022, 21:52 Toa obavezno sliki od zavrsena maketa sto poise ne ima toa bolje
Оти не кажа дека имаш youtube канал :lol: камен е каналон ме прими скроз. Буквално how to guide padobranec
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

James wrote: 30 Apr 2022, 21:57 Normalno, mnogu poozbilno kje izglea posto Poljacite za sea gi poshtuem ko najmadafaka oruzana sila u Evropa, eventualno bez Francuzite u tehnoloski aspekt.
Нема момент во историјата човечка кога не биле полјаците најмадафака нарос на светов :D
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36011
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Zajcef wrote: 30 Apr 2022, 22:01
dragan_mig31 wrote: 30 Apr 2022, 21:52 Toa obavezno sliki od zavrsena maketa sto poise ne ima toa bolje
Оти не кажа дека имаш youtube канал :lol: камен е каналон ме прими скроз. Буквално how to guide padobranec
Pa soznam da ne iskoci deka se catalam hahah :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14714
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

Per za zanaetov komotno moes.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36011
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Nebe pacerski e toa.Ego e najbed nesto so postoi
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14714
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

Pa ne, nemas egoisticki pristap nego naprotiv ja bar kolko so znam ova e edno od retkite mesta u nasiov eter kade nekoj moze da se informira za ova top hobi. Gleam kako izreagira ko prasa drugarov Zajcef da pocne, ti obicno kratko pisues a vamu mu napraj tutorial, se glea ko nekoj e u film per, zaljuben si u ova. Taka da bash ich nema pacersko i treba da se promoviras. Ja sekako na decava pre bi im pustil ova nego ostala govnarija po yt, da znam deka kje pocnat da maketishaat kao kje im kupuam po maketa mesecno. Nastrana so e ova edukativno. Ja poise od tvoive maketi i temi ovde nauciv avijaciski stvari nego od ostali izvori.

Ps zdravje da sredam nekoi stvari od ova bednive nasi balkanski zivotni problemi, obavezno kje narucam edna maketa kaj tebe da ja nastrakas so prljanje obavezno, samo uste se mislam so kje bide, naravno JNA masina. Nameracen sum na ona srebren dvajskec.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36011
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Nema frka drugari sto treba tuka sum da pomognam kolku mozam.

A sto.se odnesue do balkanski problemi tie se nereslivi nazalost hahah
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

dragan_mig31 wrote: 30 Apr 2022, 23:04
Zajcef wrote: 30 Apr 2022, 22:01
dragan_mig31 wrote: 30 Apr 2022, 21:52 Toa obavezno sliki od zavrsena maketa sto poise ne ima toa bolje
Оти не кажа дека имаш youtube канал :lol: камен е каналон ме прими скроз. Буквално how to guide padobranec
Pa soznam da ne iskoci deka se catalam hahah :D
Абе какво чаталење реално каналот ти е огромен и имаш и дпста матетијал и доста subskribers јас сум youtube rat и дури се зачудив да има ваков Македонски канал.
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36011
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Fala vi drugari :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest