Макетарство за Почетници

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
Post Reply
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

Се насобра работа, зимава слабо многу :lol: :lol: :lol:

Image
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14716
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

pa pa braos...
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

James wrote: 24 Mar 2023, 15:19pa pa braos...
на бродов почнав малце, сакам да се пробам на бродови па ако оди да направам некоја крстарица
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14716
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

Kirov?
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

James wrote: 24 Mar 2023, 17:23Kirov?
Image
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14716
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

Uuuu top, kriegsmarine ww2 e odlicna tema. Bas sakam da vidam kako kje ispadne!!
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

Сега прво планирам рибарсково бродче, па после се враќам во други светски рат, Т34кана одамна чека и ќејф ми е да ја направам а по неа ќе оди Флакпанзерот тој е плус и со екипа ќе биде тешка макета за правење најверојатно :|
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14716
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

Na vremeto okapuev na Discovery, megjudrugoto i so ona brotcinjata so lovea Krabi u severno more.
User avatar
Helihopter
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 890
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Helihopter »

James wrote: 25 Mar 2023, 09:42 Na vremeto okapuev na Discovery, megjudrugoto i so ona brotcinjata so lovea Krabi u severno more.
National Geographic i Discovery bea moite uciteli po angliski jazik <3 greetings to them hah
User avatar
ZedZeroSix
Падобранец
Падобранец
Posts: 2
Joined: 02 Jan 2024, 19:02
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by ZedZeroSix »

Здраво друштво, прв пост па најпрвин да ве поздравам... Со оглед на тајмингот со... Среќна Нова и желби за што повеќе макетари во новата 2024 :D.
И секако да се претставам кој нуб сум во моделарството. „Под појас“ имам скромни 4 комплетирани макети:
1. Revell-ов Bf-109 Messerschmitt 1/32 - кој го сметам за прв обид со комплтна фарба, цирка 2006-7 година
2. Revell-ов AH-64 Longbow Apache 1/48 - 2009-10 година
3. Revell-ов Seaking Mk.41 1/48 (45 years SAR) - овој учествуваше на натпреварот 2017 во АРМ - М.К. "Мајор Михајло Ивановски - Микс"
4. Revell-ов German U-boat Type VII C 1/350 - 2018 година
и моментално на маса по долга пауза (читај за 5 години 3 стана сменив) имам:
5. Revell-ов Su-27 SM Flanker 1/72 со кој се расправам и се надевам ќе е спремен за овогодинешниот евент.

Сигурно ќе досаѓам со прашања на форумов и понатака, но за почеток ме интересира што користите за „полирање“ на транспарентните парчиња кои бар во моето искуство скоро секогаш се со имперфекции. Имам шалтано по нетов и имам видено дека макетари знаат да користат од средства за полирање плочки до полир пасти за автомобилски фарови но најчесто се производи кои локално ги немаме на продажба.

P.S. Не дека сум заљубен во Revell, случајно така испадна :D
Четкар до коске! или дур не земам асален airbrush...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 36016
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Zdravo Drugar.Dobredojde povtorno.I te cekame na izlozba/takmiecnje od 1-3 mart u Jadro.

Za poliranje na stakla najbolje zemi tamiya POlishing compound i smirgli u raspon od 1000 do 7500 ako uspees da najdes ovde ( ja neam najdeno od 3000ka pofina po dukjani ) ili naracaj od net.

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
ZedZeroSix
Падобранец
Падобранец
Posts: 2
Joined: 02 Jan 2024, 19:02
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by ZedZeroSix »

Добре најдов :). Фала многу за инфото. Секако се гледаме во Јадро и ако успеам да најдам нешто локално секако ќе пуштам абер и тука.
Четкар до коске! или дур не земам асален airbrush...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests