1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by dragan_mig31 »

Epa drugari eve eden legendaren ruski sporet.Maketava e prastara zvezda od pocetok na 90ti godini.detalji ocaj.Morav da dodadam eceraj i rezin u kabinata.Da gi prerezam site nitni i paneli.Dorabotiv use mnogu detalji na maketava za da bar malce izglea ko prav MIG-27k stacioniran negde na podrucjen a istocna germanija kon kraj na 80ti.

Napraviv i juchub video pa koj go zanima poise moze da pogledne na sledniov link

https://youtu.be/K5f9tf8vbF8

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Zajcef
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 513
Joined: 17 May 2010, 20:10
Location: Прилеп
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by Zajcef »

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
Кога неправдата ќе стане закон,отпорот станува должност!
Macedonia a place between a joke and a nightmare.
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by AlexGreat »

Kolku ebačka mašina e ova ej. Šteta što so denešen cover na conflicti ne možeme da ja gledame vo akcija.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by Iko »

Odlikatelno ko i sekojpat...samo edno malo prašanje...ako ne se lažam - kaj '27-cata vo odnos na '23-kata - postoeše neli i dopolnitelna montažno/podvesna možnost da se postavat i 4-ri dopolnitelni nosači...dva na centroplanot pozadi glavniot stoen trap - i dva dopolnitelni na samite strelasti površini (na krilata) koi imaa možnost da se izmestuvaat kako se svivaše i izvivaše varijabilnata geometrija na samite krila (slično kako kaj Su-24M)...

Molim te, ispravi me ako grešam Dragče?
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by James »

Per da ides na asfalt da gi naredis 3-4 maketi i da gi fotnes da gi bapnes na fb "captured Russian airfield in Kherson" :)
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by dragan_mig31 »

Iko wrote: 15 May 2022, 16:38 Odlikatelno ko i sekojpat...samo edno malo prašanje...ako ne se lažam - kaj '27-cata vo odnos na '23-kata - postoeše neli i dopolnitelna montažno/podvesna možnost da se postavat i 4-ri dopolnitelni nosači...dva na centroplanot pozadi glavniot stoen trap - i dva dopolnitelni na samite strelasti površini (na krilata) koi imaa možnost da se izmestuvaat kako se svivaše i izvivaše varijabilnata geometrija na samite krila (slično kako kaj Su-24M)...

Molim te, ispravi me ako grešam Dragče?
MiG-23Bn kako i site mig-27 verzii imaat nosaci pozadi na trupot negde pod poctokot na horizontalcite.toa na maketava go ima.Na centralniot del na trupot ima 2 nosaci isto ko na mig-23bn samo sto se porazlicni kaj mig-27D/M/K nego kaj 23bn.Za tie nosaci sto gi zboris koi idat na krilata toa se nosaci koi idat jedino za bakovi so gorivo.Krilata ne se mrdaat u toj slucaj i se izvleceni maksimalno.Tie nosaci i bakovi se samo za preleti.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by Iko »

Zošto jas se mislam deka imam videno i NRZ-a i KMGU-a na istite podkrilni...aj kje prošaram - da ne beše možda Indijskata modernizacija (MiG-27ML "Bahadur")...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by dragan_mig31 »

Moguce ali tie ne se mrdaat.Nema mehanizam.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by Iko »

Eve gi zadnite podtrupni za koi govorev - na koi po nepišano pravilo imam gledano nevodeni bombi:

Image

A eve gi i dodatnite podkrilni za koi vikaš deka služea samo za dopolnitelni rezervoari na gorivo:

Image

Ama se si mislam (možda doduše i grešam) deka na istite dodatni imam gledano i NRZ-a i malo-gabaritni FAB-ovi...

Kolku znam istiot tip na takvi "izmestuvački" nosači se koristea i kaj Su-24M...možda so nego imam pomešano ama se si mislam i kaj '27-cata postoeše taa možnost...kako se svivaa krilata - taka i oni se izmestuvaa i obratno...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by dragan_mig31 »

Zadnite gi ima i mig-23bn i site varijanti na mig-27.Ja na maketava nisto ne staiv poso glupo ke bese da turam na masina so navodeni sredstva ovakvi fabovki.

Tie pod kriloto se samo za bakovi ko na slikava i samo za preleti.Su-24 e jedini ruski so ima mehanizam so mrda nosaci na krilo.isto ko na f-111 i tornado.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by Iko »

Onda verovatno ili sum pobrkal so Su-24M - ili stvarno sum gi videl okačeni na mošne verojatno Indijski modernizirani verzii (kade se koristeni pri izvlečeni krila i vo sub-soničen let)...

...gi znaeš dobro i samiot kakvi se koa kje počnat so kitenje...te venci od cvekje, te milje u kokpit, te trista nišani na pista posipana so latici, te čadi zapalen insens nasekade, te "paunski" marš...ma prava-pravcata avijaciska kamasutra...:roll:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35456
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by dragan_mig31 »

Koa sme kaj kitenje i indijci

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
James
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14314
Joined: 30 Jun 2011, 17:07
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by James »

Kakvi pacienti c c c
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45754
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 1:72 Italeri/Zvezda MiG-27K

Post by Iko »

Yup, toa e toa...a u pozadina:

http://www.youtube.com/watch?v=d4TcTBtwHJs
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests