Макетарство за Почетници

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
Post Reply
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

dragan_mig31 wrote: 06 May 2022, 13:27 Toa se vika wash.Ili pocrnuenje na panelni linii.Nesto sto trea da simulira senki i da ja razbie monotonijata na maketata.Toa e sostaven del od proces na ostaruvanje t.e. weathering na engleski.

Nekoi koristat uljani nekoi vodeni smesi.Postojat specijalni maketarski komercijalni washevi u razni boi.Ja mesam sam.Koristam i washevi od enamel maektarski boi,slikarski uljani kao i voden wash koj go pravam sam kako i drugive.

Koa se koristi wash mnogu e bitno da se znae sto so sto ide.

Wash se nanesue iskljucivo na sjajna t.e. gloss povrsina poso ako se nanese na matt e nemoguce da se izvadi visokot posto mat bojata e rapava na mikroskopsko nivo i smesata vlaga u sekoja pora.

Intenzitetot moze da se smali ili pojaca u zavisnost od toa so sakas da postignes.

Mnogu e bitno isto taka da znaes so na kakva osnova ide.Uljan wash ide iskljucivo vrz farba i lakovi koi se akrilni posto ako go naneses na uljani lakovi i farba ke gi umackas i ustvari si ja unistues cela prethodna rabota i trud.

voden wash moze i na na edno i drugo.
Од СУ30 СМ ќе има видео? :D
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35715
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Se nadam koa ke doe na red neznam iam miljarda maketi u stek :D momentalno snimam mig25 RU i RB :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by AlexGreat »

Dragan, koi tri maketi ti se onaka...top, na koi si najgord i koi misliš deka najfino majstorski si gi izrabotil od site. Ne daj Bože požar da fati, da gi zemeš spasiš edinstveno tie?
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14487
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

F 35 sigurno ne e posto se kladam cek da vidam u portmoneto, shvrc shvrc 374 denari, deka ne ja ni ima doma :)
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35715
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Uh drugari toa e tesko da se kaze.Iam napraeno preku 1000 maketi.Doma iam okolu 100 komada u vitrina.

Najbed bi mi bilo za 1:48 su25 od nase vv i pvo

1:72zlin 242l od nase vv i pvo i edno 5 6 maketi ucpaket ko so mi se j21 nj21 od vv na republika sroski cg g4 supergaleb i j22 od srj doba kako i 2 migovi 29 9.12 i ub od vreme srj...
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35715
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Inace iam 4 5 f35ki u stekov.Koi mi ostanaa od musterii kao visak i nekad ke gi napraam za prodazba ali neznam koa ke bide toa :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14487
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

Mislev gotova napraena, za musterii znam deka gi prajs.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35715
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Gotova u kolekcija nema da ima takva :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35715
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Iam pakfa i nekako tapa mi e haha.a iam i f22 i toa mi e tapa
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14487
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

E to
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by AlexGreat »

dragan_mig31 wrote: 06 May 2022, 21:31 Uh drugari toa e tesko da se kaze.Iam napraeno preku 1000 maketi.Doma iam okolu 100 komada u vitrina.

Najbed bi mi bilo za 1:48 su25 od nase vv i pvo

1:72zlin 242l od nase vv i pvo i edno 5 6 maketi ucpaket ko so mi se j21 nj21 od vv na republika sroski cg g4 supergaleb i j22 od srj doba kako i 2 migovi 29 9.12 i ub od vreme srj...
Imas fotki od toj konkreten primerok Su-25?

Znači bitno mi e dali smetaš deka nea si ja napravil onaka besprekorno majstorski kolku što vo toj moment si znael i umeel :D
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35715
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Imam postaveno na forumov ama od.mobioen tesko deka ke najdam. Utre ke vi zakacam.

Pa so taa maketa mislam deka togas pred godini koa ja praev dostignav nekoe nivo koe ne e apsolutno vrv na moi sposobnoati u toa vreme ama e blisku do toa.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

Мираж III почнува да ме чеша чисто ради јужноафричката варијанта. Женами си иди од странство утре ќе помине до Ист Гејт така да можно е утре да се снабдам со првата макета. Онаа Т80кана пак ми се смешка Драган ако ти викаш не :lol: што и да набавам после ќе се консултираме за боја
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35715
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Slobodno so te zanima zemi za boi ke pomignam kolku moze :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

Стигна макетата во Ист Гејт немаше Т90 така да победи Т80БВ 1:35 и сум кевој по прилепски речено. Е сега од овде натаму сум во твои раце Драган кажувај следечи чекор :sluzim_narodu:
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

Прашаа за миражот ама беше некоја цена астрономска мислам 4800 или нешто така :shock:
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35715
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Sega prvo sto trea da naprais e da zemes lepak pinceti i skalperi.Pa posle toa da dogovorime kakov sakas da bide i da smislime koi boi da gi nabavis.

Inace mirazot e 1:32 razmer i toa e mnogu ozbilna maketa.Ne e za pocetnici.Toa se vika maketa kapitalec so se prai 1-2 pati u zivot.Ogromna maketa koja se prai podolgo vreme ima puno delovi i treba mesto da imas doma poso e pola metro moze i poise.Inace cenata e negde 5800 5900 so e realna cena za taa maketa.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by Zajcef »

dragan_mig31 wrote: 09 May 2022, 07:49 Sega prvo sto trea da naprais e da zemes lepak pinceti i skalperi.Pa posle toa da dogovorime kakov sakas da bide i da smislime koi boi da gi nabavis.

Inace mirazot e 1:32 razmer i toa e mnogu ozbilna maketa.Ne e za pocetnici.Toa se vika maketa kapitalec so se prai 1-2 pati u zivot.Ogromna maketa koja se prai podolgo vreme ima puno delovi i treba mesto da imas doma poso e pola metro moze i poise.Inace cenata e negde 5800 5900 so e realna cena za taa maketa.
https://static.detmir.st/upload/d4/d4cc ... b30469.pdf
Ова се варијантите 'од кутија', ако одам со нив најинтересна ми е 2ка - 10та гардистичка тенковска - Родион Малиновски. Али сакам и од Џејмс мислење да слушнам :D Размислував и за Украински ама многу ми е комплицирано камото, мислам нема да го погодам.
Скалпери и пинцети имам ми фали уште лепак(ми заборавија вчера) така да лепак ќе порачам во иста тура со боите. За двојкава како што гледам 3 бои ми требаат, е сега овде се Тамија и Звезда, како знаеш што е еквивалент на таа боја од друга компанија?
Во врска со миражот сум се збркал јас тотално мислев 1:72 е и затоа се шокирав скроз. Дали си го видел него помал? Конкретно за од италиери моделот зборувам.
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35715
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by dragan_mig31 »

Linkov so PDF ot ne raboti.

Za konverzija na boi mozes da gi koristis ovie tablici

https://www.italeri.com/ItaleriAcrylicP ... -Chart.pdf

https://hobbylandbg.com/colourtable

https://www.ipmsstockholm.se/home/urban ... ts-part-i/

https://www.ipmsstockholm.se/home/urban ... s-part-ii/


1:72 MIrage 3E u 72 ima od ukrainskata firma MODELSVIT.Toa se malce skapi maketi pa so postarina bi ti iskocilo preku 35evra.Ne se maketi za pocetnici ali se mnogu dobri i detaljni.

Naskoro special hobby od cehoslovacka ke izbaci mirage IIIc i CJ u 72 koi ke bidat okolu 20e sto e skroz ok cena a i se top proizvoditel so odlicen kvalitet.U idnina valjda naredni 2-3 godini planiraat da gi izbacat site moguci derivati na mirage 3 i 5 kako sto najavija pred nekoja godina.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14487
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: Макетарство за Почетници

Post by James »

Pa vaka od forum so te citam i citajki go potpisot ostavas vpecatok na esnaf coek so postue pravedna kauza i pred se da ispostueme vojnickiot zanaet, i sekako onoj aspekt istoriski ko so treba da se ispostue masinava, moive predlozi otprilika:

Se slagam so toa da ako ideme so nesto svezo tenkistite na VSU zasluzuat i te kako da im naprajs masina, mada mislam (mada i jas i ti sme drva u odnos na majstor Dragan ko se maketi u pitanje) deka Ukrainskata kamuflaza kje ti bide najmal problem posto onaka "inzinjerski" laicki gledano kje treba zelenata da ja pogodis a posle od obicna tetratka u kocki da naprajs samo patern za piksel kamuflazata u kafena i zolta boja i preku niv kje izleze bas kako nivnava, otprilika vrz zelenata na 7-8 mesta kockite da im gi stajs i da go isprljas posle kolku so dozvolue za pocetnik.

Vtoriot predlog bese orginialniot moj da prajs od puchistickite ama pa tie mislam bea UD varijanti pa kje ti trebaat onie gumenine napred na kupola preko ERA-ta a verovatno gi nemas. Inace mi svetna i Koreancite da gi ispostues ali oni se isto na UD.

Tvojot predlog so Malinovski mi se dopagja, da go dofati originalniot SSSR shmek tamu se slagam kje ispadne sexy onaka bash komunisticki :)

Cetvrtiot predlog e so negova realna upotreba onamu kaj so se merat pa moze cecenija i grozni nesto ovaka
Image


E sea od se tuka kazano ostanue dali kje go prajs commie pa neka bide tvojot predlog Malinovski, ili ako go prajs u prirodna sredina kaj so se tepa ondak bi rekol Ukrainski VSU (mislam deka ovoj najveke kje odgovara zemeno se u predvid)

So i da odberes edvaj cekam da go vidam.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 5 guests